Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomové nahlédli do nejvzdálenějších končin vesmíru

Pomocí gravitační čočky nahlédli astronomové do těch nejvzdálenějších končin vesmíru. Světlo z pozorovaných objektů se na svou cestu vydalo před 13 miliardami let, kdy byl vesmír ještě velmi mladý.

Tým Richarda Ellise z Institute of Technology v Kalifornii představí své výsledky dnes na konferenci v Londýně. Astronomům se podařilo nahlédnout do doposud nejvzdálenějších míst ve vesmíru. Světlo slabých galaxií, které spatřili se k nám vydalo před 13 miliardami let v době, kdy byl vesmír jen 500 milionů let starý. Jinými slovy na snímcích jsou vidět objekty, které jsou od nás vzdáleny neuvěřitelných 13 miliard světelných let. A jak se to astronomům povedlo?

Ilustrační foto...
Obr.: Mozaika snímků šesti galaxií, které byly odhaleny pomocí efektu gravitační čočky. Snímek byl pořízen pomocí Keckova dalekohledu.

Spatřit tak vzdálené objekty je nemožné i těmi největšími astronomickými přístroji a tak jedinou možností je využít „přírodního dalekohledu“ – tzv. efektu gravitační čočky. Princip je velmi podobný klasické čočce, kterou známe z dalekohledů. Světelné paprsky velmi vzdáleného zdroje jsou zakřiveny a zesíleny pomocí velmi masivního objektu, který se k nám nachází blíže. Čočkou v tomto případě byla kupa galaxií.

Astronomům se podařilo spatřit šest galaxií ve vzdálenosti 13 miliard světelných let pomocí havajského desetimetrového dalekohledu Keck II. Práce to v žádném případě nebyla jednoduchá a trvala tři roky. Gravitační čočka v podobě kupy galaxií ale byla důležitým pomocníkem. Světlo vzdálených formujících se galaxií zesílila asi 20x.

Ilustrační foto...
Obr.: Princip gravitační čočky.

V současné době se připravuje celá řada špičkových dalekohledů, které budou umístěny jak na Zemi tak ve vesmíru a astronomové věří, že pak budou moci zjistit o těchto vzdálených končinách vesmíru více informací. Například Evropská jižní observatoř, jejímž členem je i Česká republika, v současné době připravuje na polovinu příštího desetiletí obří dalekohled o průměru více než 40 metrů. Současný největší dalekohled Gran Telescopio Canarias (GTC), který bude uveden do provozu v pátek 13. července má „jen“ 10,4 metrů. Ještě dříve se má vydat do vesmíru kosmický dalekohled JWST (James Webb Space Telescope).

Vraťme se ale zpět k dnes ohlášenému objevu. Vedoucí týmu Richard Ellis říká: „Jako u všech podobných objevů mohou i nyní chtít skeptici důkazy, že námi odhalené objekty jsou opravdu tak vzdálené“. Již před rokem ale astronomové odhalili pomocí kosmického dalekohledu Spitzer, že hvězdy se v galaxiích formovaly už někdy v době 300 až 500 milionů let. A právě galaxie s takovými nejstaršími hvězdami nyní astronomové objevili.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 57
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Co může za anomálii sond Pioneer?
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl šestý
Ilustrační foto...
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691