Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Letní trojúhelník aneb příběh tří hvězd

Používá se k orientaci na letní obloze. Letní trojúhelník tvoří tři jasné hvězdy, které spolu nemají vůbec nic společného, snad až na původ svých jmen.

Letní trojúhelník tvoří tři jasné hvězdy. První z nich je Vega v souhvězdí Lyry, další pak Altair v Orlu a Deneb v Labuti. Našemu oku se zdá, že Altair září o polovinu více než Deneb a ten má ale pro změnu třetinovou jasnost ve srovnání s Vegou. Zdálo by se tedy, že letní obloze jednoznačně kraluje Vega a opravdu tomu tak je, ale...

Ilustrační foto...
Obr.: Letní trojúhelník, zdroj: www.greatdreams.com

Hvězda Vega se jeví jako nejjasnější ze tří hvězd letního trojúhelníku jenom proto, že je k Zemi poměrně blízko. Světlo z Vegy se na svou pouť vydalo před 25 lety, kdy někteří ze čtenářů ještě ani nemuseli být na světě. Jak velká je to dálka si můžete spočítat sami. Světlo urazí za jednu sekundu 299 792 458 metrů a rok má asi 31 556 925 sekund. Přestože se to může zdát jako obrovská vzdálenost, v astronomických měřítcích je to téměř za rohem. Altair je ještě blíže – pouhých 17 světelných let. Jenomže zatímco Vega je 48x jasnější než naše Slunce, Altair je jasnější jenom 12x ve srovnání s naší hvězdou.

Nakonec jsme si nechali to nelepší. Třetí hvězdou je Deneb, jeden z největších známých obrů. Jasnost hvězdy je 80 000x větší než jasnost Slunce! Deneb je ale 1 467 světelných let daleko, a proto na nebi tolik nezáří. Kdyby byl Deneb stejně daleko jako Vega, zářil by na obloze 16x jasněji než Venuše a byl by pozorovatelný i přes den. Ale zkusme si představit situaci i opačně. Kdyby byla Vega 1 467 světelných let daleko, měla by na obloze jasnost jen 9 mag, tedy hodně daleko za hranicí viditelnosti pouhým okem.

Ilustrační foto...
Obr.: Letní trojúhelník, zdroj: www.space.com

Vega

Vega je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Lyry a pátou nejjasnější hvězdou oblohy. V daleké budoucnosti se právě Vega stane novou polárkou. Jméno pochází z arabštiny a znamená „padající“. Jasnost Vegy je 0,03 mag a její stáří se odhaduje na 300 milionů let. Již dříve byla prokázána přítomnost proto-planetárního disku, který mladou hvězdku obklopuje. V roce 1998 se podařilo odhalit poruchy v disku, které by ukazovaly na přítomnost planety o velikosti Neptunu. Domnělá planeta by měla obíhat ve vzdálenosti 40 až 65 AU od své mateřské hvězdy.

Altair

Altair je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Orla. S vizuální jasností 0,77 mag je dvanáctou nejjasnější hvězdou oblohy. Také její název pochází z arabštiny a znamená „létající“. Hvězda se dostala do povědomí nejen jako jedna z nejbližších jasných hvězd (17 světelných let), ale také díky své poměrně rychlé rotaci. Zatímco Slunci trvá jedna otočka okolo 25 dní, Altair to stihne za pár hodin. Žádný extrém to ale není, rychle rotující neutronové hvězdy (pulsary) to stihnou dokonce několikrát za sekundu. Altair ale není ani neutronovou hvězdou ani pulsarem a tak je díky rychlé rotaci poměrně dost zploštělou. Rovníkový průměr je minimálně o 22% větší než polární průměr.

Ilustrační foto...
Obr.: Hvězda Altair v souhvězdí Orla, zdroj: http://planetquest.jpl.nasa.gov

Deneb

Nejjasnější hvězda v souhvězdí Labutě Deneb patří mezi známé obry. Její průměr se odhaduje na 200 až 300 průměrů Slunce. Je hlavním zástupcem pulsujících proměnných hvězd typu Alfa Cygni, což označení hvězdy Deneb. Písmeno řecké abecedy alfa značí, že je v daném souhvězdí Deneb nejjasnější. Takže písmeno beta označuje druhou nejjasnější hvězdu v souhvězdí, gama třetí atd. Cygni je pak druhý pád latinského názvu pro souhvězdí Labutě. Povrchová teplota hvězdy dosahuje 8 400 K, což je o 2 400 K více než v případě povrchové teploty Slunce. Deneb znamená v arabštině ocas Labutě.


Související odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: space.com , Wikipedia IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sibiřská cesta za Sluncem
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vzpomínka na Antonína Bečváře --
Ilustrační foto...
Slet astronautů - nálady, dojmy a upomínky
Ilustrační foto...
Černé díry z virtuální observatoře
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 18
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691