Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co je malé, to je milé

Velké naděje vkládají do malých sond nejen studenti vysokých škol, ale též kosmickým větrem ošlehaní odborníci. Dokonce i slovutná NASA hodlá v následujícím desetiletí poslat po Sluneční soustavě řadu malých observatoří, které pohodlně strčíte do kufru osobního automobilu.

Ilustrační foto..."Už dávno odzvonilo velkým komplexním observatořím, které měly na sobě přístroje tu pro výzkum geofyzikální, tu astronomický, tu ještě nějaký další. Tohle je pochopitelně nesmysl, cesta je ve specializovaných satelitech, kterých by ovšem měl být dostatek, aby pokryly nejrůznější oblasti a aby byly jejich výsledky vzájemně kompatibilní. Kromě toho je to levnější a méně riskantní. Přiznejme si, že jsme vždycky závislí na tažných koních a každý tažný kůň ba každý kůň vůbec, se někdy splaší," komentoval pro nás před časem význam malých satelitů náš redakční kolega Marcel Grün.

Politika největší možné miniaturizace elektroniky i všech ostatních částí má skutečně pádné důvody. Za stejnou cenu můžete, třeba k proklínanému Marsu, poslat celou řadu malých sond. Samozřejmě, některé z nich ztroskotají, ale když jsou dobře postavené, alespoň část k cíli nakonec dospěje. Riziko neúspěchu je tak na přijatelné úrovni, navíc klesají nároky na drahý raketový nosič. A tedy i cena.

Ilustrační foto...Problém je pouze jediný. Nesmí se zůstat u testů prototypů, ale pokračovat vyšlapanou cestou vpřed. Příkladem může být napoprvé osvědčený Pathfinder, kterého měly nahradit přistávací sondy zcela jiné (a zřejmě špatné) konstrukce v podobě Polar Landeru. Naštěstí dnes se NASA k vozítku, jenž na Mars do slova a do písmene přiskákalo, opět vrátila.

To, že dokážeme vyrobit i jiné malé satelity, které obstojí i v náročnějším meziplanetárním výzkumu, už není jenom mámivý přelud. Například kamera na stále ještě živoucí sondě Deep Space 1: Pracuje v několika oborech spektra a váží pouhých sedm kilogramů. Podobné zařízení na starších observatořích bylo desetkrát těžší (a také dražší).

Hmotnost navíc redukují nové typy materiálů, které se používají při konstrukci palivových nádrží, parabolických antén a dalších částí "mrtvé" hmoty. Velkou roli pak sehrají i nové raketové systémy, jako iontové motory či uvažované sluneční plachetnice.

"Menší neznamená méně schopnější," komentoval nové trendy Charles Elachi, vedoucí výzkumu Země a kosmického prostoru v kalifornské Jet Propulsion Laboratory. Například miniaturizace orientačního sytému znamená, "že v průběhu následující dekády dokážeme umístit klíčové gyroskopy na křemíkový čip."

Malé sondy o hmotnosti kolem stovky kilogramů mohou startovat jako nenápadný přívažek k výkonným nosičům Ariane 5. Cena za tento tzv. "sekundární" náklad se totiž pohybuje kolem pouhého jednoho milionu dolarů. Stejně tak použitelné jsou i další kosmické rakety. A co by mohlo v nejbližší době takto létat?

  • Poměrně známou myšlenkou je vytvořit v průběhu šesti až sedmi roků na oběžné dráze kolem Marsu síť šesti malých retranslačních satelitů, které zajistí veškeré spojení s přistávacími sondami. První test by se mohl na cestu vydat v roce 2005.
  • Starší je i myšlenka na zhruba deset kilogramů těžké letadélko s dvoumetrovými křídly, které by několik desítek minut až pár hodin brázdilo nad Údolím Marinerů. Svérázná oslava stého výročí vzletu bratří Wrightů,v prosinci 2003 byla díky známým nehodám bohužel definitivně znemožněna, ale proč to nezkusit později, že?
  • Do atmosféry červeného souseda však můžeme vypouštět i lehké balony, které ponesou několik přístrojů. Ty by poskytly lepší rozlišení, byť menšího území, než umělé družice.
  • Také osvědčený Sojourner by se mohl, tentokrát v řadě exemplářů, k Marsu vydat znovu. Určitě by nám tak zajistil celou záplavu dalších důležitých informací. Evropská kosmická agentura zase uvažuje, že by v roce 2005 poslala na povrch čtyři malé sondy, které by sbíraly informaci o nitru i atmosféře planety.
  • Malý rover bude také součástí pouzdra Beagle 2, který patří do projektu Mars Express.
  • Vozítko, o velikosti obyčejného notebooku, se bude za pár roků prohánět i po povrchu jedné z blízkozemních planetek. Donese ho sem japonská sonda Muses-C.
  • Podobné nanorovery s hmotností do jednoho kilogramu se mohou stát velmi účinnou zbraní při studiu nejen dalších planetek, ale i kometárních jader a samozřejmě Marsu.
  • Vhodným cílem pro malé balony je i atmosféra planety Venuše, ve které by mohla malá sonda zkoumat nejen chemické složení, ale i směr a rychlost větrů. Obdobný systém může posloužit i u Saturnova Titanu a vnějších planet.
  • Uvažuje se také o malé, studentské sondě, která by z oběžné dráhy (například Leonidy v listopadu 2002) mohla sledovat "z pohledu od Boha", meteory v zemské atmosféře.
  • Zajímavý je projekt sondy, která by pomocí slunečních plachet manévrovala na dráze kolem Slunce tak, aby mohla studovat jeho polární oblasti.
Drobné sondy, po testech v průběhu celého následujícího století, se plného využití dočkají až po roce 2010. "Nejsou však úplným řešením, optimální strategií planetárního výzkumu je kombinace malých a velkých," komentoval budoucnost Charles Elachi. Větší observatoře pravděpodobně zůstanou nadále nenahraditelné a bude se v nich pokračovat. Mnohé malé výpravy ale na druhou stranu dovedou přinejmenším vytyčit cestu vpřed a doplní také pozorování větších meziplanetárních karavan.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Virtuální observatoř
Ilustrační foto...
Velká skvrna na Slunci a konec jednoho cyklu
Ilustrační foto...
Stardust bezpečne doma
Ilustrační foto...
Lupa na jinoplanety
Ilustrační foto...
Kráter Victoria
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691