Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ohrozí písečné bouře na Marsu sondu Phoenix?

V jižních oblastech Marsu v současné době řádí písečné bouře, která doufejme jen na čas ochromila provoz obou roverů. Jak se ale s takovou písečnou bouří vypořádá kosmická sonda Phoenix, která již za pár dní vyrazí k rudé planetě?

S velkou písečnou boří se nyní potýkají oba rovery na povrchu rudé planety. Bouře již trvá několik dní a ještě nějaký čas určitě potrvá. Hlavním problém tkví v tom, že písek částečně zastíní Slunce a vozítka tak nemohou plně využít možností solárních panelů, které jim dodávají potřebnou energii. Z tohoto důvodu byl odložen sjezd Opportunity do kráteru Victoria.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: sonda Phoenix přistává na povrchu Marsu

Může podobná bouře v budoucnu ohrozit sondu Phoenix, která se připravuje na svou misi k Marsu? Start je naplánován již na 3. srpna (online v IAN). Jak se zdá, největší problém by mohla způsobit písečná bouře ve chvíli, kdy by sonda přistávala na povrchu Marsu. Nezdá se ale, že by to nějak mohlo úspěch mise ohrozit. Na základě zkušeností s jinými sondami v minulosti pak vyplývá, že písečné bouře na chod zařízení nemají příliš velký vliv. Například přistávací modul sondy Viking kdysi postihla jedna z největších pozorovaných bouří v historii.

Písečné bouře na rudé planetě se ale od těch pozemských zásadně liší. Písečná bouře na Zemi zasype vše co jí přijde do cesty závalem písku a při chůzi v ní vidíte sotva pár centimetrů před sebe. Mars je v tomto ohledu milosrdnější. Tamní atmosféra je tenčí a řidší. Občas sice na Marsu foukají silné větry, ale nic jako globální větry tam neexistuje.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: sonda Phoenix na povrchu Marsu

Je docela možné, že současná bouře způsobí roverům na Marsu nějakou škodu, ale to je dáno tím, že výdrž a technické možnosti obou vozítek jsou již velmi omezené. Není se čemu divit. Primární část mise byla naplánována na tři měsíce. Za čtvrt roku tak měly rovery splnit základní úkoly a mise by mohla být prohlášena za úspěšnou. Obě vozítka ale přistála již v lednu 2004 a tudíž původně plánovanou délku mise překonala téměř 14x !! Už to samo o sobě je naprosto fascinující. Jedním z důvodů proč vozítka pracují tak dlouho, je právě vítr, který čistí solární panely od nánosů písku a tím pádem mají Spirit i Opportunity dostatek energie. Vědci jsou navíc optimističtí a věří, že nynější těžkou zkoušku v podobě písečné bouře oba překonají. Jasným argumentem je fakt, že rovery přežily zimu na Marsu, kdy se musely potýkat s nedostatkem slunečního světla a tedy i energie. Písečná bouře by tak pro ně měla být hračkou.

Také přistávací modul sondy Phoenix bude napájen energií ze slunečních panelů. Peter Smith z University of Arizona odhaduje, že by v případě tmy sonda vydržela bez sluneční energie dva až tři dny. Taková situace je ale nereálná. Marsovské bouře spíše sluneční světlo rozptýlí, než aby Slunce zastínily úplně. Nějaké množství světla a tudíž i energie by tak sonda dostávala trvale a po vypnutí nepotřebných přístrojů by hravě vydržela.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: sonda Phoenix na povrchu Marsu

Phoenix má přistát v severních polárních regionech v květnu příštího roku. V té době se v místě přistání vyskytují písečné bouře jen zřídka. Hlavním problémem by byl výskyt písečné bouře v době, kdy bude Phoenix na Marsu přistávat. Manévr bude probíhat tak, že po průletu atmosférou se rozvine padák při rychlosti 1,7 větší, než je rychlost zvuku. Poté bude tepelný štít odhozen. Ve výšce asi 1 km nad povrchem planety bude odhozen i padák a měkké přistání obstarají motory. Přistání je pochopitelně považováno za kritickou část mise. Navíc má Phoenix, oproti třeba zmíněné sondě Viking, jednu nevýhodu. Zatímco sonda Viking byla nejdříve navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu a modul tak mohl přistát v nejvhodnější chvíli, Phoenix půjde na přistání okamžitě. Na navedení na oběžnou dráhu není sonda konstruovaná. Pokud se tak vyskytne na povrchu problém v podobě třeba písečné bouře, nemají vědci příliš možností přistání oddálit. Jedinou šancí je zážehem motorů sondu zpomalit a přistání tak nepatrně oddálit. Největším problémem při písečné bouři je změna hustoty atmosféry. To by za jistých okolností zkomplikovalo přistávací manévr.

Sonda Phoenix se má vydat k Marsu pomocí nosné rakety Delta II již 3. srpna.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Žeň objevů 1996
Ilustrační foto...
Krajina nad námi
Ilustrační foto...
Co se děje, když pes požírá psa,
Ilustrační foto...
HELLS BELLS aneb Prokop Diviš vystrkuje růžky
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 53
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691