Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXXIII

...aneb ohlédnutí za červnem v kosmonautice: Genesis 2 ve vesmíru * Vozítka zasáhla bouře * Nové úkoly pro staré sondy * Mise raketoplánu Atlantis * Znovuzrozený robot Opportunity uhání ke Kachní zátoce * Messenger u Venuše * První úlovky družice AIM * Starty a přistání v červnu

Genesis-2 ve vesmíru

Dne 28. června vynesla nosná raketa Dněpr na oběžnou dráhu nafukovací model budoucího kosmického hotelu Genesis-2 soukromé společnosti Bigelow. Není to první podobný exemplář ve vesmíru. Kolem Země již rok obíhá modul Genesis-1. Modul Genesis-2 byl krátce po startu naveden na oběžnou dráhu ve výšce 560 km se sklonem 64,5° vůči rovníku. Kamery umístěné na plášti pak potvrdily úspěšné nafouknutí modulu o délce 4,2 a průměru 2,5 metrů. Zatím se jedná pouze o zmenšený model, ale již kolem roku 2010 by mohl být hotov prototyp velkého nafukovacího kosmického hotelu, ke kterému by létali kosmičtí turisté. Jak by se na oběžnou dráhu dostali zatím není zcela známo, ale jednou z možností je využití ruských lodí Sojuz. Ve finále má být nafukovací modul hotelu 3x větší než Genesis-2. Z takových modulů pak na oběžné dráze vznikne celý hotel. Genesis-2 se měl do vesmíru vydat již dříve, ale start byl odložen z důvodů havárie rakety Dněpr. Více informací na spaceflightnow.com a bigelowaerospace.com. O startu Genesis-1 jsme před rokem informovali v SzK XXIII.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled do modulu Genesis-2 po navedení na oběžnou dráhu. Zdroj: bigelowaerospace.com

Vozítka zasáhla bouře

S písečnou bouří se potýkají vozítka Spirit a Opportunity na Marsu. Problémy má především Opportunity. Písek zastínil Slunce a tak vozítko nemůže plně využít solární panely k dodávce energie. Provoz Opportunity sice není ohrožen, ale muselo dojít k odložení sjetí do kráteru Victoria nejméně o jeden týden. Více se dočtete v článku zde.

Nové úkoly pro staré sondy

Nové úkoly dvěma sondám, které již své hlavní cíle splnily, dal NASA. Sondy Deep Impact a Stardust se nyní zaměří na pozorování komet a exoplanet. Obě sondy jsou ve výborném stavu a nové úkoly splní za náklady, rovnající se 15% ceny nové sondy. Sonda Deep Impact se má zaměřit na výzkum exoplanet a také prolétne poblíž komety Boethin, kterou ještě žádná kosmická sonda nezkoumala. Těsný průlet kolem jádra komety má nastat 5. prosince 2008.

Kolega sonda Stardust se pro změnu vrátí ke kometě Tempel 1. Právě s jádrem Tempel 1 se v červenci 2005 srazil modul sondy Deep Impact. Sonda Stardust tak k jádru dorazí na jakýsi dodatečný průzkum v únoru 2011. Zdroj: spaceflightnow.com.

Mise raketoplánu Atlantis

Dne 9. června odstartoval k ISS raketoplán Atlantis. K přistání došlo 22. června. Více se o misi dozvíte z rekapitulace a souhrnných informacích. Znovu se raketoplán vydá do vesmíru 7. srpna. Na misi STS-118 odstartuje Endeavour.

Messenger u Venuše

Americká kosmická sonda Messenger prolétla ve středu 6. června brzy ráno našeho času kolem Venuše na své cestě k Merkuru. Více v samostatném článku a fotografie z průletu najdete zde.

Znovuzrozený robot Opportunity uhání ke Kachní zátoce

Bláznivý nadpis? Méně zasvěcenému čtenáři do dění na Marsu asi ano. Vždyť před necelým měsícem jsme se mohli dočíst, že Opportunity má tak čisté solární panely, jako měla jen po přistání na Marsu! Kachní zátoka, neboli Duck Bay, je pak místo, kde jsme poprvé nahlédli do vnitřní části velkého kráteru Victoria. Právě zde se má vozítko pokusit vjet dovnitř. Více v samostatném článku.

První úlovky družice AIM

Družice AIM má na svém kontě první úlovky mezosférických mraků, které jste v minulých dnech mohli pozorovat na vlastní oči také s území České republiky. Více v samostatném článku.

Starty a přistání v červnu

Ilustrační foto...
Obr.: Starty a přistání v červnu. Kliknutím na obrázek tabulku zvětšíte!

Minulé díly Stručně z kosmonautiky najdete zde.

Petr Kubala

| Zdroj: astro.zeto.czest.pl a další (viz text) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O sviceni 52
Ilustrační foto...
Proxima není řecké písmeno
Ilustrační foto...
Šípková Růženka ve vzdálenosti 138 milionů
Ilustrační foto...
Letošní pohled na loňský bolid
Ilustrační foto...
Geovycházky 8
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691