Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NASA odkládá start sondy Dawn

AKTUALIZOVÁNO!!Americký úřad pro letectví a vesmír odkládá start sondy Dawn nejméně do neděle 15. července. Důvodem jsou technické problémy s letadlem, které zajišťuje přenos dat mezi nosnou raketou Delta II a řídicím střediskem v závěrečné fázi startu.

Původně se sonda Dawn měla vydat do vesmíru již dnes večer našeho času, ale ve čtvrtek 5. července NASA start odložil. Špatné počasí totiž znemožnilo zahájení čerpání paliva do nosné rakety Delta II v požadovaný čas. Start byl tehdy odložen o 24 hodin na neděli.

Ilustrační foto...
Obr.: Sonda Dawn před uložením do nosné rakety Delta II

Už v pátek ale NASA odložil start znovu, tentokrát nejméně do pondělí 9. července. Důvodem bylo jedna opět špatné počasí v místě startu v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě a především pak problémy s letadlem, které zajišťuje přenos dat mezi raketou Delta II a řídicím střediskem v závěrečné fází letu nad Afrikou. Rovněž loď, která zajišťuje totéž, měla zpoždění a nebyla by v době startu na požadované pozici.

Vedení projektu Dawn proto rozhodlo, že start odloží nejméně do neděle 15. července. NASA ale tlačí čas. Sonda musí do vesmíru odstartovat nejpozději do 19. července, kdy končí startovací okno. Pokud by se tak nestalo, musel by být start odložen až září.

Mise sondy Dawn to nemá jednoduché. Mnohokrát byla odložena a v březnu 2006 dokonce zrušena z technických a především finančních důvodů. Nakonec ale vedení NASA rozhodlo, že misi uskuteční.

Hlavním úkolem sondy Dawn je výzkum dvou planetek hlavního pásu, nacházejícího se mezi Marsem a Jupiterem.

První zastávkou sondy bude v březnu 2009 planeta Mars, která dodá sondě potřebný impuls k další cestě. V září 2011 dorazí Dawn k planetce Vesta a na oběžné dráze kolem planetky pobude do dubna 2012. Poté se kosmické plavidlo vydá k trpasličí planetě Ceres. Dorazit k ní má v únoru 2015. Výzkum Cerery potrvá nejméně do července 2015.

Termín startu v neděli 15. července je od 21:22 do 21:54 našeho času. Přímý přenos vysílá NASA TV.UPDATE (8. července): NASA odložil start sondy Dawn až na září. Chce dát technikům větší množství času a také se obává, že by nemusel stihnout během pouhých čtyř dní (15. – 19. července) sondu do vesmíru vyslat. Pokud by totiž z důvodů špatného počasí, nebo technického problému sonda do 19. července, kdy končí startovací okno, neodstartovala, mohlo by to způsobit další komplikace. Navíc panují obavy, že by další odklad ohrozil finální přípravy startu sondy Phoenix k Marsu, která rovněž využije nosné rakety Delta II a připravuje se na start 3. srpna. Zatím není jasné, kdy v září by měl Dawn odstartovat.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, dawn.jpl.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Objev asteroidu nejblíže Slunci
Ilustrační foto...
Raketoplán poletí znovu v březnu
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 F
Ilustrační foto...
Jsou na Marsu jeskyně?
Ilustrační foto...
Až vás zmůže odpolední dřímota…
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691