Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

V sobotu odstartuje kosmická sonda Dawn

Kosmická sonda Dawn je připravena ke startu. Mise, která neměla na růžích ustláno, má začít již v sobotu 7. července. Cílem sondy jsou dvě planety hlavního pásu (Ceres a Vesta). Ze startu vám přineseme online přenos a vše by měla vysílat i NASA TV.

Dawn (úsvit) to ale neměl lehké. Z finančních i technických důvodů byla mise mnohokrát odložena a jednou dokonce úplně zrušena. Nakonec naštěstí NASA přišel k rozumu a misi uskuteční. Cílem kosmické sondy jsou dvě planetky hlavního pásu. První zkoumanou planetkou bude Vesta a tou druhou bude planetka Ceres, kterou astronomové vloni v Praze povýšili do kategorie trpasličích planet.

První zastávkou sondy bude v březnu 2009 planeta Mars, která dodá sondě potřebný impuls k další cestě. V září 2011 dorazí Dawn k Vestě a na oběžné dráze kolem planetky pobude do dubna 2012. Poté se kosmické plavidlo vydá k planetce Ceres. Dorazit k ní má v únoru 2015. Výzkum Cerery potrvá nejméně do července 2015.

Obě planetky zatím žádná kosmická sonda nezkoumala a tak jediné údaje a fotografie, které o nich máme, poskytly pozemské observatoře a Hubblův kosmický dalekohled.

Ilustrační foto...
Obr.: Kosmická sonda Dawn

Ostatně nemusíme pátrat příliš hluboko v mysli. Nejnovější fotografie obou těles z Hubblova kosmického dalekohledu (HST) zveřejnili vědci před pár dny. HST se zaměřil na planetky 14. a 16. května 2007. Na snímcích Vesty je patrný velký kráter o průměru 456 kilometrů. Pro srovnání uveďme, že průměr samotné planetky není o mnoho větší a činní jen 530 km. Poslední snímky Vesty z HST pocházejí z let 1994 a 1996. Na současném snímku jsou patrné detaily o velikosti až 37 kilometrů. Na povrchu najdeme útvary, které by naznačovaly dávnou vulkanickou aktivitu. Potvrdit nebo vyvrátit tuto domněnku má sonda Dawn. Také trpasličí planeta Ceres je nesmírně zajímavým objektem, který je opředen mnoha tajemstvími. Ceres byla objevena jako úplně první planetka hlavního pásu v první noci devatenáctého století.

Ilustrační foto...
Obr.: Ceres a Vesta na nejnovějších snímcích z HST

Kosmická sonda Dawn je vybavena iontovým motorem, podobně jako třeba evropská sonda Smart-1, která před časem zkoumala Měsíc. Nevýhodou iontového motoru je pomalá akcelerace. Na druhou stranu může takový motor pracovat i několik měsíců vkuse a sonda tak zrychluje postupně. Dawn bude vybaven dvojící velmi dlouhých slunečních panelů s délkou 19,7 metrů.

Ilustrační foto...
Obr.: Předpokládaný průběh letu sondy

Vědecké vybavení:

  • Framing Camera – kamera (Max Planck Institute, Německo).
  • VIR Spectrometer – spektrometr pro vizuální a infračervenou oblast spektra (Istituto Nazionale di Astrofisica, Itálie).
  • Gamma Ray and Neutron Spectrometer – neutronový a gama spektrometr (Los Alamos National Laboratory, USA).
  • Radio Science – radarový výzkum – k určení hmotnosti planetky, momentu setrvačnosti apod. (Orbital Sciences Corp, Herndon).
Ilustrační foto...
Obr.: Schéma sondy

Ceres

Ceres je první objevenu planetkou a tak má právo se honosit pořadovým číslem 1. O objev se postaral italský astronom Giuseppe Piazzi v první noci 19.století (1.1.1801). Slunce oběhne Ceres za 4,6 roku po mírně eliptické dráze. Průměr tělesa se odhaduje na 909 až 975 kilometrů – těleso nemá přesně kulovitý tvar, ale v rovníku je o něco širší. Přesný údaj není zatím zcela znám. Měření učiněna HST ukázala rozdíl mezi rovníkovým a polárním průměrem je asi 32,6 kilometrů.

Spektroskopický průzkum tělesa ukázal, že povrchová vrstva obsahuje velké množství uhlíku a pravděpodobně i organických látek. Název Ceres pochází od jména římské bohyně Ceres, která byla patronkou zemědělců, úrody, ostrova Sicílie a sestrou Jupitera.

Vesta

Vesta je stejně jako Ceres planetka hlavního pásu s pořadovým číslem 4. Objevena byla H. W. Olbersem 29. března 1807. Pozoruhodná je celkem velká rychlost rotace. Vesta se kolem své osy otočí jednou za 5 hodin a 20 minut. Své jméno získala podle římské bohyně a ochránkyně ctnosti, čistoty a domácího krbu. Průměr objektu se odhaduje asi na 530 kilometrů. Spektroskopická pozorování ukazují výskyt bazaltů – starých čedičových výlevů lávy.

NASA pořádala ke konci roku také tradiční propagační akci. Po bezplatné registraci jste mohli napsat své jméno na DVD, které je nyní umístěno na palubě sondy. K planetkám se tak vydá například i název naších novin, což dokazuje formulář zde.

Start nosné rakety Delta II s kosmickou sondou Dawn je naplánován na sobotu 7. července ve 22:09:31 našeho času.

Členům Občanského sdružení IAN (VIP členům) nabídneme ze startu online přenos a připravujeme magazín Apophis 3. Přímý přenos ze startu vysílá rovněž NASA TV.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nemilosrdný útok dřevěné fidorky
Ilustrační foto...
Made in Russia
Ilustrační foto...
Zemřel druhý člověk z vesmíru
Ilustrační foto...
Další novy v M 31
Ilustrační foto...
Vesmírný hurikán
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691