Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mezinárodní astronomická unie v Praze

Internetový rozhovor s Janem Vondrákem, předsedou Českého národního komitétu astronomického, pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Ilustrační foto...Před týdnem, skoro jako blesk z čistého nebe, přišla z anglického Manchesteru zpráva, že se v roce 2006 v Praze uskuteční valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Co tomuto "vítězství" předcházelo? Kandidatura určitě nebyla náhodná.

Pozvani usporadat 26. Valne zasedani IAU v Praze v roce 2006 bylo ucineno na zaklade delsi diskuse v Ceskem narodnim komitetu astronomickem (CNKA) v prubehu roku 1999. Bylo zaslano koncem roku, na zaklade zaverecneho hlasovani na schuzi CNKA 9. listopadu 1999.

Pozvani podepsal doc. Jan Palous coby reditel Astronomickeho ustavu -- garanta cele akce, a ja jmenem CNKA. Protoze si generalni sekretar IAU dodatecne vyzadal na jare tohoto roku dalsi podklady (hlavne navrh konkretnich budov, rozmisteni salu a predbezny rozpocet), obratili jsme se na agenturu ICARIS (organizatora setkani JENAM98), ktera v celkem sibenicnim terminu pozadovane podklady zpracovala.

Konkurencni pozvani prislo z Kanady, ktera navrhla usporadat Valne zasedani v Calgary. Vykonny vybor IAU si na sve zasedani 15. srpna odpoledne v Manchesteru prizval k pohovoru zastupce obou zemi a potom rozhodl (pry nikoliv jednomyslne, jak mi sdelili president a generalni sekretar tyz den vecer) ve prospech Prahy.

Máme vůbec na to, abychom mohli v Praze -- v důstojných podmínkách --organizovat setkání zhruba dvou tisíc astronomů z celého světa? Kdo celou akci zaštítí a kdo ji zorganizuje?

Jak uz jsem naznacil shora, predpokladame, ze celou akci zastiti Astronomicky ustav AV CR; samozrejme ze tak rozsahlou organizaci bychom nebyli schopni zvladnout sami, a proto se obratime na nekterou profesionalni kongresovou agenturu (podobne jako pri konani JENAM98). Pro jeji vyber bude nutne usporadat vyberove rizeni. Z predbeznych uvah vsak jiz nyni vyplyva, ze tak velkou akci (2-3 tisice ucastniku) lze dustojne usporadat pouze v Kongresovem centru, a v tomto smeru tez vyznelo nase pozvani.

Může se stát, že ještě o toto setkání přijdeme?

Pokud si to sami necim nezpackame, nebo pokud nedojde k necekanym udalostem, tak zrejme uz ne. Rozhodnuti vykonneho vyboru bylo oficialne oznameno na zaverecne schuzi 24.Valneho zasedani IAU v Manchesteru.

Jaký význam vlastně pro nás bude tohle setkání mít?

Usporadani Valneho zasedani u nas po temer 40 letech (naposledy bylo v Praze v roce 1967) bude urcite impulsem pro dalsi generaci ceskych astronomu a tedy i jistou investici do budoucnosti. Umozni ucast na teto akci (ktera ma sve vedecke, ale i nezanedbatelne spolecenske aspekty) mnoha, hlavne mladym, ceskym ucastnikum vcetne studentu, kteri si ucast v zahranici nemohou financne dovolit. Velice dulezite jsou casto i nove navazane osobni kontakty, pri kterych se daleko lepe zacina s mezinarodni spolupraci na nejruznejsich projektech. V neposledni rade je treba chapat takovouto velkou akci i jako urcitou propagaci nasi astronomie a sluzbu ostatnim clenum IAU; po temer 40 let jsme se nechali "obsluhovat" jinymi, ted je zase rada na nas...

Takze zaverem: pokud Kongresove centrum nelehne popelem pri nadchazejici obcanske valce v zari, vyhrneme si vsichni rukavy a zorganizujeme za 6 let dustojnou astronomickou akci celosvetoveho vyznamu.

Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek

redakce

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
MGS - Viking 2! a Mars Polar Lander?
Ilustrační foto...
Jsou astronomové i na Moravě a ve Slezsku?
Ilustrační foto...
Start družice MetOp-A opět odložen
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 8
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 18
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2018 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691