Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mezinárodní astronomická unie v Praze

Internetový rozhovor s Janem Vondrákem, předsedou Českého národního komitétu astronomického, pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Ilustrační foto...Před týdnem, skoro jako blesk z čistého nebe, přišla z anglického Manchesteru zpráva, že se v roce 2006 v Praze uskuteční valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Co tomuto "vítězství" předcházelo? Kandidatura určitě nebyla náhodná.

Pozvani usporadat 26. Valne zasedani IAU v Praze v roce 2006 bylo ucineno na zaklade delsi diskuse v Ceskem narodnim komitetu astronomickem (CNKA) v prubehu roku 1999. Bylo zaslano koncem roku, na zaklade zaverecneho hlasovani na schuzi CNKA 9. listopadu 1999.

Pozvani podepsal doc. Jan Palous coby reditel Astronomickeho ustavu -- garanta cele akce, a ja jmenem CNKA. Protoze si generalni sekretar IAU dodatecne vyzadal na jare tohoto roku dalsi podklady (hlavne navrh konkretnich budov, rozmisteni salu a predbezny rozpocet), obratili jsme se na agenturu ICARIS (organizatora setkani JENAM98), ktera v celkem sibenicnim terminu pozadovane podklady zpracovala.

Konkurencni pozvani prislo z Kanady, ktera navrhla usporadat Valne zasedani v Calgary. Vykonny vybor IAU si na sve zasedani 15. srpna odpoledne v Manchesteru prizval k pohovoru zastupce obou zemi a potom rozhodl (pry nikoliv jednomyslne, jak mi sdelili president a generalni sekretar tyz den vecer) ve prospech Prahy.

Máme vůbec na to, abychom mohli v Praze -- v důstojných podmínkách --organizovat setkání zhruba dvou tisíc astronomů z celého světa? Kdo celou akci zaštítí a kdo ji zorganizuje?

Jak uz jsem naznacil shora, predpokladame, ze celou akci zastiti Astronomicky ustav AV CR; samozrejme ze tak rozsahlou organizaci bychom nebyli schopni zvladnout sami, a proto se obratime na nekterou profesionalni kongresovou agenturu (podobne jako pri konani JENAM98). Pro jeji vyber bude nutne usporadat vyberove rizeni. Z predbeznych uvah vsak jiz nyni vyplyva, ze tak velkou akci (2-3 tisice ucastniku) lze dustojne usporadat pouze v Kongresovem centru, a v tomto smeru tez vyznelo nase pozvani.

Může se stát, že ještě o toto setkání přijdeme?

Pokud si to sami necim nezpackame, nebo pokud nedojde k necekanym udalostem, tak zrejme uz ne. Rozhodnuti vykonneho vyboru bylo oficialne oznameno na zaverecne schuzi 24.Valneho zasedani IAU v Manchesteru.

Jaký význam vlastně pro nás bude tohle setkání mít?

Usporadani Valneho zasedani u nas po temer 40 letech (naposledy bylo v Praze v roce 1967) bude urcite impulsem pro dalsi generaci ceskych astronomu a tedy i jistou investici do budoucnosti. Umozni ucast na teto akci (ktera ma sve vedecke, ale i nezanedbatelne spolecenske aspekty) mnoha, hlavne mladym, ceskym ucastnikum vcetne studentu, kteri si ucast v zahranici nemohou financne dovolit. Velice dulezite jsou casto i nove navazane osobni kontakty, pri kterych se daleko lepe zacina s mezinarodni spolupraci na nejruznejsich projektech. V neposledni rade je treba chapat takovouto velkou akci i jako urcitou propagaci nasi astronomie a sluzbu ostatnim clenum IAU; po temer 40 let jsme se nechali "obsluhovat" jinymi, ted je zase rada na nas...

Takze zaverem: pokud Kongresove centrum nelehne popelem pri nadchazejici obcanske valce v zari, vyhrneme si vsichni rukavy a zorganizujeme za 6 let dustojnou astronomickou akci celosvetoveho vyznamu.

Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek

redakce

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Swift slaví první úspěchy
Ilustrační foto...
Speciální astronomické vzdělávání
Ilustrační foto...
Astronomický rok 2002
Ilustrační foto...
Neutronová čtyřka
Ilustrační foto...
Tyfloastronomie míří do zahraničí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691