Internetový rozhovor s Janem Vondrákem, předsedou Českého národního komitétu astronomického, pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Před týdnem, skoro jako blesk z čistého nebe, přišla z anglického Manchesteru zpráva, že se v roce 2006 v Praze uskuteční valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Co tomuto "vítězství" předcházelo? Kandidatura určitě nebyla náhodná.
Pozvani usporadat 26. Valne zasedani IAU v Praze v roce 2006 bylo ucineno na zaklade delsi diskuse v Ceskem narodnim komitetu astronomickem (CNKA) v prubehu roku 1999. Bylo zaslano koncem roku, na zaklade zaverecneho hlasovani na schuzi CNKA 9. listopadu 1999.
Pozvani podepsal doc. Jan Palous coby reditel Astronomickeho ustavu -- garanta cele akce, a ja jmenem CNKA. Protoze si generalni sekretar IAU dodatecne vyzadal na jare tohoto roku dalsi podklady (hlavne navrh konkretnich budov, rozmisteni salu a predbezny rozpocet), obratili jsme se na agenturu ICARIS (organizatora setkani JENAM98), ktera v celkem sibenicnim terminu pozadovane podklady zpracovala.
Konkurencni pozvani prislo z Kanady, ktera navrhla usporadat Valne zasedani v Calgary. Vykonny vybor IAU si na sve zasedani 15. srpna odpoledne v Manchesteru prizval k pohovoru zastupce obou zemi a potom rozhodl (pry nikoliv jednomyslne, jak mi sdelili president a generalni sekretar tyz den vecer) ve prospech Prahy.
Máme vůbec na to, abychom mohli v Praze -- v důstojných podmínkách --organizovat setkání zhruba dvou tisíc astronomů z celého světa? Kdo celou akci zaštítí a kdo ji zorganizuje?
Jak uz jsem naznacil shora, predpokladame, ze celou akci zastiti Astronomicky ustav AV CR; samozrejme ze tak rozsahlou organizaci bychom nebyli schopni zvladnout sami, a proto se obratime na nekterou profesionalni kongresovou agenturu (podobne jako pri konani JENAM98). Pro jeji vyber bude nutne usporadat vyberove rizeni. Z predbeznych uvah vsak jiz nyni vyplyva, ze tak velkou akci (2-3 tisice ucastniku) lze dustojne usporadat pouze v Kongresovem centru, a v tomto smeru tez vyznelo nase pozvani.
Může se stát, že ještě o toto setkání přijdeme?
Pokud si to sami necim nezpackame, nebo pokud nedojde k necekanym udalostem, tak zrejme uz ne. Rozhodnuti vykonneho vyboru bylo oficialne oznameno na zaverecne schuzi 24.Valneho zasedani IAU v Manchesteru.
Jaký význam vlastně pro nás bude tohle setkání mít?
Usporadani Valneho zasedani u nas po temer 40 letech (naposledy bylo v Praze v roce 1967) bude urcite impulsem pro dalsi generaci ceskych astronomu a tedy i jistou investici do budoucnosti. Umozni ucast na teto akci (ktera ma sve vedecke, ale i nezanedbatelne spolecenske aspekty) mnoha, hlavne mladym, ceskym ucastnikum vcetne studentu, kteri si ucast v zahranici nemohou financne dovolit. Velice dulezite jsou casto i nove navazane osobni kontakty, pri kterych se daleko lepe zacina s mezinarodni spolupraci na nejruznejsich projektech. V neposledni rade je treba chapat takovouto velkou akci i jako urcitou propagaci nasi astronomie a sluzbu ostatnim clenum IAU; po temer 40 let jsme se nechali "obsluhovat" jinymi, ted je zase rada na nas...
Takze zaverem: pokud Kongresove centrum nelehne popelem pri nadchazejici obcanske valce v zari, vyhrneme si vsichni rukavy a zorganizujeme za 6 let dustojnou astronomickou akci celosvetoveho vyznamu.
Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek