Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-117: Atlantis – rekapitulace

Kroupová mise, která se potýkala s problémy ještě dříve než začala. Mise, která na druhou stranu do puntíku splnila všechny cíle. První start raketoplánu v letošním roce.

Již v únoru se raketoplán Atlantis na startovací rampě připravoval na první misi v letošním roce. NASA chtěl letos stihnout vyslat svůj kosmický koráb k ISS rovnou pětkrát. V pondělí 26. února v 17 hodin místního času se ale ambiciózní plán rozplynul. Nad Floridou se přehnala bouře, která v těchto končinách není nikterak neobvyklá. Kroupy ale poškodily vnější palivovou nádrž i samotný orbiter. Celá sestava tak putovala zpět do montážní haly VAB a začala náročná oprava. Technici museli opravit na 2 660 poškození! Mise STS-117, která měla původně začít již v polovině března, propásla všechna startovací okna a tak se start nakonec měl odehrát až v červnu.

Ilustrační foto...
Obr.: Astronaut Steven Swanson na palubě raketoplánu

V sobotu 9. června našeho času se Atlantis hned na první pokus vydal bez větších problému k Mezinárodní kosmické stanici. Zdálo se, že se štěstí opět začíná přiklánět na stranu mise. Krátce po navedení na oběžnou dráhu odhalily testy OBSS, že na zádi raketoplánu je odchlípnuta část izolace. Problém nebyl nikterak vážný, s podobným poškozením přistával raketoplán již mnohokrát. Od nehody Columbie v roce 2003 je ale NASA na pozoru a i ušpiněné okénko by neponechal úřad náhodě. NASA tak později rozhodl, že odchlípnutou izolace „zašije“ jeden z astronautů při třetím výstupu do kosmu.

Manévr při kterém se raketoplán otáčel a posádka ISS filmovala tepelný štít Atlantisu.

V neděli 10. června ve 21:36 se Atlantis připojil k ISS. Krátce na to proběhla formální výměna jednoho z členů posádky Mezinárodní kosmické stanice. Clayton Conrad Anderson vystřídal Sunitu Williams, která při svém pobytu pokořila rekord a stala se nejdéle pobývající ženou ve vesmíru. Výměna jednoho člena posádky ISS, dovezeného raketoplánem, probíhá zajímavým způsobem. Dojde totiž k výměně křesel v lodi Sojuz, která je u ISS jako záchranný člun. V noci na pondělí 11. června byl také vyzdvižen z nákladového prostoru hlavní náklad – příhradový nosník S3/S4 se slunečními panely. Mechanický manipulátor raketoplánu vyzdvihl nosník z nákladového prostoru raketoplánu a poté si ho převzal manipulátor stanice.

Ilustrační foto...
Obr.: John Olivas opravuje odchlípnutou část izolace na zádi raketoplánu.

V pondělí 11. června začal první výstup do kosmu. James Francis Reilly a John Daniel Olivas během 6 hodin a 15 minut připojovali nové sluneční panely. V úterý 12. června posádka úspěšně nové panely rozvinula a také byl prodloužen pobyt raketoplánu u stanice o dva dny, aby mohla posádka splnit všechny úkoly a opravit odchlípnutou izolaci. V noci na 13. června došlo k vážnému výpadku ruských navigačních počítačů. ISS se na nějakou dobu ocitla bez gyroskopu, které zajišťují orientaci stanice v prostoru. Tuto funkci musely převzít motory stanice i raketoplánu. Navíc se na ISS ozval falešný požární poplach. Ve středu začalo stahování starých slunečních panelů P6, které budou přesunuty na jiné místo. Již minulá mise ukázala, že stažení panelů není vůbec jednoduché a tak se i při současné misi očekávalo, že panelům budou muset pomoci astronauti, což částečně udělali již při druhém výstupu do kosmu ve středu 13. června.

Ilustrační foto...
Obr.: Mezinárodní kosmická stanice

Po volném dni následoval v pátek 15. června třetí výstup do kosmu. Při něm astronauti dokončili stahování slunečních panelů a zašili odchlípnutou izolaci na zádi raketoplánu. Při vycházce do kosmu se pořádně zapotili, trvala bez dvou minut celých 8 hodin! Během soboty 16. června se ruskému řídicímu středisku povedlo postupně „nahodit“ své počítače na palubě stanice. V neděli 17. června pak začal čtvrtý neplánovaný výstup do kosmu, při kterém astronauti dodělali to, co předtím nestihli.

V úterý 19. června v 16:42 se Atlantis odpojil od ISS a po inspekčním obletu ISS zamířil domů. Přistát měl Atlantis ve čtvrtek 21. června, ale na Floridě bylo špatné počasí a tak NASA rozhodl, že přistání odloží o jeden den. Počasí se ale nezlepšilo a tak musel Atlantis po téměř dvou týdnech ve vesmíru přistát na záložní základně v Kalifornii. Kola Atlantisu se zastavila na přistávací dráze číslo 22 dne 22. června ve 21:50:48. Pokud považujeme tento okamžik za konec mise, pak STS-117 trvala: 13 dní, 20 hodin, 12 minut a 44 sekund. Znovu se má raketoplán vydat do vesmíru 9. srpna. Na scénu se po téměř pětileté odmlce a rekonstrukci vrací nejmladší raketoplán z flotily - Endeavour. Mise STS-118 má k ISS dopravit další část nosníku, tentokrát ovšem mnohem menší.


Z příprav mise a jejího průběhu jsme vám přinášeli informace také pomocí bleskovek (Status Report). Jejích kompletní přehled, který je výborným přehledem mise si můžete stáhnout zde (pdf).


Články


Online přenosy a zpravodajství

Poznámky: VIP – přístupné pouze VIP čtenářům; reg. – přístupné registrovaným čtenářům.


Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha nad digitálním foťákem -- díl první
Ilustrační foto...
Kalliopé a její drobný nápadník
Ilustrační foto...
STS-106: Odpočítávání začalo
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší fotografii halových jevů n
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 77
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691