Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Jan Kolář (vstupní rozhovory ČR - ESA)

Česká republika zahájila vstupní rozhovory s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). S otázkami jsme se proto obrátili na ředitele České kosmické kanceláře - pana Doc. Ing. Jana Koláře, CSc.

V českých sdělovacích prostředcích se objevila zpráva, že Česká republika zahájila s Evropskou kosmickou agenturou vstupní rozhovory. Pokud vím, tak se o členství ČR v ESA příliš neuvažovalo z toho důvodu, že by se to naší zemi příliš nevyplatili. Je proto zahájení vstupních rozhovorů „blesk z čistého nebe“, nebo se k tomu schylovalo delší dobu?

V okamžiku, kdy se zmiňovaná zpráva objevila v českých sdělovacích prostředcích, nebyla zcela přesná, protože rozhovory ještě zahájeny nebyly. Stalo se tak až 15.6., tedy minulý pátek. Toto datum bylo stanoveno s několika týdenním předstihem poté, co Rada ESA schválila žádost vlády České republiky o zahájení přístupových rozhovorů. Příslušný dopis odeslala na základě usnesení vlády ještě předcházející ministryně školství koncem minulého roku 2006. I když se o potřebě členství v ESA vedly diskuze již dříve, přispělo k tomuto kroku i rozhodnutí předložit kandidaturu Prahy na místo sídla Úřadu pro dohled nad evropským navigačním systémem Galileo.

Za jak dlouho si myslíte, že by Česka republika mohla vstoupit do ESA a jakou finanční částkou bychom měli do rozpočtu ESA přispívat?

Přístupové rozhovory, přesněji řešeno příprava České republiky na splnění podmínek vyplývající s podpisu pod Úmluvou ESA, by mohly trvat zhruba rok. Minimální povinný roční příspěvek České republiky bude činit asi 5,3 milionů euro. Ten bude navýšen o případnou účast ve volitelných programech, jejíž rozsah bude stanoven během přípravného období.

Kdo vlastně povede vstupní rozhovory z ESA? Bude to Česká kosmická kancelář?

Spolupráce ČR s ESA je od počátku vzájemných vztahů před více než deseti lety v kompetenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Vedením české delegace byl pověřen náměstek ministryně školství Pavel Komárek a kromě zástupce České kosmické kanceláře jsou v ní zastoupena ministerstva průmyslu a obchodu, dopravy, zahraničních věcí a financí a dále Národního bezpečnostního úřadu a Akademie věd ČR.

Rozšíří případný vstup ČR do ESA náš podíl na kosmických projektech agentury?

Bezpochyby ano, protože současný rozsah české účasti na aktivitách ESA v rámci našeho členství v programu PECS (Plan for European Cooperating State) se pohybuje kolem 1,3 milionu euro s plánovaným ročním nárůstem zhruba 30%.

Co můžeme ESA nabídnout, zapojení kterých organizací lze očekávat?

Toto je klíčová otázka, která je i hlavním bodem přístupových jednání s ESA, protože na ní závisí jak dalece bude Česká republika schopna získávat svůj finanční příspěvek zpět v podobě průmyslových kontraktů. Členství v ESA otevře českým firmám a organizacím přístup k zakázkám ze všech programů, do kterých bude Česká republika přispívat. Bude záležet na schopnostech našich institucí a jejich zájmu se o tyto zakázky ucházet. V současné době je naše zapojení především ve vědeckých programech včetně výroby několika přístrojů, vývoje software pro řídící letové středisko a zpracování obrazových dat z družic pro pozorování Země nebo signálů z navigačních družic.


Ilustrační foto...
Obr.: Evropská nosná raketa Ariane-5 ECA při startu

Evropská kosmická agentura

Evropská kosmická agentura ESA (= European Space Agency) vznikla počátkem sedmdesátých let minulého století spojením dvou organizací – ESRO (European Space Research Organization) a ELDO (European Launcher Development Organization). Ředitelství ESA je v Paříži, ale její centra jsou rozesetá po celé Evropě. V současné době má ESA 17 členských států: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Rakousko, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

ESA provozuje kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guayaně. Právě odtamtud startuje do vesmíru nosná raketa Ariane 5 ECA. ESA v současnosti provozuje několik kosmických sond a další připravuje. Planety Sluneční soustavy zkoumají Venus Express a Mars Express. V roce 2004 přistála evropská sonda Huygens na povrchu Saturnova měsíce Titan. Nejambicióznějším současným projektem je kosmická sonda Rosetta, která má zkoumat kometu z její oběžné dráhy a modul sondy má dokonce na kometě přistát. ESA se také mimo jiné podílí na provozu Hubblova kosmického dalekohledu, spolupracuje na mnoha projektech s NASA a Evropskou jižní observatoří, jejímž členem je Česká republika od 1. ledna letošního roku. ESA se také podílí na výstavbě Mezinárodní kosmické stanice. Vyvíjí automatickou zásobovací loď ATV pro ISS, v prosinci vynese Atlantis k ISS vědecký modul Columbus aj. V současnosti ESA připravuje navigační systém Galileo, což bude civilní obdoba amerického GPS. V budoucnu hodlá ESA poslat člověka na Měsíc a na Mars.Doporučené odkazy:

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní hvězdárna: výměna kopule
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Rak (Cancer), zkr. Cnc
Ilustrační foto...
Iridium stále žije
Ilustrační foto...
Kometa Holmes okem!
Ilustrační foto...
Začíná éra přesné kosmologie?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691