Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní pozorovatelna 61

Poslední dny byly na vaše úlovky zvlášť hojné o čemž svědčí dvě Instantní pozorovatelny vydané hned po sobě. V záplavě fotografií se objevily i jiné nesouvisející s tehdejším tématem a ty vám právě předkládáme.

Obcas sa stane ze mam stastie a nie je zamracene a podaria sa minejake tie amaterske zabery s mojim Panasonic Lumix FZ-7. Nieje toziadna slava, pretoze sum mi neraz pokazi zaber ale v pocitaci sa todari celkom uspesne eliminovat.Mam rad atmosfericke ukazy a scenerie, ktore vytvaraju, preto vacsinasnimok je prave o nich.

Ladislav Gagyi, Kosice

Ilustrační foto...
Obr.: 07.01.2007 14:37 Exp 1/500 f6.3 – panorama (Cierna hora je pohorie na sever od Kosic)V zimnom obdoby sa casto objavuje atmosfericky ukaz zvany inverzia. V hlbokych udoliach sa zhromazduje studeny vzduch. Pod vplivom nizkej teploty vzdusna vlhkost kondenzuje a vytvara hustu hmlu casto tvorenu aj mikroskopickymi krystalikmi ladu. Nad touto inverznou vstvou je pocasie diametralne odlisne od toho ake je v udoli. Na kopcoch je jasno a teplo. Vrstva studeneho a tepleho vzduchu je silne ohranicena, kedze studeny vzduch je tahsi.
Ilustrační foto...
Obr.: 07.01.2007 15:40:17 Exp 1/10 f2.8 V zime sa obcas na hrebeni hor objavuje ukaz tecucej hmly (presny nazov ukazu nepoznam). Ide o inverznu hmlu, ktora preteka z jednej doliny do druhej cez sedla na hrebeni. Slnko, ktore ohrialo zapadne upatie pohoria vytlacilo hmlu nizsie do udolia. no na vychodnej strane udolia prevlada studeny vzduch nad teplim a teda hmla vystupuje do vasich vysok. Porast este znizuje ucinky slnecneho tepla dopadajuceho pod malym sklonom aj nad uroven terenu. Studena hmla z inverzie tak moze dosiahnut aj nad sedla hrebena oddelujuceho udolia a kedze hmla je tahsia ako okolity teply vzduch zacne sa "prelievat" z jednej strany hrebena na druhy (podobne ako voda; ukaz je obdobou tecucej vodnej pary pri pokusoch z velmi nickymi teplotami). Prechod z tepleho do studeneho vzduchu je nahly a je to aj citit. Nielen ze sa dosahuje rapidny pokles teploty ale prud studeneho vzduchu (nesuci kvapocky vody a krystaliky ladu) nabera ohromne rychlosti. Staci urobit 20 krokov a pocasie sa zmeni o 180 stupnov.
Ilustrační foto...
Obr.: 07.01.2007 15:43:16 Exp 1/40 f2.8 ked sa clovek dostane do prudu tecucej inverznej hmli ktora preteja z jednej strany pohoria na druhu cez sedla. Pripada si ako v inom svete. Obloha nad vami je cista takmer bez mrakov. Zapadajuce Slnko osvetluje prirodu okolo a vsetko vrha dlhe tiene. No vy ste v hmle, zime a silnom vetre.
Ilustrační foto...
Obr.: 17.06.2007 21:51:30 Exp 5 f2.8 a este raz Mesiac a Venusa spolu ... medzi priehradkovou konstrukciou stlpu VVN vedenia je vydiet aj Saturn.
Ilustrační foto...
Obr.: 02.02.2007 16:57:10 Exp 1/2 f3.3 No to to je snimok Mesiaca tesne po vychode. Nemam co ktomu dodat, asi len tolko ze ta cudna vec na kopci nie je radio antena ale vodojem :)
Ilustrační foto...
Obr.: Toto je snimka zlozena z dvoch takmer identickych fotografii, ibaze jedna je zaostrena na kvety ceresne a druha na mesiac. Boli urobene z identickeho miesta identickym smerom. V pocitavi boli trosku docentrovane a prelozene cez seba. Vznikol snimok s ktory by nebolo mozne urobyt obycajnym fotoaparatom
Ilustrační foto...
Obr.: 29.05.2007 20:34:48 Exp 1/100 f4.5 Svetelny stlp, ktory som mal moznost vydiet aj s mojimi priatelmi v Kosiciach prekonal vsetky predosle pozorovania tohto javu. tento bol naozaj monumentalny. Avsak podarilo sa mi zvacnit iba jeho slabsi prejav.
Ilustrační foto...
Obr.: 24.04.2007 05:34:50 Exp 1/100 f4.0 Pri istom type mrakov je mozne pri zapade alebo vychode Slnka ci mesiaca vydiet svetelny stlp. Je to zaujimave divadlo svetla a tiena..
Ilustrační foto...
Obr.: 24.04.2007 05:34:50 Exp 1/100 f4.0 Vzdy v noci ked bolo jasno nedalo mi to a urobil som par 60s expoziicii. Niektore z tychto fotografii su v skutku zaujimave.. na tejto je kamarat ktory prave lezie do stanu . Zretelny je aj obzor a hviezdy na oblohe. Musim povedat, ze v tychto koncinach je obloha naozaj velmi tmava.

Zdravím,

tak zas přispívám jedním pěkným úlovkem je to docela zajímavý cumulonimbus.

S pozdravem Richard Klofáč

www.c-box.cz/richard.uh

Ilustrační foto...

Dobrý den

Posílám Vám fotky ze včerejšího zákrytu, bohužel jenom z konce, na začátek tady byly mraky. Dále pak posílám večerní kompozice s Venuší a ISS ve Váhách. Foceno fotoaparátem Sony DSC-H1.

Martin Kreisel

Ilustrační foto...

A jednu "předzákrytovou" focenou při pozorování NLC na závěr přikládám i já...

Jan Kondziolka

Ilustrační foto...

Své fotografie můžete nadále zasílat na známou adresu pozorovani(zavináč)IAN.cz. Prosím NEposílejte je na adresu redakce, nebo Rudolfu Novákovi, vyhnete se tak zbytečnímu prodlení.

Zároveň se chci omluvit a dodatečně poděkovat všem, kteří poslali fotografie do minulých dvou Pozorovatelen a ve spěhu jsem nestihal odepisovat - Děkujeme!

Připomínám, že stále probíhá letní soutěž o nejlepší letecké snímky!

Minulé díly Instantní pozorovatelny

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vulkanický prach nad Evropou
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl druhý
Ilustrační foto...
Místa astronomické vzdělanosti
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce II (1965 - 1966)
Ilustrační foto...
Raketoplán Endeavour na českém nebi
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691