Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zákryt Venuše Měsícem

Předchozí dva zákryty Saturnu Měsícem mi zhatilo počasí, a tak jsem doufal alespoň v tento. Počasí ráno moc nadějně nevypadalo, ale odpoledne se to začalo lepšit. Nakonec se vše vydařilo, a já viděl vstup i výstup. Také jsem pořídil několik snímků CCD kamerou.

Protože jsem nechtěl riskovat zmoknutí sestavy hrozícími přeháňkami, rozložil jsem Vixen VC200L na EQ6 na balkoně panelového domu v Hradci Králové, a čekal. Jak se blížil vstup, stále nebylo jisté, zda ho uvidím. Na obloze se rychle střídaly cáry mraků s modrými mezerami. Nakonec to vyšlo, a vstup se mi podařilo pozorovat ve velké mezeře. Fotografování se při vstupu nekonalo. Pouze jsem se díval, jak temná strana Měsíce pomalu ukusuje disk Venuše. Bylo to pěkné, i když docela vadil velký seeing způsobený vyhřátým vzduchem u domu.

Po odpozorování vstupu jsem začal chystat sestavu na focení výstupu. Do výtahu jsem vložil sklopné zrcátko, které umožňuje rychle přepínat mezi pohledem do okuláru a CCD kamerou. Tu jsem našrouboval na zadní výstup překlopného zrcátka. Představa, že budu fotit pomocí DSLR totiž vzala za své poté, co jsem zjistil, do jaké polohy se natočí tubus při výstupu. Balkon je úzký, a moje hlava by se již nevešla za foťák. Dalším oříškem se ukázalo zaostření. Díky chvějícímu se vzduchu byla značná část snímků rozvlněných a kontrast Měsíce proti modré obloze také nic moc, takže jsem s tím strávil skoro půl hodiny.

Výstup se blíží, a tentokrát je prakticky jisté, že ho uvidím, široko daleko není žádný větší mrak. Asi dvě minuty před výstupem spouštím snímkování kamerou, a dívám se zatím vizuálně sklopeným zrcátkem. Jeden malý mráček přeci zakrývá Měsíc, ale občas to prosvítá, a navíc brzy odejde. A už je to tady, skrz mrak vidím Venuši, jak začíná vykukovat zpoza Měsíce. Teprve teď, když jsou obě tělesa přímo u sebe, je evidentní, jak moc jasná je Venuše vůči Měsíci. Mrak je pryč a já přepínám rychle obraz do kamery, a hned vidím jeden problém. Venuše je přeexponovaná, moc. Stahuji tedy rychle zisk na minimum, Měsíc je na snímku sotva vidět, Venuše je ještě přeexponovaná. Ale už ne moc. Kamera je 16-bitová, to by mělo jít. Nechávám tedy snímat vzdalující se Venuši, a čas od času překlopím zrcátko a podívám se. Je to hezká podívaná, dva měsíčky vedle sebe. Jen ten teplem rozechvělý obraz to trošku kazí.

Když po několika minutách usuzuji, že to už stačilo, kameru vypínám, a ještě chvíli se dívám. Venuše zanedlouho opouští zorné pole s Měsícem, a já jdu zpracovávat snímky. Kamera kupodivu kontrast zvládla docela dobře. Takže mě čeká konverze z monochromatických FITS souborů do barevného snímku, a následně vyvážení úrovní a barev, aby to vypadalo tak, jak si to pamatuji z pozorování. Nakonec se zadařilo, a zde je snímek:

Ilustrační foto...
Obr.1: Měsíc s Venuší 18.6.2007

Večer se pak naskytl hezký pohled na obě tělesa blízko sebe a na popelavý svit Měsíce. Pořídil jsem ještě jeden snímek digitální zrcadlovkou:

Ilustrační foto...
Obr.2: Měsíc s Venuší tentýž den večer po západu slunce

Martin Myslivec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rozsáhlé změny, které nás čekají...
Ilustrační foto...
Raketoplán Discovery odstartoval
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 93
Ilustrační foto...
Tisková konference po startu raketoplánu
Ilustrační foto...
Hlasy z basy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691