Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Spirit a Opportunity – rozmarné léto

Mars obecně, jakkoli je planetou v lecčem Zemi podobnou, je k lidským výrobkům značně nepřátelský. Na druhé straně dokázal již několikrát vozítkům také pomoci. Pojďme se na tyto problémy podívat blíže.

Počasí na Marsu je značně extrémní. S blížícím se létem bychom obdrželi předpověď: „Dnes ráno bude skorojasno s teplotami kolem -80 °C. Přes den očekáváme jasno a teplota ve stínu dosáhne až 20 °C.“ Pro názornost si povšimněme, že rozdíl činí 100 °C, ovšem nikoli během roku, nýbrž během jediného dne. Podobný rozdíl bychom na Zemi těžko někde hledali. Například v USA byl zaznamenán pokles teploty z 6,7 °C na -49 °C (odkaz 1). Na Marsu tedy dochází k takovým výkyvům teploty během každého dne, jako bychom se my přesouvali mezi jižním pólem a tropy. Jenže nás by to asi za chvíli přestalo bavit a technika by tím značně trpěla.

Ilustrační foto...
Obr.: Spirit – teplota na slunci (měřeno na solárním panelu). V pozadí obrázku je Husband hill (odkaz 2).

Robotická vozítka na Marsu však nemají na výběr. Jejich konstrukce je sice těmto podmínkám přizpůsobena, ale technika stárne a na některých součástkách je již znát vliv tohoto nehostinného podnebí. Například elektrické kontakty jsou neustále natahovány a smršťovány, čímž může dojít k jejich přerušení. Podobně mazání kloubů a kol způsobilo v minulosti problémy. Vzpomenout můžeme problematický kloub na výsuvném rameni Opportunity, nebo pravé přední kolečko Spirit, které se již neotáčí (což naštěstí nevadí, vozítko jezdí se zbývajícími pěti a šesté tahá za sebou). Zajímavé jistě je také to, že podobné problémy s pravým předním kolem zaznamenala nedávno i Opportunity, kolečko se však zatím pohybuje dobře. Možná i proto se vědci rozhodli navštívit vnitřek kráteru Victoria, dokud je kolo funkční. Pravděpodobnost přehřátí vlivem velkého el. proudu, který jím protéká, je zřejmě menší, když nemusí denně urazit tak velkou vzdálenost.

Ilustrační foto...
Obr.: Opportunity – teplota na slunci. V pozadí jsou skalnaté vrstvy „zátoky“ Cape St. Mary kráteru Victoria (odkaz 3).

Teplotu v okolí vozítek snímá asi 50 čidel a údaje některých z nich vybral Larry Crumpler a vynesl je do grafů. Na nich vidíme změny teplot od doby přistání až do současnosti. Roboti mezitím přečkali dvě zimní období. Larry, geolog z Nového Mexika v USA, člen vědeckého týmu Mars Exploration Rover k tomu dodává, že tyto údaje zajímají lidi neustále a jsou samozřejmě zajímavé i s ohledem na budoucí mise, či výpravu lidí na Mars.

Ilustrační foto...
Obr.: Spirit – teplota ve stínu (měřeno u levé přední pomocné kamery pod solárním panelem). Na pozadí je západ Sunce v kráteru Gusev (odkaz 4).
Ilustrační foto...
Obr.: Opportunity – teplota ve stínu. Na pozadí je dunové pole kráteru Endurance (odkaz 5).

V článku jsme se měli zmínit také o kladech rozmarného marsovského léta. Jsou jimi větrné poryvy, prachoví ďáblíci (dust devils). Ty již několikrát dokázaly vyčistit solární články obou vozítek. Poprvé se o tomto jevu masivně povídalo v případě Spirit v předchozím marsovském létě již před více než dvěma lety. Nedávno došlo k vynikajícímu čištění panelů Opportunity na severním okraji kráteru Victoria a naprosto čerstvou zprávou nyní je (k 18. červnu), že došlo k dalšímu částečnému čištění panelů Spirit. (Články dodávaly po přistání 900 Wh, nyní je to po vyčištění již 600 Wh).

Jak jsme si tedy krátce nastínili, roboti to na Marsu nemají vůbec jednoduché a jen čas ukáže, jak dlouho to ještě bude trvat, než některý z nich přestane fungovat. Každopádně byla schválena již pátá prodloužená mise obou vozítek. Přejme jim hodně štěstí a další krásné snímky a zajímavé objevy.

Odkazy vztahující se k článku:

1: Rekordy počasí
2: Panorama McMurdo
3: Pancam Instrument Lead - Bottomless Bay
4: Západ Slunce na Marsu
5: Dunové pole v kráteru Endurance

Zdroje:

http://www.nasa.gov/mission_pages/mer/mars_mer_feature_20070612.html
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/mission/status_spiritAll.html#sol1219
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=4309

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jinoplanety u jinohvězd
Ilustrační foto...
Objevte si Discovery
Ilustrační foto...
Japonsko vyslalo sondu k Měsíci, začaly nové z
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 50
Ilustrační foto...
Osud Hubbla upečen
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691