Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Atlantis se odpojil od ISS a míří domů

Aktualizováno!! Raketoplán Atlantis se dnes v 16:42 odpojil od Mezinárodní kosmické stanice a zamířil domů. Přistát by měl nejdříve ve čtvrtek v 19:54 na Floridě.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) v noci na dnešek po konzultaci s ruským řídícím střediskem rozhodl, že Atlantis může domů. Mezinárodní kosmickou stanici od minulého úterka trápil vážný problém. Po rozvinutí nových slunečních panelů vypadly ruské počítače, které mimo jiné zajišťují orientaci stanice v prostoru pomocí obřích setrvačníků. Tuto úlohu musely na čas převzít motory stanice a v případě nejvážnější krize byl připraven orientaci vesmírného komplexu zajistit samotný Atlantis. Ruským vědcům se nakonec podařilo počítače uvést téměř do původního stavu. Testy v pondělí prokázaly, že počítače jsou schopny zajistit klíčové úkoly. Atlantis tak mohl odletět. V opačném případě byl NASA připraven ponechat svůj kosmický koráb u ISS o den déle.

Ilustrační foto...
Obr.: ISS při odletu z paluby Atlantisu

NASA již předtím prodloužil misi raketoplánu o dva dny a přidal i čtvrtý výstup do kosmu kvůli tomu, aby posádka zvládla všechny úkoly a neplánovaně také „zašila“ odchlípnutou část izolace na zádi raketoplánu blízko manévrovacích motorů OMS.

Ilustrační foto...
Obr.: ISS z paluby raketoplánu

Krátce po odpojení od ISS zahájil Atlantis tradiční inspekční oblet stanice. Posádka Atlantisu tak při něm pořídí první snímky „nové stanice“, která se proměnila – má nové 70 metrů dlouhé sluneční panely a stažena byla druhá část starých slunečních panelů, které se při jedné z dalších misí přesunou jinam. Kolem 18:30 se zážehem motorů raketoplán od stanice definitivně vzdálí. Na palubě raketoplánu se po půlročním pobytu na stanici vrací na Zemi americká astronautka Sunita Williams. V posádce ISS ji nahradil Clayton C. Anderson.

Ilustrační foto...
Obr.: Atlantis z paluby ISS

Atlantis má na Zemi přistát ve čtvrtek v 19:54. V místě přistání na Floridě se ale očekávají bouřky a tak je možné, že bude přistání o den odloženo a nebo Atlantis dosedne na některé ze záložních základen v Kalifornii či Novém Mexiku. Ze záložních základen by musel být raketoplán přepraven na hřbetě speciálně upraveného letadla, což je nejen finančně velmi náročné, ale navíc to zdržuje přípravu dalších misí.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Lov na exoplanety
Ilustrační foto...
Mars v roce jedna
Ilustrační foto...
Češi bodují v Argentině
Ilustrační foto...
Svět vědy a víry
Ilustrační foto...
Dawn: zrušeno!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691