Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kitty Hawk na Marsu

Podle dříve zveřejněných plánů měl v roce 2003 přibližně tři hodiny brázdit řídkou atmosférou Marsu malý létající stroj. Bohužel, nápad to nebyl příliš kluzký, neprotáhnul se byrokratickým soukolí NASA a už několik měsíců je více než klinicky mrtvý. Osud důstojných oslav stého výročí vzdušného skoku bratří Wrightových tak do svých rukou vzali odborníci soukromých společností a neméně zruční studenti.

Ilustrační foto...Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku původně předpokládal, že malé letadlo poletí nad rozsáhlým Kaňonem Marinerů v prosinci 2003, čímž velkolepě vzpomene na průkopnický čin Wilbura a Orvilla Wrightových. V soutěži projektu Discovery, do kterého patří mise NEAR, Pathfinder, Lunar Prospector či Stardust, však tato myšlenka neuspěla. Proto se stala součástí jiného programu -- nově zamýšlené série mikromisí k červené planetě. Jako na potvoru však v listopadu loňského roku letadélko "přeskočil" komunikační a navigační satelit, jenž nahradí nečekaně ztroskotavší Mars Climate Orbiter. Ten měla nejen monitorovat počasí, ale později pracovat i jako retranslační vysílač. Jinoplanetnický Kitty Hawk tak alespoň pro rok 2003 upadl v definitivní nemilost.

V okamžiku, kdy selhává stát, často situaci zachraňují zruční soukromníci. V tomto případě společnost Aurora, která si vzala na pomoc studenty z prestižního Massachusetts Institute of Technology (MIT). Kromě toho, že se měla podílet na odloženém projektu NASA, má i jiné exotické zkušenosti: stavěla Daedalus, člověkem poháněné letadlo, které v roce 1988 urazilo 115 kilometrů nad Aeganským mořem z Kréty na Santorini. "Pokud to někdo dokáže, pak to budou žáci MIT," stručně charakterizoval šanci na úspěch J. C. Ledé ze společnosti Aurora.

Ilustrační foto...Zatímco původní projekt dával důraz na vědecký výtěžek, nyní došlo k přehodnocení a letadlo, které by mělo 17. prosince 2003 letět na Marsu, bude především demonstrovat technologické schopnosti a oslaví kulaté výročí. Další informace budou navíc. "Jak jinak bychom měli tento den oslavit, než že to vůbec dokážeme?" Zeptal se na tiskové konferenci doslova J. Ledé.

Projekt však může, stejně jako v případě NASA, ztroskotat na nedostatku financí. V ideálním případě poletí jako sekundární náklad při startu komerční rakety Ariane 5, v horším jako jediný pasažér nosiče Pegasus či Taurus, které k Marsu zvládnou vynést 100, resp. 300 kilogramů materiálu. Rozdíl mezi oběma variantami je propastný: 25 milionů bude stát Taurus, 1 milion dolarů přívažek k Ariane 5. Rozhodovat však budou především technické podmínky.

Po příletu k Marsu se letadlo v ochranném pouzdru ponoří rovnou do atmosféry. Ve výšce jen několik kilometrů roztáhne křídla a díky raketovému motoru se "ve vzduchu" udrží kolem dvaceti minut. Prakticky po celou dobu bude pořizovat komprimovaný videozáznam, jenž v reálném čase odvysílá k retranslační umělé družici či malému přistávacímu pouzdru, odkud budou záběry několik následujících měsíců posílány na Zemi.

Zatímco technických změn bude ve finále celá řada, kritický je kromě peněz také čas. Aby to všechno stihnula, musí se sondička na cestu vydat nejpozději v polovině května 2003. V těchto chvílích proto vzniká koncepce celého projektu, včetně vytipování nezbytných finančních zdrojů tak, aby faktický vývoj letadla začal v srpnu tohoto roku. Celkový účet se má pohybovat mezi 55 a 60 miliony dolarů, přičemž při komerčním využití (prodej videa, logo, reklama) snad o příliš veliký propadák nepůjde.

Každopádně je tým nadšenců alespoň nyní velmi optimistický. Takže doufejme, že "nejchladnější vzduchoplavecký projekt tohoto století" dopadne na jedničku.

Jiří Dušek

| Zdroj: SpaceViews a další materiály IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kometa C/2006 P1 McNaught očima SOHO
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2006 B
Ilustrační foto...
Šedivé zatmění
Ilustrační foto...
Mir - Chladiaci systém
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vstříc novým světům
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691