Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-117: Atlantis – Průběh letu (17. – 22. června)

EVA-4 * Odlet od ISS * Přípravy na přistání

STS-117 souhrnné informace

Rozcestník článků

Apophis 2 – STS-117

Multimédia z mise

NASA TV

Odkazy

Pozice a přelety ISS
Pátek 22. června

Online přenos z přistání sledujte zde.

Počasí na dnešek pro Floridu vypadá stejně ne-li hůř než včera. Pro Kalifornii se navíc předpovídají silnější větry. Atlantis tak nejspíše buď dosedne v Kalifornii, nebo bude přistání odloženo na sobotu.

Atlantis se dnes pokusí znovu přistát. Včera to nedovolilo špatné počasí na Floridě. Ani dnes není počasí úplně v pořádku. Je dosti pravděpodobné, že Atlantis dosedne v Kalifornii. Posádka dokonce včera mírně upravila dráhu tak, aby dnes měla 3 pokusy na přistání v Kalifornii, předtím měla jen dva.Čtvrtek 21. června

Začátek online přenosu v IAN v pátek v 18:30

Přistání Atlantisu bylo odloženo na pátek z důvodů špatného počasí v místě přistání na Floridě. Pokud by počasí nevyšlo ani zítra, přistane nejspíše kosmický koráb v Kalifornii.

Možnosti přistání v pátek

 • KSC (Florida) – 20:18
 • KSC (Florida) – 21:54
 • Edwards (Kalifornie) - 21:49
 • Edwards (Kalifornie) - 23:24
 • Edwards (Kalifornie) - 0:59

Poznámka: časy jsou v SELČ a znamenají přibližný čas přistání, zážeh motorů a zahájení sestupného manévru se odehraje asi o hodinu dříve. Preferovaná varianta je KSC na Floridě. V případě přistání v Kalifornii musí být raketoplán nákladně přepraven zpět na Floridu.

Dnes v 19:54 by měl Atlantis přistát. Počasí na Floridě nevypadá příliš optimisticky, takže je možný odklad přistání, nebo by mohl Atlantis dosednout na některé ze záložních základen v Kalifornii či Novém Mexiku.

Začátek našeho online přenosu (pokud nedojde k odkladu přistání) bude v 18:40!
Středa 20. června

Ilustrační foto...
Obr.: Konference s posádkou Atlantisu dnes ve 21 hodin

Dnes se bude posádka raketoplánu připravovat na zítřejší přistání. Jenomže, počasí na Floridě nevypadá příliš optimisticky, takže je možný odklad přistání, nebo by mohl Atlantis dosednout na některé ze záložních základen v Kalifornii či Novém Mexiku.

Začátek našeho online přenosu (pokud nedojde k odkladu přistání) bude ve čtvrtek v 18:40!

Možnosti přistání (nejpravděpodobnější):

 • KSC (Florida) – čtvrtek, 19:54
 • KSC (Florida) – čtvrtek, 21:29
 • KSC (Florida) – pátek, 20:15
 • KSC (Florida) – pátek, 21:50
 • Edwards (Kalifornie) - pátek, 23:20
 • Edwards (Kalifornie) - pátek, 0:55

Poznámka: časy jsou v SELČ a znamenají přibližný čas přistání, zážeh motorů a zahájení sestupného manévru se odehraje asi o hodinu dříve. NASA nepředpokládá, že by ve čtvrtek přistála jinde než na Floridě. V případě, že Florida nebude přijatelná, bude přistání nejspíše odloženo na pátek!
Úterý 19. června

Odlet raketoplánu od ISS
Odlet raketoplánu od ISS

18:30 - Atlantis se vzdálil od ISS a připravuje se na přistání ve čtvrtek v 19:54. Počasí ale nevypadá dobře, není proto vyloučeno přistání na záložní základně, nebo odklad přistání.

Ilustrační foto...
Obr.: Odlet raketoplánu od ISS

18:01 - proběhl první ze dvou separačních manévrů (zážeh motorů) a Atlantis se vzdálí od ISS

Ilustrační foto...
Obr.: ISS z paluby raketoplánu
Ilustrační foto...
Obr.: Atlantis z paluby ISS
Ilustrační foto...
Obr.: ISS z paluby raketoplánu
Ilustrační foto...
Obr.: ISS z paluby raketoplánu

17:17 - Atlantis zahájil inspekční oblet stanice.

Ilustrační foto...
Obr.: Odlet raketoplánu od ISS

16:45 - v době odpojení se ISS a raketoplán nacházeli asi 340 km severovýchodně od Austrálie.

16:42 – Atlantis se odpojil od ISS, nyní ho čeká inspekční oblet celé ISS. Poprvé spatříme ISS v „novém kabátě“.

16:25 - řídicí středisko dalo souhlas k odpojení obou kosmických plavidel v 16:42.

NASA v noci na dnešek potvrdil, že Atlantis může dnes v 16:42 odletět od Mezinárodní kosmické stanice. Čekalo se ještě na to, jak dopadnou testy ruských počítačů, které minulý týden vypadly. Nenechte si odpojení raketoplánu ujít. Krátce po odpojení provede Atlantis inspekční oblet stanice a my tak spatříme ISS poprvé v novém kabátě s novými slunečními panely.
Pondělí 18. června

NASA rozhodne dnes v noci, zda povolí zítřejší odlet Atlantisu od ISS. Klíčovým faktorem budou výsledky testů ruských počítačů na ISS, které minulý týden vypadly.

Ilustrační foto...
Obr.: Atlantis u ISS

V 16:28 by mělo Rusko provést test svých počítačů, pokud vše dopadne dobře, Atlantis zítra odletí od ISS.

Rusko dnes odpoledne otestuje své počítače na ISS. Pokud testy selžou, Atlantis zůstane u ISS o jeden den déle, aby se mohly případné problémy vyřešit.

Čtvrtý a poslední výstup do kosmu skončil v 0:54 našeho času. Astronauti zvládli všechny úkoly. Celkem výstup trval 6 hodin a 29 minut. Při současné misi STS-117 strávili astronauti ve volném kosmu při čtyřech výstupech dohromady 27 hodin a 58 minut.

Problémy s ruskými počítači se již podařilo z větší části odstranit a tak se dnes bude posádka připravovat na zítřejší odlet od ISS. K odpojení obou kosmických plavidel má dojít v úterý asi v 16:40. Na Floridě má Atlantis dosednout ve čtvrtek v 19:54.
Neděle 17. června

22:00 - Astronauti úspěšně dokončili instalaci nových slunečních panelů a také připravují „půdu“ pro další misi raketoplánu, která doveze v srpnu k ISS menší díl nosníku S5.

Ilustrační foto...
Obr.: EVA-4

18:26 - začíná čtvrtý (mimořádný) výstup do kosmu. Jeho cílem je dodělat zapojení nových slunečních panelů. Především bude uvolněn rotační mechanismus SAJR, což umožní novým slunečním panelům otáčet se za Sluncem.

Dnešním hlavním úkolem je čtvrtý výstup do kosmu. Jeho začátek je naplánován na 18:38 a podniknou ho Forrester a Swanson. Obě dvojice astronautů si tak výstupy rozdělí rovným dílem po dvou. Vzhledem k tomu, že ruskému řídícímu středisku se daří uvést své počítače na ISS do chodu, nezdá se zatím, že by NASA prodloužil pobyt raketoplánu u ISS o další den, jak se spekulovalo. Atlantis se tak od ISS nejspíše odpojí v úterý odpoledne a přistane ve čtvrtek.


Předešlé zpravodajství je k dispozici zde.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Studium turbulencí na Titanu pomáhá na Zemi
Ilustrační foto...
Uživatelé CCD kamer měli své malé rendezvous
Ilustrační foto...
Černé Slunce na stříbrném tácku
Ilustrační foto...
Odhalené tajemství hvězdy se závojem
Ilustrační foto...
Planetární soustavy u masivních hvězd?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691