Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronauti opravili Atlantis, výpadek ruských počítačů

John Daniel Olivas z posádky raketoplánu Atlantis dnes úspěšně opravil odchlípnutou izolaci na zádi raketoplánu. V pořadí již třetí výstup do kosmu začal dnes v 19:48 a má skončit až po druhé hodině ranní našeho času.

Hned prvním úkolem astronautů bylo přišití odchlípnuté části izolace o velikosti 10x15 centimetrů na zádi raketoplánu Atlantis. Problém sice nemohl nikterak ohrozit životy astronautů při návratu na Zemi, ale NASA chce mít jistotu. Úřad se nejvíce obával toho, že by proud vzduchu při návratu atmosférou mohl odchlípnutou část izolace ještě zvětšit. Astronaut John Daniel Olivas byl k inkriminovanému místu dopraven pomocí mechanické ruky raketoplánu a kus izolace nejdříve zatlačil dovnitř rukou a pak zašil a zajistil 21 sponami z nerezové oceli. Místo poškození není při návratu atmosférou vystaveno nejvyšším teplotám jako náběžné hrany křídel nebo žáruvzdorné destičky. Teplota v těchto místech dosahuje „jen“ několik asi 500°C. Reilly mezitím pracoval na generátoru kyslíku na vnější straně modulu Destiny.

Ilustrační foto...
Obr.: Odchlípnutá izolace na zádi Atlantisu.

Dalším úkolem dnešního výstupu do kosmu je pokračovat ve stahování starých slunečních panelů P6 na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Ty byly do dneška staženy asi jen z poloviny a astronauti mají pomáhat při dalším stahování. Staré sluneční panely překážejí těm novým, které Atlantis na ISS dovezl v otáčení za Sluncem a při jedné z dalších misí raketoplánu budou přesunuty na jiné místo. V neposlední řadě budou Olivas společně s kolegou Jamesem Francisem Reillym pokračovat ve sprovozování nových slunečních panelů. Je velmi nepravděpodobné, že se při dnešním výstupu podaří splnit všechny úkoly, a proto NASA naplánoval čtvrtou mimořádnou kosmickou vycházku na neděli.

Mezinárodní kosmickou stanici již od úterka trápí vážný problém. Po rozvinutí nových slunečních panelů vypadly ruské počítače. Podle závěrů se zdá, že počítače vyřadil elektrický výboj. Přímá souvislost s novými slunečními panely se ale nepotvrdila. Tříčlenná posádka ISS nemá pod kontrolou obří setrvačníky (gyroskopy) na ruské části stanice, které zajišťují orientaci ISS v prostoru. Gyroskopy na americké části sice fungují, ale samy nezvládnou udržet orientaci celého vesmírného komplexu v prostoru.Tuto úlohu na čas musely převzít motory stanice. Chvíli poté, co začal dominový efekt vypadávání počítačů se dokonce zvažovalo, že orientaci stanice budou muset zajistit motory Atlantisu. Ruské řídicí středisko se nyní pokouší uvést počítače do normálního provozu.Poslední zprávy hovoří o tom, že se některé počítače daří postupně uvést do chodu. Evakuace posádky stanice je pouze krajní varianta a v současné době rozhodně nehrozí! Zajištění životně důležitých funkcí současná situace neohrožuje. Rusko také oznámilo, že začíná intenzivně připravovat start své nákladní lodě Progress již na 23. července. Na palubě lodi mají být náhradní díly pro ruské počítače. Původně se měl Progress vydat k ISS až 8. srpna.

Ilustrační foto...
Obr.: Oprava odchlípnuté izolace na Atlantisu.

NASA v těchto hodinách dokonce zvažuje, že prodlouží pobyt raketoplánu u stanice o jeden den. Atlantis by tak byl na oběžné dráze celkově už o tři dny déle. První prodloužení mise o dva dny přišlo v souvislosti z odchlípnutou částí izolace na zádi Atlantisu, která byla odhalena při prohlídce tepelného štítu den po startu.

Atlantis by se měl od ISS odpojit v úterý v 16:40 a na Zemi přistát ve čtvrtek v 19:54. Není ale vyloučeno prodloužení pobytu raketoplánu u ISS o další jeden den.

Mezinárodní kosmickou stanici můžete také pozorovat na českém nebi. Časy přeletů pro své město naleznete na naších stránkách zde.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co brzdí mladé hvězdy?
Ilustrační foto...
Potíže se jmény
Ilustrační foto...
Eclipse Híbrido Solar 8-4-2005
Ilustrační foto...
Exploze na Měsíci
Ilustrační foto...
Složité počasí Venuše
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691