Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak zvážit Eris?

Minulý rok astronomové v Praze vyloučili Pluto se seznamu planet. Pověstným posledním hřebíkem do rakve byl objev tělesa za drahou Neptunu, které mělo být hmotnější, než do té doby nejmenší planeta Sluneční soustavy Pluto.

Objekt, který později dostal jméno Eris, objevil Michael Brown společně s kolegyní Emily Schaller v roce 2005. Eris obíhá kolem Slunce v asi dvakrát větší vzdálenosti než Pluto. Právě objev Eris, která má hmotnost větší než Pluto, zkomplikoval Plutu již tak komplikovanou situaci a byl jedním z rozhodujících argumentů pro vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet vloni na Valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze.

Později se podařilo objevit také měsíc tělesa, který dostal název Dysnomia, což bylo jméno dcery řecké bohyně sváru Eris. Přítomnost měsíce u Eris byla šťastnou náhodou. Z jeho pohybu totiž můžeme lépe vypočítat hmotnost systémů. Dysnomia má průměr asi 150 km a Eris oběhne za 16 pozemských dní. Eris samotná má průměr od 2 400 km do 3 000 km. Dnes již trpasličí planeta Pluto má průmět asi 2 300 km. Kdyby vědci znali přesně průměr a hmotnost Eris, mohli by určit její hustotu a potvrdit tak, že je podobná Plutu a že se rovněž jedná o směs ledu a skály.

Ilustrační foto...
Obr.: Eris v představách malíře.

Eris byla dříve spíše známá pod svým označením 2003 UB313. Jméno po bohyni sváru není náhodné. Těleso totiž rozdělilo světovou astronomickou obec na dvě skupiny. Na jedné straně stáli především američtí astronomové, kteří chtěli Pluto ponechat na seznamu planet a ideálně mezi planety i propašovat jeho hmotnější sestru Eris. Na druhé straně byli astronomové, kteří chtěli Pluto vyřadit s rodiny planet. Nakonec vyhrála bitvu na pražském poli druhá skupina, i když ne tak zcela. Byla totiž vytvořená nová skupina „trpasličích planet“ a do ní zařazeno mimo jiné Puto a Eris. Přestože se v názvu kategorie vyskytuje slovo „planeta“, s planetami tyto objekty nemají již nic společného. I přes novou definici planety, která zúžila počet planet na 8, nepřestávají spory.

Proti definici vznikají petice, někteří ji dokonce bojkotují. Shoda zdá se není ani mezi týmem jednoho z nejlepších „lovců“ těles za dráhou Neptunu - Michaele Browna. Zatímco on chtěl Pluto na seznamu planet ponechat a po schválení nové definice planety Mezinárodní astronomickou unii vyřkl legendární větu: „Pluto je mrtvé“. Jeho kolegyně a spoluobjevitelka Eris Emily Schaller má zřejmě jiný názor, když na serveru space.com prohlásila: „Myslím, že opravdu jen osm velkých planet se znatelně odlišuje od jiných objektů“. Emily Schaller situaci přirovnává k roku 1801, kdy byla objevena Ceres. Tehdy se také považovala za planetu a až objevy dalších podobných těles ukázaly, že si toto prestižní označení nezaslouží.


Související články

Petr Kubala

| Zdroj: space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pohled druhým okem
Ilustrační foto...
Denní povětroň nad moravským polem
Ilustrační foto...
The Great Gig in The Sky
Ilustrační foto...
Raketoplánu Atlantis se lepí smůla na paty
Ilustrační foto...
Arecibo neprokázal led na Měsíci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691