Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-117: Atlantis – průběh letu (12. – 16.června)

Přinášíme vám průběžné zpravodajství z prvních dní raketoplánu Atlantis (STS-117) na oběžné dráze.

STS-117 souhrnné informace

Rozcestník článků

Apophis 2 – STS-117

Multimédia z mise

NASA TV

Odkazy

Pozice a přelety ISS


Zpravodajství pokračuje v novém článku.
Sobota 17. června

Rusko již uvedlo zpět do provozu většinu svých počítačů.

Třetí vycházka do kosmu skončila až ve 3:22 ráno našeho času a trvala tak celkem 7 hodin a 58 minut!! Hlavní úkoly – oprava zádi Atlantisu a stažení starých slunečních panelů se povedly.

Dnes budou pokračovat práce uvnitř ISS a přípravy na zítřejší čtvrtý výstup do kosmu. Ruské počítače se daří nahodit zpět.
Pátek 15. června

Podrobnosti o výpadku ruských počítačů a především o opravě izolace na zádi raketoplánu Atlantis se dočtete v samostatném článku.

22:35 - Olivas ukončil pobyt u zádi Atlantisu, výstup do kosmu bude pokračovat dalšími úkony. Především se astronauti pokusí složit zbytek starých slunečních panelů P6, které překážejí v otáčení novým slunečním panelům. Podle posledních zpráv se daří postupně „nahodit“ ruské počítače!!

Ilustrační foto...
Obr.: Oprava dokončena.
Ilustrační foto...
Obr.: Oprava odchlípnuté izolace na Atlantisu.

21:15 - Olivas úspěšně zašil část odchlípnuté izolace.

21:05 - Olivas nyní izolaci zašije

21:00 - Olivas zatlačil izolaci zpět pouhou rukavicí.

Ilustrační foto...
Obr.: Odchlípnutá izolace na zádi Atlantisu.

20:35 - Zatímco se Olivas již přesunul k zádi Atlantisu, jeho kolega pokračuje v montáži zařízení pro kyslíkový generátor na modulu Destiny.

20:15 - Olivas se připravuje na přesun k zádi Atlantisu.

20:00 - pomalu začíná výstup do kosmu. Na začátku astronaut John Daniel Olivas „zašije“ odchlípnutou část izolace na zádi Atlantisu. Na místo ho dopraví mechanický manipulátor raketoplánu. Poté se astronauti pokusí složit zbytek slunečních panelů P6. Během dnešního večera přineseme další informace o dění okolo ruských počítačů.

13:50 - problémy s ruskými počítači se nedaří vyřešit. NASA zvažuje, že prodlouží pobyt Atlantisu u ISS o další den. Raketoplán by se tak odpojil až ve středu a na Zemi přistál v pátek večer.

Dnes čeká posádku Atlantisu a ISS velmi důležitý a perný den. Posádky mají vstávat ve 14:48. Poté začnou přípravy na třetí výstup do kosmu. James Francis Reilly a John Daniel Olivas se budou od 19:38 snažit nejprve opravit odchlípnutou část izolace na zádi raketoplánu. Na několik desítek minut se promění v šičky a pokusí se odchlípnutou izolaci jednoduše sešít. Poté je čeká neméně důležitý úkol, již třetím dnem pokračuje stahování panelů P6, které brání novým slunečním panelům v otáčení za Sluncem. Zatím jsou panely staženy jen asi z poloviny. Dnes bude jejích stahování pokračovat, možná i za asistence astronautů, bude li to potřeba.
Čtvrtek 14. června

Ilustrační foto...
Obr.: Zatím jen částečně složené panely

Astronauti při včerejším výstupu pohnuli jen z částí panelů P6. Jejích stahování bude pokračovat dnes a pokud se nepodaří dotáhnout do konce (jako že asi nepodaří), budou asistovat při dalším skládání astronauti při třetím či čtvrtém výstupu do kosmu.

Ruské řídící středisko se během dneška pokouší zprovoznit své počítače na ISS, které v noci na včerejšek vypadly po rozvinutí nových panelů.

Dnes posádka vstává ve 14:38. Úkolem je dokončit stahování slunečních panelů P6 a příprava na třetí výstup do kosmu, který proběhne v pátek. Jinak by měla mít posádka volno.
Středa 13. června

20:28 - začal druhý výstup do kosmu. Mimo jiné se má pokračovat ve stahování slunečních panelů P6

20:03 - Astronauti měli velké problémy s komunikací a hrozil odklad výstupu do kosmu, dneska je prostě smolný den. Výstup (EVA-2) by měl brzy snad začít.

Ilustrační foto...
Obr.: Mezinárodní kosmická stanice
Ilustrační foto...
Obr.: Skládání slunečních panelů P6

18:45 - stahování panelů jde zatím celkem dobře. Také pokračují přípravy na druhý výstup do kosmu, jehož začátek je naplánován na 20:08.

16:43 - začaly pokusy o stahování slunečních panelů P6, které budou při jedné z dalších misí přemístěny na jiné místo. Držme palce, když se při minulé misi v prosinci 2006 stahovala pravoboční část panelů, neobešlo se to bez problémů a vše museli nakonec při výstupu do kosmu dokončit astronauti.

V noci na dnešek došlo na ISS k problémům na ruském navigačním počítači. Nové sluneční panely sice byly rozvinuty, nicméně změna napětí v elektrickém obvodu způsobila problém. Na nějakou dobu nefungovaly gyroskopy stanice, které zajišťují orientaci ISS v prostoru a jejích úlohu musely převzít motory. NASA dokonce zvažoval, že orientaci stanice bude udržovat pomocí motorů raketoplánu. Chyba v počítači dokonce zapříčinila falešný požární poplach. Kolem 3:00 našeho času se ale podařilo funkci gyroskopů obnovit.

Dnes posádka vstává již tradičně v 15:08. Okolo 16:48 začne zasouvání pravobočního slunečního panelu P6. Levoboční již byl zasunut při jedné z minulých misí a jak si možná vzpomínáte, nebylo to vůbec jednoduché. Nakonec museli ze zasouváním výpomoci astronauti při vycházce do volného kosmu. Uvidíme, jak se to povede dnes. Ve 20:08 začne druhý výstup do kosmu, který podniknou Patrick Graham Forrester a Steven Roy Swanson z posádky Atlantisu. Jeho cílem je mimo jiné právě dokončení hladkého stažení panelu P6 a zprovoznění rotačního spoje SARJ na nových panelech.
Úterý 12. června

20:24 NASA zatím přesně neurčila, při kterém z výstupů do kosmu se pokusí opravit odchlípnutou část izolace na zádi Atlantisu. Jednou z možností je opravu provést při třetím výstupu do kosmu (EVA-3). Oprava by podle optimistických předpovědí mohla trvat jen 90 minut. Poté by se pokračovalo v naplánovaném programu pro EVA-3 a to co se nestihne, by se dodělalo při mimořádném výstupu EVA-4. Druhá možnost je, nechat opravu rovnou na nedělní EVA-4. Rozhodnutí padne dnes v noci. Pravděpodobnější je první varianta. O prodloužení mise Atlantisu o dva dny a opravě jsme psali v samostatném článku.

Ilustrační foto...
Obr.: Rozvinutí slunečních panelů

20:00 - druhý ze dvou panelů byl úspěšně rozvinut. Jejích celková délka je 74 metrů.

Ilustrační foto...
Obr.: Rozvinutí slunečních panelů
Ilustrační foto...
Obr.: Rozvinutí slunečních panelů

18:29 - první ze dvou panelů byl úspěšně rozvinut.

18:23 - rozvíjení panelu pokračuje do 100%

17:54 - panel byl rozvinut ze 49%. Nyní se rozvíjení přeruší na 30 minut a panel se nechá zahřát.

17:45 - rozvíjení nových slunečních panelů je v plném proudu. Rozvinutí prvního ze dvou panelů začalo před několika minutami. Po rozvinutí na 49% bude na chvíli pozastaveno, aby se panel dostatečně aklimatizoval na podmínky kosmického prostoru.

NASA tak trochu nečekaně prodloužil pobyt raketoplánu u ISS o celé dva dny. V nastaveném čase bude upravena odchlípnuta část izolace na zádi Atlantisu. Čtvrtý výstup má proběhnout v neděli.NASA se obává, že by odchlípnuta izolace mohla způsobit při přistání raketoplánu problémy. V blízkosti se nalézá jeden z motorů OMS. Nejedná se však o poškození tepelného štítu ani není v raketoplánu díra, jak informují média. NASA zvažoval, zda opravu neudělá při třetím výstupu do kosmu. V předstihu se ale očekává, že při této vycházce se bude opět řešit problém se stažením slunečních panelů P6. Když totiž při jedné z minulých misí stahovali „první část panelu“ neobešlo se to bez asistence astronautů v kosmu a manévr se podařil až na několikátý pokus.

Atlantis by měl přistát na Floridě ve čtvrtek 21. června v 19:54. Aktualizovaný letový plán zveřejníme během dneška v Souhrnných informacích.

Posádka vstává raketoplánu vstává v 15:08 Dnes je na programu rozvinutí nových slunečních panelů. Roztažení panelů není zrovna jednoduchá operace.

Harmonogram rozvinutí panelů (čas jen orientační):

17:43 - Panel 1A rozvinut ze 49%

18:23 - Panel 1A rozvinut ze 100%

19:13 - Panel 3 A rozvinut ze 49%

19:53 - Panel 3 A rozvinut ze 100%Předešlé zpravodajství je k dispozici zde.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meteorologická trilogie
Ilustrační foto...
Čekání na Venuši II
Ilustrační foto...
Zákryt Venuše Měsícem
Ilustrační foto...
Všechny oči směřují na Venuši
Ilustrační foto...
Kam za kosmonautikou v květnu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691