Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vzrušující Eros

Podle mnohých planetárních vědců patří krátery na asteroidu Eros k nejpůsobivějším a nejkrásnějším útvarům ve sluneční soustavě. Můžete se o tom sami přesvědčit prostřednictvím nových snímků, které pořídila sonda NEAR Shoemaker.

"Nevím proč právě rozeklaná a hornatá pevnina dokáže nadchnout lidskou mysl a dráždit naši fantazii," tvrdí Andrew Cheng z vědeckého týmu projektu NEAR. Pohledy na rozlehlé rovné pláně, které se táhnou až někam daleko za obzor, nejspíš nikoho nenadchnou, zato vysoké a členité krajiny ano. Byli si toho vědomi i malíři, kteří naši mysl dráždili obrazy s badateli stojícími na okrajích vysokých útesů nebo na vrcholcích hor. Právě proto se nám všechny záběry na velice nerovný a členitý povrch planetky Eros zdají tak vzrušující.

Jsou to především impaktní krátery -- stopy po neustálém ostřelování povrchu planetky meteority, které utvářejí její roztodivnou krajinu. Pojďme se tedy na některé z fantastických pohledů podívat:

Ilustrační foto...Dva šmejdilové
První obrázky ze sondy NEAR -- Shoemaker přicházely již sedm měsíců před tím, než sonda dorazila k planetce. Jeden z klíčových poznatků, které přinesly, byl objev útvarů s různou jasností uvnitř kráterů. Tento snímek pořízený 22. července 2000, ze vzdálenosti padesát kilometrů, představuje trojici kráterů, z nichž každý má v průměru kolem šest set metrů. Dvojice kráterů vpravo vypovídá o velmi dobře patrné oblasti poprášené světlým regolitem. Kráter vlevo má však tyto světlé vyvrženiny mnohem méně zřetelnější. S určitou dávkou fantazie pak ty vpravo vypadají jako oční bulvy zírající koutkem oka na jejich poněkud odlišného souseda.

Ilustrační foto...Majáky
Další snímek ze sondy NEAR Shoemaker pořízený šestého srpna tohoto roku ze vzdálenosti pouze 49 kilometrů, nabízí pohled na horizont Erosu krátce před místním západem Slunce. Protože je velká část terénu již utopená ve stínu, některé balvany stále ještě vystupují jako světlé majáky nad okolní temnou krajinu. Balvany, které se perou o poslední zbytky světla zapadajícího Slunce, jsou vysoké asi třicet metrů. Celá tato scenérie má rozměry kolem dvou tisíc metrů.

Ilustrační foto...Světlé regolitové skvrny
U mnohých terasovitých valů kráterů na Erosu lze rozeznat světlé skvrny regolitu, které představují materiál, jež dosud nestačil dlouhodobým působením slunečního větru a kosmického záření ztmavnout. Tento světlý materiál byl pravděpodobně odkryt zásluhou sesuvů z vnitřních strmých svahů kráterů. Obrázek pořízený sondou NEAR - Shoemaker z desátého srpna tohoto roku z výšky padesát jedna kilometrů ukazuje jednu ze světlých skvrn, která je snadno patrná i navzdory šikmému slunečnímu osvětlení. Celá scenérie má rozměry asi jeden a půl kilometrů.

Ilustrační foto...Bombardování a trosky
Detailní pohled na povrch planetky Eros nám dává věrnou představu o bombardování meteority -- často troskami z jiných planetek. I tento obrázek pořízený 7. července 2000 z výšky padesát kilometrů, je jasným důkazem o dlouhé a dramatické historii kráterování. Dva impaktní krátery, které vidíte na okraji nerovného povrchu zformovaly mezi sebou horský hřeben s délkou 1,6 kilometrů. Mezi oběma krátery je přitom rozdíl ve stáří několik milionů let. Krásně jsou zde patrné i čtyřicet metrů velké balvany, které pravděpodobně byly po povrchu Erosu rozesety jinými impakty.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Maryland, NEAR-Shoemaker  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Optický úkaz kolem Slunce dne 12. února 1932
Ilustrační foto...
Klimatická změna na počátku 21. století a jej
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl pátý
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Vzniká nová kosmická agentura
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691