Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velmi hmotná hvězda již nejen na papíře

Astronomové vždy očekávali, že se ve vesmíru nachází hvězdy až do hmotnosti 150 Sluncí, ale objevit se současnými prostředky tak hmotné hvězdy se nepodařilo. Rekordmanem byla hvězda o hmotnosti 83 Sluncí. Nyní tým astronomů z University v Montrealu učinil zásadní průlom.

Tým astronomů z Montrealské univerzity identifikoval zatím nejhmotnější známou hvězdu. Vědci „zvážili“ jednu z hvězd v binárním systému a zjistili, že její hmotnost je 114x větší než hmotnost Slunce. Je to vůbec poprvé, co se podařilo objevit hvězdu o hmotnosti větší než 100 Sluncí. Dokonce ani společník není zrovna „podvyživenou hvězdou“, má totiž hmotnost 84 Sluncí! Obě hvězdy obíhají kolem společného těžiště s periodou 3,7724 dne. Hvězdy mají neromantické označení A1. Astronomům se podařilo objevit ještě další systém, tvořený velmi hmotnými hvězdami s označením C a periodou oběhu 8,92 dne.

Ilustrační foto...
Obr.: Hvězdokupa NGC 3603 pohledem Hubblova dalekohledu a systémy A1 a C.

Dvojhvězda se nachází v srdci mladé hvězdokupy NGC 3603, která se nachází asi 20 000 světelných let od Země. Dvojhvězda byla pozorována dalekohledem Evropské jižní observatoře VLT a Hubblovým kosmickým dalekohledem. Obě mimořádně hmotné hvězdy spadají do kategorie Wolf-Rayetových hvězd.

Astronomové budou i nadále pátrat po velmi hmotných hvězdách nejen v různých částech naší Galaxie, ale také ve dvou blízkých satelitních galaxiích, známých pod názvem Magellanova mračna.

Gravitace nutí hvězdy se smršťovat. Naštěstí je zde mechanismus, který působí v opačném smyslu a účinky gravitačního smršťování kompenzuje. Tímto mechanismem je tlak záření hvězdy. Pokud by ale měla hvězda hmotnost větší jak 150 Sluncí, účinek gravitace by převážil a hvězda by se smrštila do černé díry. Proto je hranice 150 Sluncí považována u hvězd za nejvyšší možnou.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, astro.umontreal.ca  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Globe at Night 2008 aneb Vidíte na hvězdy?
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – online přenos ze čtvrtéh
Ilustrační foto...
Leonidy v roce 2000
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: Jet Stream
Ilustrační foto...
Strašidlo tmy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691