Jak bývá v Instantních astronomických novinách dobrým zvykem, čas od času zavzpomínáme (samozřejmě až na některé mladší čtenáře včetně mě) na zajímavá výročí a mezníky v dobývání kosmu. Na úterý 12. června také jedno menší vychází. Že nevíte které?
Dám vám malou nápovědu. Před celými čtyřiceti roky, 12. 6. 1967, vynesla z kazašského Bajkonuru nosná raketa Molnija-M jistou kosmickou sondu sovětské výroby. Určena byla pro průzkum planety Venuše. K tomuto účelu nesla na palubě čtyři vědecké experimenty (magnetometr, detektor kosmického záření, fotometr určený k detekci kyslíku a vodíku v okolí planety a iontové pasti pro studium plazmatu tamtéž) a v neposlední řadě metrový přistávací modul pro výzkum fyzikálních parametrů a chemického složení atmosféry.
Jistě už si mnoho čtenářů vybavilo jméno Veněra. V našem případě se konkrétně jedná o Veněru 4. A jak to všechno dopadlo? Ještě téhož roku, několik měsíců po startu, nadešel dlouho očekávaný den a sonda dorazila k cíli. Psal se 18. říjen roku 1967. Již ve vzdálenosti 45 000 km od planety se zažehly korekční motorky a byla zahájena přistávací sekvence. Přibližně v půl sedmé ráno středoevropského letního času se po vstupu do atmosféry oddělil přistávací modul SA. Orbitální modul (OO) zakončil svou službu a shořel v atmosféře. V té době se ale už stihnul zapsat do historie kosmonautiky svými úspěšně splněnými cennými experimenty. Modul SA, chráněný tepelným štítem, mezitím snížil svou rychlost na přibližně 10 m/s pomocí dvou padáků, nejprve brzdicího, poté hlavního. Následně byl uveden do činnosti radiový výškoměr a začalo studium atmosféry. Sonda zjišťovala její chemické složení, teplotu a tlak. Po 100 s letu se modul ve výšce 28 km nad povrchem „druhé Země“ odmlčel.
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...