Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Celý svět na vašem počítači

Dnes již nikoho nepřekvapí, že celý svět křižují webkamery. Z pohodlí svého domova se tak můžete vydat takřka po celém světě. Můžete si prohlédnout Washington, pláž v Mexiku, pyramidy v Gize nebo nejvyšší horu Evropy...

Jak již možná tušíte, v článku vám přineseme několik typů na nejzajímavější světové webkamery. A jak taková webkamera funguje? Přístroj nepořizuje video, ale fotografie svého okolí s určitou periodou, která se běžně pohybuje od 10 sekund po několik minut. Fotografie jsou pak v reálném čase přístupné na internetu. Na snímku je mnohdy i čas pořízení posledního snímku. Někdy se dočkáte i informace o teplotě, tlaku apod. v místě kamery a často jsou na stránkách přístupné i starší fotografie. Mnoho kamer také funguje panoramaticky – kamera se pořízení snímku pootočí. Z mnoha snímků se poskládá panorama. Útrapy, které vás mohou potkat jsou nasnadě. Kamera nemusí fungovat, případně může být poslední snímek velmi starý. Mnohdy nelze příliš věřit času na fotografii, hodiny kterými se kamera řídí, nemusí být nastaveny správně.


Vlevo najdete rozcestník snad do celého světa. Stránky jsou sice v Němčině, ale orientace na nich je jednoduchá. Proklikat se můžete na webkamery v České republice (odkaz) i v dalších koutech světa. Nejvíce doporučujeme pyramidy v Gize (odkaz).

Ilustrační foto...
Obr.: Pyramidy v Gize pohledem webkamery. Zdroj: www.panoramablick.com

Zde stačí do vyhledávače zadat místo nebo stát, které vás zajímá (v angličtině) a hned se můžete kochat bohatou nabídkou. Za zhlédnutí stojí Washington (odkaz), který vyniká rychlým střídáním kamer a aktuální snímek můžete poslat emailem, nebo si ho uložit.

Další lahůdkou je Playa Carmen v Mexiku, která je zajímavá především rychlou aktualizací snímků a dobrým umístěním kamery (odkaz).

Pozoruhodný je také Nový Zéland (odkaz). Podívat se můžete třeba na zdejší farmu (odkaz).

Zajímavý je také pohled na americkou letadlovou loď Intrepid (odkaz).

Na stránkách najdete také bohatý seznam kamer z České republiky (odkaz). Mě osobně nejvíce zaujala kamera umístěna v lékárně ve Žďáru nad Sázavou (odkaz).

Ilustrační foto...
Obr.: Pláž Carmen v Mexiku pohledem z webkamery. Zdroj: http://media.playa.info/webcam-beach.html

Výhodou zdejšího serveru je rozdělení podle typu. Najít si tak v okamžiku můžete kamery na plážích, kostelech, letištích apod. Nevýhodou stránek je, že málokdy vede odkaz přímo na webkameru a musíte se tak často proklikávat.

Nejvíce mě zaujala kamera, umístěná v Bazilice na Hostýnu (odkaz).

Zajímavá je také kamera, sledující jezero Lochness. Můžete tak hledat příšeru přes internet Hostýnu (odkaz).


Najdete na něm celou paletu webkamer na českém území. Umístění některých kamer pro vás bude možná překvapením. Kdo ví, třeba je jedna kousek od vašeho domova. Nebo kolem webkamery každý den chodíte a ani o tom nevíte.


Server je v češtině a nabízí kamery nejen v České republice ale v celé Evropě. Ze zdejší nabídky by mohly zajímat třeba kamery v Chorvatsku (odkaz).

Ilustrační foto...
Obr.: Jezero Lochness pohledem webkamery. Zdroj: http://www.lochness.co.uk/livecam

Nakonec pár typů na astronomické webkamery

Na stránkách science.ksc.nasa.gov/ můžete sledovat dění v Kenedy space center.

Webkamera je také na střeše Hvězdárny a planetária v Brně, ostatně odkaz visí neustále v IAN vpravo (BRNO ONLINE). Tato kamera je panoramatická a pokud navštívíte hvězdárnu, můžete s ní dokonce „pohrát“. Podrobnosti http://rozhledna.hvezdarna.cz .

A zde velmi krásný pohled na okolí observatoře na Mount Hamilton v San Jose (Kalifornie, USA)


Chcete vlastní webkameru?

Na internetu je k dispozici také velké množství návodů, podle kterých si můžete postavit vlastní webkameru. Jeden takový návod v češtině je k dispozici na www.jakpsatweb.cz/clanky/webcam.html.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pozorování bolidu z neděle 4./5. 2. 2007
Ilustrační foto...
AIM bude zkoumat mezosféru
Ilustrační foto...
Dr. Richard Binzel o definícií planéty
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 41
Ilustrační foto...
Dalekohled pro hledání exoplanet COROT odstartov
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691