Světově nejpilnější tým hledačů exoplanet oznámil 28 nových přírůstků! Týmu se navíc podařilo objevit i několik nových hnědých trpaslíků. Počet exoplanet se v těchto dnech neuvěřitelně rozrůstá, jestli jsme na první dvoustovku čekali 11 let, další dvoustovky se dočkáme nejspíše již příští rok!
Objev byl oznámen 28. května na schůzi Americké astronomické společnosti v havajském Honolulu a je společným dílem „hledacích“ týmů z Kalifornie, Carnegie a Anglo-Australského hledacího týmu.
Celkem vědci objevili 37 nových objektů. Kromě 28 exoplanet ještě 9 hnědých trpaslíků. U dvou z hnědých trpaslíků ale není zcela jasné, zda se nejedná o obří plynné planety. Hnědí trpaslíci jsou tradičně považování za předěl mezi hvězdami a planetami. Hnědým trpaslíkem je nepovedená hvězda, ve které se nikdy plnohodnotně nezažehla termojaderná reakce. Hnědí trpaslíci vyzařují jen velmi málo světla a proto se špatně detekují.
Astronomové postupně odhalují jak asi vypadají planety u cizích hvězd a co je ve vesmíru běžné a co naopak vzácné. V loňském roce se podařilo dokázat, že hvězdy s více než jednou planetou jsou poměrně časté. Druhým dokázaným faktem je, že existují i planety s velkou oběžnou dobou a nejen tzv. horcí Jupiteři, tedy obří planety, které svou mateřskou hvězdu oběhnou za několik desítek hodin až dnů. Co se naopak nepodařilo zatím potvrdit, je existence planet s drahou o malé výstřednosti. Před astronomy ale stojí ještě spousta práce a spousta milníků. Kdybychom pozorovali u vzdálené hvězdy planetární systém nachlup stejný jako naše Sluneční soustava, znali bychom Jupiter. Naším cílem je ale pochopitelně objevovat planety o velikosti Země, obíhající kolem svých hvězd v zóně života a studovat jejích atmosféru. To co dnes zní jako hudba budoucnosti, se již pomalu stává skutečností.
| |
 | Obr.: Exoplaneta Gliese 436b v představách malíře. |
| |
| |
Stejný tým vědců objevil již před dvěma lety zajímavou exoplanetu s názvem Gliese 436b, která obíhá okolo červeného trpaslíka s názvem Gliese 436. Exoplaneta má hmotnost asi 22 Zemí a je tak o něco hmotnější než Neptun, který má hmotnost 17 Zemí. Exoplaneta byla objevena pomocí transitní metody, kdy se měří pokles jasnosti mateřské hvězdy ve chvíli, kdy planeta z našeho pohledu přechází přes disk hvězdy. Tato metoda na rozdíl od jiných umožňuje přesněji změřit nejen hmotnost planety ale i její velikost a tedy i hustotu. Hustota Gliese 436b je 2 000 kg na metr krychlový, tedy dvojnásobek hustoty vody. To znamená, že exoplaneta musí být z 50% tvořená skálou a z 50% vodou a možná ještě s malým množstvím vodíku a hélia. Gliese 436b tak podle představ vědců tvoří pevné jádro, obklopené tlustou obálkou vody a vnější obálkou z vodíku a hélia. Exoplaneta obíhá kolem své mateřské hvězdy s periodou 2,6 dne.
Tři z nově objevených exoplanet obíhají kolem hvězd s hmotností mezi 1,6 až 1,9 Sluncí. Jedná se o hvězdy spektrální třídy F. Nově objevené exoplanety ale nebylo zrovna jednoduché detekovat, neboť je obklopují velké atmosféry a obíhají kolem svých hvězd velmi rychle.
Poslední výzkumy také ukazují, že obyvatelné planety by mohly existovat u červených trpaslíků. Zóna života kolem těchto hvězd je ve vzdálenosti 0,1 až 0,2 AU. Dobrou zprávou je, že těchto hvězd je v naší Galaxii nejvíce.
Počet známých exoplanet k dnešnímu dni je 242. Jejích přehled je k dispozici na http://exoplanet.eu/catalog.php.