Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pořádně velký úlovek

Světově nejpilnější tým hledačů exoplanet oznámil 28 nových přírůstků! Týmu se navíc podařilo objevit i několik nových hnědých trpaslíků. Počet exoplanet se v těchto dnech neuvěřitelně rozrůstá, jestli jsme na první dvoustovku čekali 11 let, další dvoustovky se dočkáme nejspíše již příští rok!

Objev byl oznámen 28. května na schůzi Americké astronomické společnosti v havajském Honolulu a je společným dílem „hledacích“ týmů z Kalifornie, Carnegie a Anglo-Australského hledacího týmu.

Celkem vědci objevili 37 nových objektů. Kromě 28 exoplanet ještě 9 hnědých trpaslíků. U dvou z hnědých trpaslíků ale není zcela jasné, zda se nejedná o obří plynné planety. Hnědí trpaslíci jsou tradičně považování za předěl mezi hvězdami a planetami. Hnědým trpaslíkem je nepovedená hvězda, ve které se nikdy plnohodnotně nezažehla termojaderná reakce. Hnědí trpaslíci vyzařují jen velmi málo světla a proto se špatně detekují.

Astronomové postupně odhalují jak asi vypadají planety u cizích hvězd a co je ve vesmíru běžné a co naopak vzácné. V loňském roce se podařilo dokázat, že hvězdy s více než jednou planetou jsou poměrně časté. Druhým dokázaným faktem je, že existují i planety s velkou oběžnou dobou a nejen tzv. horcí Jupiteři, tedy obří planety, které svou mateřskou hvězdu oběhnou za několik desítek hodin až dnů. Co se naopak nepodařilo zatím potvrdit, je existence planet s drahou o malé výstřednosti. Před astronomy ale stojí ještě spousta práce a spousta milníků. Kdybychom pozorovali u vzdálené hvězdy planetární systém nachlup stejný jako naše Sluneční soustava, znali bychom Jupiter. Naším cílem je ale pochopitelně objevovat planety o velikosti Země, obíhající kolem svých hvězd v zóně života a studovat jejích atmosféru. To co dnes zní jako hudba budoucnosti, se již pomalu stává skutečností.

Ilustrační foto...
Obr.: Exoplaneta Gliese 436b v představách malíře.

Stejný tým vědců objevil již před dvěma lety zajímavou exoplanetu s názvem Gliese 436b, která obíhá okolo červeného trpaslíka s názvem Gliese 436. Exoplaneta má hmotnost asi 22 Zemí a je tak o něco hmotnější než Neptun, který má hmotnost 17 Zemí. Exoplaneta byla objevena pomocí transitní metody, kdy se měří pokles jasnosti mateřské hvězdy ve chvíli, kdy planeta z našeho pohledu přechází přes disk hvězdy. Tato metoda na rozdíl od jiných umožňuje přesněji změřit nejen hmotnost planety ale i její velikost a tedy i hustotu. Hustota Gliese 436b je 2 000 kg na metr krychlový, tedy dvojnásobek hustoty vody. To znamená, že exoplaneta musí být z 50% tvořená skálou a z 50% vodou a možná ještě s malým množstvím vodíku a hélia. Gliese 436b tak podle představ vědců tvoří pevné jádro, obklopené tlustou obálkou vody a vnější obálkou z vodíku a hélia. Exoplaneta obíhá kolem své mateřské hvězdy s periodou 2,6 dne.

Tři z nově objevených exoplanet obíhají kolem hvězd s hmotností mezi 1,6 až 1,9 Sluncí. Jedná se o hvězdy spektrální třídy F. Nově objevené exoplanety ale nebylo zrovna jednoduché detekovat, neboť je obklopují velké atmosféry a obíhají kolem svých hvězd velmi rychle.

Poslední výzkumy také ukazují, že obyvatelné planety by mohly existovat u červených trpaslíků. Zóna života kolem těchto hvězd je ve vzdálenosti 0,1 až 0,2 AU. Dobrou zprávou je, že těchto hvězd je v naší Galaxii nejvíce.

Počet známých exoplanet k dnešnímu dni je 242. Jejích přehled je k dispozici na http://exoplanet.eu/catalog.php.

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ne-řiďte si budík :-( Aktualizováno!
Ilustrační foto...
Jak na Vánoce vyhodit peníze za dárky?
Ilustrační foto...
Kometa je vidět i přes den
Ilustrační foto...
Podzimní start raketoplánu je nepravděpodobný
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 78
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691