Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Boj se světelnými mlýny

Dvacáté století je právem nazývané zlatým stoletím astronomie. Přineslo nám řadu klíčový poznatků o světě kolem nás, díky kterým jsme si uvědomili, kam vlastně patříme a možná i směřujeme. S výhledem do nejbližší budoucnosti se však dvacáté století může stát i stoletím, kdy zmizely hvězdy.

Ilustrační foto...Že je rostoucí světelné znečištění a v poslední době i nenápadné, ale stejně nepříjemné rádiové znečištění, seriozní problém, snad nemá smysl připomínat. Na toto téma se v poslední době koná jedno významné setkání za druhým (vloni například pod patronací OSN ve Vídni) a v přehledovém článku jste se s ním mohli na začátku prázdnin seznámit i na našich Novinách.

Přesto všechno, alespoň se tak zdá, hvězdáři spíše prohrávají. "Světelné znečištění" přitom neovlivňuje jenom profesionály a jejich řídkou síť pozorovatelen. Kromě toho, že za tmavou oblohou musíte dnes cestovat daleko za kraj měst a městeček, díky často zcela nesmyslným konstrukcím pouličních svítilen ztrácíme nezanedbatelné množství elektrické energie.

Jasným důkazem je mapa zhotovená padovskými astronomy. S rozlišením asi jeden kilometr ukazuje, jak v Evropě kolísá jas oblohy v zenitu. Podkladem byly snímky pořízené americkými obranými satelity. Nejhůře postižené oblasti: vyznačené zelenou, žlutou, oranžovou a červenou barvou, přitom pokrývají prakticky celý kontinent. Samozřejmě včetně České republiky!

Bohužel, ještě hůře jsou na tom, radioastronomové, kteří prostřednictvím velkých antén naslouchají vzdáleným vesmírným šumům. Mobilní telefony, televize, satelity, radary, jsou extrémně "hlučné" a v řadě případů brání důkladnějším průzkumům. Jenom pro představu, právě zprovozněný 250stopý radioteleskop v Jodrell Banku snadno zachytí vysílání potenciálního mobilního telefonu na sousedním Marsu!

Ilustrační foto...

Na druhou stranu si ale pozorovatelé v tomto oboru elektromagnetického spektra na mezinárodních autoritách vymínili jakési chráněné zóny ticha, ve kterých nesmí nikdo nic vysílat. To my, prostí smrtelníci jsme na tom mnohem hůře, rozptýleného světla, které nám brání na vlastní oči zahlédnout slabší hvězdy, se jen tak nezbavíme.

A bude hůř. Nejen že radní v mnoha městech vybírají pouliční lampy podle ceny a toho, jak se jim líbí ve dne (aniž by přihlédli k faktickému nočnímu provozu), ale na velkoměstský povrch vyplouvají i jiné, ještě šílenější myšlenky. Nevěříte?

Představte si, že americké Cincinnati (stát Ohio) plánuje ohromit návštěvníky -- a bezesporu šokovat všechny astronomy -- dekorativními světlomety s xenonovými lampami o výkonu 7000 wattů. Kolem dokola, u hlavních vstupů do města, tak vytvoří ohromnou světelnou korunu sahající do výšky několika set metrů! Jeden takový "kanón" už přitom měli, ale nebyl díky čepici rozptýleného světla pouličního osvětlení a reklam příliš nápadný. Takže jejich počet i výkon zvýšili na deset.

Ilustrační foto...

Za bláznivými nápady však nemusíme chodit až za velkou louži. Podobný zdroj světla, byť (alespoň doufám) nesponzorovaný místní radnicí, se v posledních týdnech objevil i nad Brnem. Má podobu řady paprsků, které krouží nad středem města. Zdroj je sice takové dva kilometry daleko od hvězdárny, ale dost nepříjemným způsobem ruší výhled na jih.

Ruku na srdce, má vůbec smysl proti těmto zdrojům bojovat? Něco jiného je to na odlehlých pozorovatelnách, které mohou blízké vesnice s osvícenými starosty přesvědčit o užitečnosti vhodných pouličních lamp. Možná jde ubránit i nejbližší okolí hvězdáren tak, aby vám reklamní bilboardy či světlomety nesvítily přímo do obličeje. Ale jinak máme smůlu. Ať už se budeme snažit sebevíc, jas oblohy nad městy pomalu poroste. Tmavou oblohu ozářenou drobnými hvězdami a jemnou Mléčnou dráhou pak uvidíme -- za úplatu a v nepříliš povedené náhražce -- jenom v několika málo planetáriích. Lidé jsou blbí. Dobře jim tak.

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-115: Atlantis – průběh letu (13.-16.zář
Ilustrační foto...
Mars Global Surveyor má problémy
Ilustrační foto...
Kdy by mělo začínat jaro?
Ilustrační foto...
O svícení 12
Ilustrační foto...
T7
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691