Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velmi hmotná dvojhvězda

Astronomové pozorovali pomocí družice FUSE (Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer) a pozemských dalekohledů velmi masivní a mladý binární systém.

Binárním systémem jsou dvě hvězdy, které obíhají kolem společného těžiště. V tomto případě se jedná o dvojhvězdu, nacházející se ve Velkém Magellanově mračnu – satelitní galaxii naší Galaxie. Dvojhvězda nese označení LH54-425 a tvoří ji dvě hvězdy spektrálního typu O. Jedná se tedy o nejvíce horké a masivní hvězdy ve vesmíru. Ze spektroskopických pozorování, učiněných na observatoři Cerro Tololo v Chile vyplývá, že hvězdy mají hmotnost 62x a 37x větší, než je hmotnost našeho Slunce. Obě hvězdy obíhají kolem společného těžiště ve vzdálenosti jen jedné šestiny střední vzdálenosti Slunce – Země s periodou oběhu 2,25 dnů!

Ilustrační foto...
Obr.: Binární systém LH54-425 v představách malíře.

LH54-425 má celkovou hmotnost jako 100 Sluncí, což z něj dělá jeden z nejhmotnějších známých binárních systému. Jeho stáří je pouze 3 miliony let. Obě hvězdy jsou pochopitelně zdrojem silného hvězdného větru, tedy obdoby slunečního větru. Družice FUSE ukázala, co se stane, když se větry z obou hvězd srazí. Přehřáté plyny v srážkové zóně vysílají záření především v rentgenové a vzdálené ultrafialové části spektra. Právě ve vzdálené ultrafialové oblasti spektra je družice FUSE nejcitlivější.

Ilustrační foto...
Obr.: Velké Magellanovo mračno ve falešných barvách na snímku z Curtis Schmidt Telescope v Chile. Šipka ukazuje na hvězdokupu LH54, ve které se nachází binární systém LH54-425.

Hmotnější hvězda chrlí asi 500 bilionů tun materiálu za sekundu, což je pro představu asi 400x více materiálu, než uvolňuje prostřednictvím slunečního větru naše Slunce. Rychlost takového výronu hmoty je téměř 9 milionů kilometrů za hodinu. Menší z hvězd uvolňuje do kosmického prostoru asi 10x méně hmoty. Obě hvězdy si zřejmě začnou během jednoho milionu let navzájem vyměňovat materiál. Blízkost hvězd také naznačuje, že by mohlo dojít dokonce k jejích úplnému sloučení a vytvoření supermasivní hvězdy o hmotnosti téměř 100 Sluncí. V naší Galaxii je takovou mimořádně hmotnou hvězdou Eta Carinae.

Tak masivní hvězdy se nedožívají příliš vysokého věku a jejích konec je velmi bouřlivý. Po výbuchu supernovy je pozůstatkem černá díra.

Družice FUSE byla do vesmíru vyslána v roce 1999 a jejím provozovatelem je americká NASA. Na projektu se také posílí Francie a Kanada.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, NASA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Setkala se Venuše s Jupiterem
Ilustrační foto...
Sledovat tak galaktický prach...
Ilustrační foto...
Podívejte se na Saturn!
Ilustrační foto...
Kometa Hale-Bopp ještě žije
Ilustrační foto...
Zasypaný Marco Polo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691