Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kam za astronomií a kosmonautikou v červnu

Přinášíme vám přehled zajímavých akcí z astronomie a kosmonautiky, které proběhnou v červnu.

Hvězdárna v Úpici

Otevírací doba

Pozorování noční oblohy s výkladem a doprovodným programem: každou středua pátek od 22 do 24 hodin (začátek programu ve 22 hodin)pozorování Slunce, prohlídka hvězdárny a meteorologické stanice: v sobotuod 10 do 12 hodin, v neděli od 13 do 15 hodin

Akce

 • 2. června 2007 – Den otevřených dveří v rámci Mezinárodního dne dětí. Areál hvězdárny, 10 až 15 hodin. Začátky programu v 10.30 a 13.30 h.
 • 10. června 2007 – Den otevřených dveří v rámci Dne Slunce. Areál hvězdárny, začátky programu v 10.30 a 13.30 h. Prohlídka slunečního oddělení, promítání filmů, v případě jasného počasí pozorování Slunce, beseda. Dopoledne od 10.30 h proběhne přednáška RNDr.Evy Markové,CSc. „SLUNCE – NAŠE NEJBLIŽŠÍ HVĚZDA“.
 • 29.6. až 1.7.2007 – Pozorovací víkend pro mládež, určeno dětem od 6 do 15 let. Uzávěrka přihlášek 10. června. Bližší informace a přihlášky: astroklub(zavináč)seznam.cz.

Přílohy

Více aktuálních informací o všech akcích a aktivitách Hvězdárny v Úpici je k dispozici na internetových stránkách www.obsupice.cz.Hvězdárna Vsetín

Otevírací doba

Astronomická pozorování pro veřejnost se na vsetínské hvězdárně konají ve večerních hodinách za bezmračné oblohy a to v úterý a pátek. V měsíci červnu je pozorování od 21:00 do 23:00 SELČ.

V pracovních dnech probíhají za příznivých podmínek od 9:00 do 15:00 pozorování Slunce a slunečních skvrn. Ve stejnou dobu jsou pro veřejnost pořádány exkurze na hvězdárně – prohlídka kopule a přístrojového vybavení, či prohlídka meteorologické stanice v areálu hvězdárny.

Akce

Každý první pátek v měsíci se v přednáškovém sále hvězdárny koná přednáška na astronomické, kosmonautické nebo meteorologické téma. Dne 1. června 2007 se uskuteční přednáška s názvem Historie OKB-1 aneb „Jak se staví rakety“, kterou přednese spolupracovník hvězdárny Michal Václavík. Začátek přednášky je naplánován na 18:00 a k vidění bude mimo jiné také velké množství unikátních dobových videozáznamů.

Přílohy

Web: www.hvezdarna-vsetin.inext.czHaPMH Žiar nad Hronom

Ováracia doba pre verejnosť

Program pre verejnosť v planetáriu každý piatok o 20:00 hod a po jeho skončenínasleduje v prípade jasného počasia pozorovanie oblohy ďalekohľadmi. Vstup len na pozorovanie je možný v čase medzi 21:00 a 22:00 za znížené vstupné.Počas letných prázdnin (júl - august) je možné program v planetáriu vidieť aj každú stredu o 16:00 hod,s možnosťou pozorovania Slnka po jeho skončení.

Program

Hvězdárna a planetárium nabízí mimo jiné řadu relaxačních pořadů.

Web: www.planetarium.sk/Hvězdárna Prostějov

Pozorování

POZOROVÁNÍ SLUNCE se konají každé pracovní pondělí a čtvrtek i o celém ASTRONOMICKÉM TÝDNU od 15. 00 hodin. Navíc i 1., 2. a 3. 6. od 15 hodin.

VEČERNÍ A NOČNÍ POZOROVÁNÍ HVĚZDNÉ OBLOHY DALEKOHLEDY se konají každé pracovní pondělí a čtvrtek od 22. 30 do 23. 30 hodin

Akce

 • 1. – 3. 6. VÍKEND SPECIÁL K MEZINÁRODNÍMU DNI DĚTÍ!

  PÁTEK 1. 6. V 10. 00, 13. 30 A 17. 00 HODIN - HVĚZDNÁ HOLKA NEBO HVĚZDNÝ KLUK? ANEB KDO PRVNÍ NAJDE ZATOULANOU HVĚZDU! Hodinový proud jednoduchých poučení, hledání hvězdy a pohádek určený dětem do 10 let. Vítězný jedinec, mateřská škola nebo školní družina obdrží kromě drobných dárků také osvědčení vítěze a především vstupenku na tři příští návštěvy hvězdárny zdarma!

  SOBOTA 2. 6. V 15. 30 HODIN - POHÁDKA: VYPRÁVĚNÍ O SLUNÍČKU. Hvězdář Dominik vypráví Klárce a Davidovi o vzniku Slunce a o jeho životě.

  NEDĚLE 3. 6. VE 14. 00 HODIN SOUTĚŽ PRO DĚTI VE VĚKU 5 – 11 LET ZNÁTE NAŠI NEJBLIŽŠÍ HVĚZDU? Soutěži bude předcházet povídání o Slunci, o jeho vzniku i zániku. Soutěžící budou odpovídat na deset jednoduchých otázek. Pro vítěze je připravena odměna, pro všechny pohádky.

 • 18. – 24. 6. ASTRONOMICKÝ TÝDEN

  V jeho průběhu je hvězdárna otevřena

  od pondělí do pátku vždy od 9. 00 do 16. 30 hodin, kdy je nabízeno celé spektrum pořadů, včetně odpoledních pohádek pro děti,

  každé odpoledne v 15. 00 hodin na pozorování Slunce. Nutnou podmínkou pro konání pozorování je bezmračná obloha.

  každý večer ve 22. 30 hodin na pozorování hvězdné oblohy dalekohledy. Nutnou podmínkou pro konání pozorování je bezmračná obloha.

  od pondělí do soboty vždy v 15. 30 hodin na pohádku STALO SE NESTALO !NOVINKA!

  v neděli od 14. 00 hodin na soutěž pro děti.

 • POHÁDKA – KOMETA ŽANETA

  18. – 22. 6. v 10. 00, 13. 30 a v 15. 30 hodin, v sobotu 23. 6. v 15. 30 hodin a každou červnovou středu v 15. 30 hodin. Malá kometa letí ke Slunci. Jen tak se zastaví u planety Venuše a u Jupitera. S Jupiterem má však menší nedorozumění a silák Jupiter kometku roztrhá.

 • NEDĚLNÍ SOUTĚŽ – KOLIK ZNÁTE PLANET?

  24. 6. ve 14. 00 hodin, pro děti ve věku 5 – 11 let, které budou odpovídat na deset jednoduchých otázek. Soutěži bude předcházet povídání o sluneční soustavě.

 • VÝSTAVY

  SLUNCE – HVĚZDA ŽIVOTA A SMRTI

  Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE.

  Výstavy jsou přístupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy.


Kompletní velmi bohatý program hvězdárny je k dispozici zde (doc).

Web: www.hvezdarnapv.czHvězdárna Valašské Meziříčí

Pozorování

Hvězdárna je otevřená od pondělí do pátku od 21:00

Akce

Přednáška Důvtip středověkých astronomů aneb astronomie v příkladech – středa 13. června od 19:00

Podrobný program v letáčku hvězdárny zde (pdf).

Web: www.astrovmHvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě

Otevírací doba

Pro veřejnost pozorování dalekohledy ve středy a soboty,v červnu od 21:30 do 23:30 hod.

Začátky pořadů v planetáriu

středy 16:00 a 18:00 hod.

soboty 14:00, 16:00 a 18:00 hod.

Akce

 • Den dětí v planetáriu 2. června
 • Premiéra pořadu pro děti Dobrodružství Uffa na Marsu 2. června od 14:00.
 • Astronomické repetitorium: Mnohobarevnost vesmíru, Co znamená zkratka UVOIR? Přednáší RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.

Úplný program planetária: http://planetarium.vsb.cz/prg_2007_06.html

Web: http://planetarium.vsb.czHvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně

Otevírací doba

Hvězdárna je v červnu otevřena každý den kromě neděle od 21 hodin a v sobotu navíc od 14 hodin na pozorování Slunce. Planetárium uvádí pořad pro dospělé každou středu a sobotu od 18 hodin a pořad pro děti v sobotu od 15 hodin.

Přílohy

Web: www.hvezdarna.czHvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary

Pozorování

 • Každý čtvrtek, pátek a sobotu v 19:00 hodin - O nezbedné hvězdičce (pro děti)
 • Každý čtvrtek, pátek a sobotu ve 21:00 hodin – Souhvězdí
 • Každý čtvrtek, pátek a sobotu ve 22:00 hodin - Klenoty jarní oblohy

Akce

 • Pátek 25. a sobota 26. května - Den dětí aneb Bambiriáda 2007
 • Každou neděli ve 14:00 hodin - Pohádková odpoledne

Kompletní program je k dispozici na www.astropatrola.cz/program.php

Web: www.astropatrola.czKosmonautická setkání KK

Tradičně se poslední úterý v měsíci uskuteční v Planetáriu v Praze setkání Kosmo klubu. Již zítra, tedy 31.května se můžeme vypravit na tuto akci a hlavním bodem programu budou tři přednášky. Radek Valkovič dokončí své povídání o programu Gemini. Následně zahájí Jiří Myška svou dvou-přednášku o letadlech s raketovým motorem a celý program uzavřu já se vzpomínkou na nedávno zesnulého astronauta Wallyho Schirru, který jako jediný americký astronaut letěl v lodi Mercury, Gemini i Apollo.

Další setkání se uskuteční až ve čtvrtek 28.června, program bude teprve upřesněn, ale jako přednášející mohu říci, že se již můžete těšit na povídání o počítačích ve službách kosmonautiky.

Další akce

Vzhledem k datumu vydání tohoto periodika není možné informovat o všech akcích. Je však velmi pravděpodobné, že v úterý uprostřed měsíce se uskuteční přednáška v rámci Kosmonautické kroniky. Jako obvykle by se měla uskutečnit od 18:00 v pražském Planetáriu.Pokud není vaše instituce v rubrice zařazena a přesto máte zájem o zveřejňování svého programu na tomto místě, napište na kubala(zavináč)ian.cz. Článek vychází vždy v předposlední den v měsíci, proto je nutné poslat program včas!

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Cassini: hnacím motorem tryskového proudění js
Ilustrační foto...
Astronomové našli místo pro druhou Zemi
Ilustrační foto...
Obecně o projektu Space Shuttle, část první
Ilustrační foto...
V ohnisku: Zatmění Slunce
Ilustrační foto...
Padal písek ze Sahary?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691