Žádná supernova, žádná galaxie či mlhovina ale Venuše je v těchto týdnech jedním z nejsledovanějších objektů velkými pozemskými dalekohledy.
Data, které zasílá na Zemi sonda Venus Express nám pomáhají mnohem lépe poznat našeho nejbližšího planetárního souseda. Údaje jsou nyní navíc rozšířeny synoptickými daty z koordinované pozorovací kampaně pozemských dalekohledů.
Pozorovací kampaň má společně s údaji z Venus Express pomoci lépe pochopit některé souvislosti, týkající se atmosféry Venuše. Více než deset pozemských dalekohledů z celého světa se na druhou planetu Sluneční soustavy zaměřuje v době od 23. května do 9. června.
„Pozemská astronomie“ má za úkol především sledovat Venuši různými technikami a v různých vlnových délkách, ve kterých sonda nepracuje. Dalším cílem je také získat údaje z jiného pohledu a konfrontovat je s daty z kosmické sondy. Venuše tak bude pozorována v radiové, submilimetrové, infračervené a viditelné části spektra.
Zatímco pozemské dalekohledy se mají primárně zaměřit na vrchní vrstvy atmosféry Venuše, přístroje sondy Venus Express proniknou hlouběji pod husté mraky v atmosféře planety.
Časové období od 23. května do 9. června nebylo vybráno náhodně. Jednak je Venuše na pozemské obloze nyní nejdále úhlově od Slunce, takže je velmi dobře pozorovatelná a zadruhé právě 6. června proletí kolem Venuše americká sonda Messenger, směřující k Merkuru. Nejblíže se má k Venuši Messenger přiblížit 6. června v 1:10 našeho času.
Není to ale poprvé co kosmické sondy a pozemské observatoře úzce spolupracují. Jednou z posledních úspěšných spoluprací bylo vyvrcholení mise sondy Deep Impact, jejíž modul se srazil s jádrem komety. Z evropské produkce pak dopad sondy Smart-1 na povrch Měsíce, nebo přistání sondy Huygens na Titanu v lednu 2005. Také zde sehrály pozemské dalekohledy naprosto nenahraditelnou roli.
| |
 | Obr.: Evropská sonda Venus Express. |
| |
| |
Planetu Venuši v těchto dnech můžete vidět večer nad západním obzorem. Rozhodně ji nelze přehlédnout, vždyť je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.
Zajímavá animace k článku na stránkách Evropské kosmické agentury.
Pozemské observatoře zapojené do kampaně
Se seznamu zúčastněných organizací je patrné, že se zapojili ti největší světoví hráči. Nechybí desetimetrový dalekohled Keck, ani VLT - vlajková loď Evropské jižní observatoře.
- CFHT: Canada-France-Hawaii Telescope (Havaj)
- OHP: Observatoire de Haute Provence (Francie)
- VLT: Very large Telescope (Chile)
- Observatoire du Pic du Midi, Telescope Bernard Lyot (Francie)
- IRAM: Institut de Radio-Astronomie Millimetrique (Španělsko)
- IRAM PdB: Institut de Radio-Astronomie Millimetrique: antennae at Plateau de Bures (Francie)
- JCMT: James Clerk Maxwell Telescope (Havaj)
- Nobeyama: Radio Observatory (Japansko)
- HHT: Heinrich Hertz Submillimeter Telescope Observatory, Arizona (USA)
- Kitt Peak National Observatory, Arizona (USA)
- IRTF: Infrared facility (Havaj)
- AAT: Anglo-Australian Telescope (Velká Británie)
- Keck telescope (Havaj)