Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Všechny oči směřují na Venuši

Žádná supernova, žádná galaxie či mlhovina ale Venuše je v těchto týdnech jedním z nejsledovanějších objektů velkými pozemskými dalekohledy.

Data, které zasílá na Zemi sonda Venus Express nám pomáhají mnohem lépe poznat našeho nejbližšího planetárního souseda. Údaje jsou nyní navíc rozšířeny synoptickými daty z koordinované pozorovací kampaně pozemských dalekohledů.

Pozorovací kampaň má společně s údaji z Venus Express pomoci lépe pochopit některé souvislosti, týkající se atmosféry Venuše. Více než deset pozemských dalekohledů z celého světa se na druhou planetu Sluneční soustavy zaměřuje v době od 23. května do 9. června.

Ilustrační foto...

„Pozemská astronomie“ má za úkol především sledovat Venuši různými technikami a v různých vlnových délkách, ve kterých sonda nepracuje. Dalším cílem je také získat údaje z jiného pohledu a konfrontovat je s daty z kosmické sondy. Venuše tak bude pozorována v radiové, submilimetrové, infračervené a viditelné části spektra.

Zatímco pozemské dalekohledy se mají primárně zaměřit na vrchní vrstvy atmosféry Venuše, přístroje sondy Venus Express proniknou hlouběji pod husté mraky v atmosféře planety.

Časové období od 23. května do 9. června nebylo vybráno náhodně. Jednak je Venuše na pozemské obloze nyní nejdále úhlově od Slunce, takže je velmi dobře pozorovatelná a zadruhé právě 6. června proletí kolem Venuše americká sonda Messenger, směřující k Merkuru. Nejblíže se má k Venuši Messenger přiblížit 6. června v 1:10 našeho času.

Není to ale poprvé co kosmické sondy a pozemské observatoře úzce spolupracují. Jednou z posledních úspěšných spoluprací bylo vyvrcholení mise sondy Deep Impact, jejíž modul se srazil s jádrem komety. Z evropské produkce pak dopad sondy Smart-1 na povrch Měsíce, nebo přistání sondy Huygens na Titanu v lednu 2005. Také zde sehrály pozemské dalekohledy naprosto nenahraditelnou roli.

Ilustrační foto...
Obr.: Evropská sonda Venus Express.

Planetu Venuši v těchto dnech můžete vidět večer nad západním obzorem. Rozhodně ji nelze přehlédnout, vždyť je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.

Zajímavá animace k článku na stránkách Evropské kosmické agentury.

Pozemské observatoře zapojené do kampaně

Se seznamu zúčastněných organizací je patrné, že se zapojili ti největší světoví hráči. Nechybí desetimetrový dalekohled Keck, ani VLT - vlajková loď Evropské jižní observatoře.

 • CFHT: Canada-France-Hawaii Telescope (Havaj)
 • OHP: Observatoire de Haute Provence (Francie)
 • VLT: Very large Telescope (Chile)
 • Observatoire du Pic du Midi, Telescope Bernard Lyot (Francie)
 • IRAM: Institut de Radio-Astronomie Millimetrique (Španělsko)
 • IRAM PdB: Institut de Radio-Astronomie Millimetrique: antennae at Plateau de Bures (Francie)
 • JCMT: James Clerk Maxwell Telescope (Havaj)
 • Nobeyama: Radio Observatory (Japansko)
 • HHT: Heinrich Hertz Submillimeter Telescope Observatory, Arizona (USA)
 • Kitt Peak National Observatory, Arizona (USA)
 • IRTF: Infrared facility (Havaj)
 • AAT: Anglo-Australian Telescope (Velká Británie)
 • Keck telescope (Havaj)

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vrchol nevkusu nebo zasloužená pocta?
Ilustrační foto...
Několik vět: Danka Korčáková
Ilustrační foto...
Populační exploze
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2006 - E
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie na počátku 21. století
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691