Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Modrý Měsíc

Ve čtvrtek se objeví modrý Měsíc! Ne, nezbláznili jsme se, ani jsme se nerozhodli šířit dezinformace prostřednictvím celosvětové počítačové sítě. Modrý Měsíc je vžitý název pro druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci.

Ve čtvrtek 31. května nastane již druhý úplněk v tomto měsíci. Tento jev si vysloužil označení „modrý Měsíc“. V žádném případě to ale neznamená, že náš Měsíc v ten den zmodrá. Označení má svůj původ v 19. století. Za včas bychom měli zbrzdit nadšení čtenáře, modrý Měsíc se totiž tentokrát naších zeměpisných končin netýká. Proč? K úplňku má podle astronomických kritérií dojít 1. června ve 3:03 našeho středoevropského letního času a tak Evropa svůj druhý květnový úplněk prošvihne. Lépe na tom budou lidé na západ od nás – například obyvatelé amerického kontinentu, kde v době úplňku bude ještě stále čtvrtek 31. května večer. Pro úplnost dodejme, že první květnový úplněk nastal 2. května ve 12:09 našeho času.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: www.astronomyforbeginners.com/images/yourimages/july_02_04_moon.jpg

I přesto může Měsíc opravdu občas měnit barvu. Za vším je naše atmosféra a její aktuální stav. Velký vliv na zbarvení mají například rozsáhlé lesní požáry nebo erupce sopek. V roce 1950 skutečně způsobil kouř z lesních požárů v Severní Americe, že Měsíc měl namodralou barvu. Na Filipínách zapříčinil podobný jev výbuch sopky Pinatubo v roce 1991, modré bylo tehdy údajně i Slunce.

Výskyt dvou úplňků v jednom kalendářním měsíci ale není zase až tak vzácnou událostí, jak by se mohlo zdát. V průměru k němu dojde jednou za 32 měsíců, v roce 1999 dokonce dvakrát. Jak přesně označení „modrý Měsíc“ vzniklo se přesně neví a z různých zdrojů se dočtete různé verze, dokonce ani rok prvního použití termínu není jistý. Modrý Měsíc patrně vznikl jako chyba, či zkomolenina v článku.

A nakonec jsme si pro vás nechali jedno překvapení. V květnu jsme tady v Evropě sice byli o modrý Měsíc ochuzení, ale vynahradíme si to teď v červnu! Jak jsme již uvedli, úplněk nastane 1. června ve 3:03 našeho času a další úplněk připadá na 30. června v 15:48 ! Modrý Měsíc si tak v červnu vychutnají obyvatelé Evropy, Afriky, Asie a Austrálie. Takže až se budete v poslední červnový den dívat na úplněk, vzpomeňte si na modrý Měsíc, který modrým ani za mák není.

Petr Kubala

| Zdroj: space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jméno pro planetku
Ilustrační foto...
Sázka na jednu kartu
Ilustrační foto...
,,Dutá'' planeta?
Ilustrační foto...
Danka putuje Francií aneb Hvězdopis z Meudonu
Ilustrační foto...
Diamantový prach 9
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691