Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Podivný planetární systém

Vědci z University of Texas využili dalekohled Hobby-Eberly Telescope (HET) s průměrem 9,2 metrů na McDonald Observatory k objevu nového planetárního systému, který vnáší nový pohled na formování planet.

Astronomové objevili dvě nové exoplanety, které obíhají kolem hvězdy HD 155358. Tento výzkum, podporovaný i Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) má rovněž dalekosáhlé důsledky pro teorii formování planet okolo hvězd.

William Cochran a Michael Endl společně se dvěma postgraduálními studenty pozorovali od roku 2001 hvězdu HD 155358 pomocí spektrografu, umístěném na dalekohledu Hobby-Eberly Telescope (HET) o průměru 9,2 metrů. Jejích úkolem bylo ze spektra hvězdy určit změny radiální rychlosti hvězdy. Pokud obíhá okolo hvězdy nějaká planeta či planety, projeví se to ve spektru hvězdy pohybem spektrálních čar. Touto metodou byla zatím objevená drtivá většina exoplanet.

Ilustrační foto...
Obr.: Dalekohled Hobby-Eberly Telescope (HET) s průměrem 9,2 metrů na McDonald Observatory. Zdroj: www.as.utexas.edu/mcdonald/het/het.html

Jedna z planet má hmotnost 0,9 hmotnosti Jupiteru a kolem své hvězdy oběhne za 195 dnů ve vzdálenosti 0,6 AU. Druhá planeta má hmotnost o polovinu menší než Jupiter a obíhá kolem hvězdy s periodou 530 dnů ve vzdálenosti 1,2 AU. Astronomové pomocí počítačových simulací určili, jak budou vypadat oběžné dráhy obou planet za 100 milionů let. Výsledek byl velmi překvapující. Planetární systém u hvězdy HD 155358 je sice stabilní, ale vykazuje jednu zvláštnost. Obě planety se gravitačně ovlivňují takovým způsobem, že jedna z nich obíhá po téměř kruhové dráze a druhá po dráze eliptické. Každých 3 000 let si tuto roli planety prohodí.

HD 155358 je o něco teplejší a méně hmotná než naše Slunce. Nejpodstatnější ale je, že hvězda obsahuje 20% "kovů" (prvky těžší než vodík a hélium) ve srovnání se Sluncem. Společně ještě s hvězdou HD 47536 je to nejmenší výskyt těžkých prvků u hvězdy, kolem které byl prokázán výskyt exoplanet. Jeden z dalších autorů Jacob Bean se specializuje na studium hojnosti těžších prvků ve hvězdách. Podle množství těžkých prvků ve hvězdě HD 155358 odhadl její stáří na 10 miliard let.

Existence exoplanet u hvězdy chudé na těžké prvky má zásadní důsledky pro teorii formování planet. Máme k dispozici dva modely vzniku planet, které spolu soupeří. První je znám pod názvem „jádrový akreční model“ a druhý pod názvem „model nestabilního disku“. Oba mají počátek v pracho-plynovém rotujícím oblaku. Postupem času se částečky v disku shlukují a vytváří neustále větší a větší tělesa, ze kterých se následně zformují planety.

V jádrovém modelu se planeta o velikosti Jupiteru zformuje ve dvou krocích. Nejdříve vnikne během asi milionu let jádro o hmotnosti několika Zemí. Takový objekt má dostatečnou hmotnost a tedy i gravitaci k tomu, aby přitáhl obrovské množství plynu a během několika milionů let ze sebe udělal plynného obra. Jádrový model se opírá o přítomnost velkého množství těžkých prvků v disku.

Většina exoplanet byla objevena okolo hvězd bohatých na takové těžké prvky, což jednoznačně ukazuje na jádrový model. Prohlásit že všechny planety ve vesmíru vznikly tímto způsobem ale nelze. Astronomové totiž nacházejí exoplanety i u hvězd chudých na těžké kovy a poslední objev dvou planet u hvězdy HD 155358 to jen potvrzuje.

Druhým modelem je model nestabilního disku. Ten říká, že rotující disk plynu a prachu se krátce po začátku formování stává nestabilním a je rozdělen na velké plynové chomáče, ze kterých se pak formují obří planety ve velmi malém časovém měřítku – řádově jen stovky let. Planety, které vznikly takovýmto způsobem by nemohly mít pevné jádro. Podle závěrů vědců musel být disk kolem hvězdy HD 155358 mnohem větší než se kdy předpokládalo, aby z něj mohly vzniknout dvě nově objevené exoplanety pomocí modelu nestabilního disku. Kritickým faktorem, který rozhoduje o vzniku planet, tak může být i hmotnost disku.

Další informace o nových exoplanetách na austral.as.utexas.edu.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
New Horizons u Jupiteru – souhrnné informace
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 79
Ilustrační foto...
Petr Jakeš
Ilustrační foto...
Situace vozítek na Marsu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 40
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691