Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mapa Saturnových prstenců

Na základě pozorování kosmické sondy Cassini sestavili vědci mapu shluků částic v prstencích Saturnu. Podle nejnovějších pozorování se zdá, že budeme muset přehodnotit naše představy o prstencích okolo druhé největší planety Sluneční soustavy.

Saturnův největší a nejhustší prstenec se skládá s namačkaných shluků částic, oddělených jen nepatrnými mezerami. Tyto shluky v prstenci B jsou úhledně organizovány a neustále se srážejí, což vědce velmi překvapuje.

Již malým dalekohledem o průměru okolo 5 centimetrů spatříte prstence planety Saturn. Při pohledu ze Země i velkým dalekohledem to vypadá, jako by prstence byly jedním celistvým útvarem. Skutečnost je ale jiná, prstence jsou tvořeny obrovským množstvím částí od velikosti zrnek prachu po balvany velké jako dům. Také prstenec není jeden, ale jedná se o celý systém prstenců, které jsou odděleny mezerami.

Astronomové se domnívali, že částice v prstencích jsou více méně rozesety rovnoměrně. Skutečnost je ale zdá se jiná, alespoň podle nejnovějších pozorování sondy Cassini. Ta odhalila, že částice jsou shromážděny ve shlucích, které odděluje prázdný prostor. Kdybychom například letěli letadlem pod prstenci, viděli bychom záblesky slunečních paprsků, které občas projdou mezerami mezi shluky. Je to naprosto něco jiného, než kdybychom letěli pod jednolitým mrakem částic“, říká Larry Esposito z University of Colorad.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek Saturnových prstenců ve falešných barvách pořídila sonda Cassini pomocí spektrografu pro UV oblast. V obrázku jsou označeny prstence A,B,C a Cassiniho dělení.

Současný objev může mít velký vliv na odhad celkové hmotnosti prstenců. Při předcházejících odhadech vědci vždy počítali s tím, že částice, tvořící prstence, jsou rozložený rovnoměrně. Vzhledem k tomu, že to tak nejspíše není, může být celková hmotnost prstenců dvakrát až třikrát větší.

Sonda Cassini pozorovala mnohokrát situaci, kdy hvězda přecházela z jejího pohledu za prstenci. Měření změn jasnosti hvězdy pak pomohlo zmapovat rozložení materiálu v prstencích. Jednou z klíčových hvězd byla alfa Arae (nejjasnější hvězda v souhvězdí Oltáře). Pozorování probíhalo 9. a 10. listopadu 2006.

Na základě měření mnoha „zákrytů hvězd prstenci“ se sestavila unikátní mapa rozložení částic v prstencích Saturnu. Vědci to přirovnávají k počítačové tomografii Saturnových prstenců. Z měření bylo možné sestavit obraz ve 3D a dozvědět se tak mnohem více informací o struktuře a rozestupu shluku částic v prstencích.


Předešlá fotografie v plném rozlišení je k dispozici zde.

Gravitační přitažlivost částic vytváří v prstencích shluky. Kdyby se takový shluk nacházel dále od Saturnu, mohl by se z něj zformovat i měsíc. Nicméně shluky jsou natolik blízko Saturnu, že jejích rozdílné rychlosti (závislé na vzdálenosti od planety) působí proti gravitaci. Shluky jsou tak neustále natahovány a rozdělovány jako karamelka. Stále se formují a rostou, jak ale dosáhnou asi 30 až 50 metrů, jsou nekompromisně roztrhány a proces začne nanovo.

V hustém prstenci s označením B podle původního klasického modelu dochází ke kolizím částic v průměru dvakrát za hodinu. Podle nových závěrů ale ke srážkám dochází prakticky neustále. Shluky byly pozorovány ve všech oblastech prstence B, který není ve všech místech stejně tmavý. Jeden z dalších překvapujících výsledků je, že shluky v prstenci B jsou široké ale velmi ploché. Jejích šířka je 10x až 50x větší, než jejích tloušťka. Lze je proto přirovnat k velkým papírovým archům. Shluky v prstenci B jsou také plošší a mají mezi sebou menší mezery, než shluky v sousedním prstenci.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Organismy žijící v extrémních podmínkách -
Ilustrační foto...
Několik vět: Stanislav Štefl
Ilustrační foto...
Vesmír: zázrak stvoření
Ilustrační foto...
Mezihvězdná recyklace v souhvězdí Labutě
Ilustrační foto...
Velký úklid v klasifikaci galaxií?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691