Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Spirit: unikátní objev oxidu křemičitého

V okolí Home Plate, kruhové vyvýšeniny, kolem níž Spirit v současnosti projíždí, bylo ve stopách kol vozítka nalezeno překvapivě velké množství oxidu křemičitého. Takto vysoká koncentrace je podle vědců možná jedině, pokud vznikal za působení vody. Mars musel být v minulosti vlhčí, než je dnes.

Množství oxidu křemičitého, naměřené rentgenovým spektrometrem na pracovním rameni robota, je neuvěřitelných 90 %. Steve Squyres, vedoucí vědeckého týmu, k tomu dodává: "Když jsem to slyšel, tak jsem údivem zalapal po dechu". Když si uvědomíme, že roboti pracují na Marsu již více než 1200 dní a teprve nyní bylo dosaženo takto významného objevu, je to více než důvod si myslet, že tato mise byla úspěšná. (Původní plán počítal s minimálně tříměsíční misí, ta se později protáhla na více než tři roky).

Ilustrační foto...
Obr.: Jedno kolo Spirit je od loňska trvale zablokováno, proto při pohybu vyrývá hlubší části půdy. Stop oxidu křemičitého ve spektru si všimli již členové týmu kolem malého teplotního spektrometru (Mini-TES) právě na snímcích vytahané půdy ve stopách kol. Poté se na ně zaměřil alfa částicový rentgenový spektrometr (alpha particle X-Ray Spectrometer).

Přestože již mnohokrát byly studovány stopy kol vozítka, včetně podobných rýh od zablokovaného kola, nikdy nebylo pozorováno tak velké množství křemíku jako zde. Na Zemi se často vyskytuje oxid křemičitý v krystalické podobě jako křemen. Ten samý minerál najdeme v tabulovém skle. Na Marsu však tento oxid nemá krystalickou podobu (není to křemen).

Vozítko Spirit se nachází v dané oblasti již 18 měsíců, přesto se podařil tento objev teprve nyní, což dokazuje, že výzkum je nutné provádět velmi pečlivě. Vzhledem k tomu je nakonec dobře, že se porouchalo jedno kolečko a Spirit zůstane ještě delší dobu v oblasti Home Plate.

Ilustrační foto...
Obr.: Místo nazvané Gertrude Weise po hráčce americké basebalové ligy. Půda bohatá na křemík má světlou barvu. Snímek v přibližně pravých barvách, jak by je vnímalo lidské oko, pořídila Spirit 6. května 2007 (sol 1187). Stopa je asi 20 cm široká.

Na pláních a kopcích v kráteru Gusev byly nalezeny již dříve důkazy dávného působení vody, jako retenční (vodonosné) vrstvy, půda bohatá na síru, změny minerálního složení hornin či existence vulkanismu ve vodním prostředí.
Poslední nález je však tím nejpřímějším důkazem působení vody ze všech dosud prezentovaných objevů. Původ křemíku v horninách můžeme hledat například v působení kyselých výparů a vody při dávné sopečné aktivitě nebo přímo působením horké vody. Vědci nezapomněli připomenout, že tyto důkazy ještě více podporují teorie o možné existenci života na Marsu, byť by šlo pouze o mikrobiální život.

Podle Davida Des Maraise z Ames Research Center v Kalifornii je především úžasné sledovat na Marsu místa, která mají tak blízko k pozemským lokalitám vhodným pro život.

Zdroj informací:

Martin Gembec

| Zdroj: marsrovers.jpl.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Podivné komety a planetky
Ilustrační foto...
Nebezpečí blízkozemních planetek?
Ilustrační foto...
Kosmický výtah
Ilustrační foto...
Tanec prachu na Erosu
Ilustrační foto...
Kosmická katastrofa v přímém přenosu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691