Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velký ale chudý bílý trpaslík

Astronomové našli doposud nejméně hmotného bílého trpaslíka v naší Galaxii. Objekt o velikosti přibližně jako Saturn má hmotnost jen asi pětiny hmotnosti Slunce. Navíc je vysoce pravděpodobné, že má doposud neobjeveného společníka, kterým je zřejmě také bílý trpaslík a ten mu krade velkou část materiálu.

Nově objevený bílý trpaslík má již tradičně naprosto nezapamatovatelný název SDSS J091709.55+463821.8 (dále již jen J0917+46) a nachází se asi 7400 světelných let od Země na hranici mezi souhvězdími Rysa a Velké Medvědice.

Ilustrační foto...
Obr.: Netradiční binární soustava v představách malíře.

Objevený bílý trpaslík je opravdovou raritou. Zatímco jeho hmotnost je podprůměrně nízká, jeho průměr je 9x větší než běžný průměr bílých trpaslíků. Když astronomové nalezli J0917+46 předpovídali, že musí mít ještě neviditelného společníka, který mu vydatně pomáhá ztrácet na hmotnosti. Následující měření radiálních rychlostí J0917+46 potvrdila, že je tomu skutečně tak. Vzápětí byla vyloučena možnost, že neviditelným průvodcem může být černá díra. Průvodcem je tak nejspíše další bílý trpaslík nebo s menší pravděpodobností neutronová hvězda.

„Nalezení společníka u bílého trpaslíka znamená, že stelární vývojové teorie prošly významným testem“, říká Scott Kenyon ze Smithsonian Astrophysical Observatory. „Skutečnost, že průvodcem je hmotnější bílý trpaslík nebo neutronová hvězda, je v souladu s teorií“, dodává. A jak to všechno začalo? Jedna hvězda o hmotnosti dvou Sluncí a druhá s hmotností mírně menší než Slunce obíhaly kolem společného těžiště. Hmotnější hvězda se dostala do závěrečného stádia dříve než její menší kolega. Nejdříve se hvězda dostane do stádia rudého obra. V této fázi odhazuje plynou obálku, která pohltí i společníka a způsobí mu značnou ztrátu hmoty. Konečným stádiem byl v prvním případě právě bílý trpaslík o hmotnosti asi třetiny Slunce. O deset miliard let později se situace opakuje s tím rozdílem, že bílým trpaslíkem se stává menší kolega.

Ilustrační foto...
Obr.: Bílý trpaslík SDSS J091709.55+463821.8 na snímku z Sloan Digital Sky Survey.

Oba trpaslíci nyní obíhají kolem společného těžiště s periodou asi 7,6 hodin ve vzdálenosti jednoho milionů kilometrů a neuvěřitelnou rychlostí 540 000 km/h (asi 150 km/s). „Tento vztah mezi našimi bílými trpaslíky je jako kosmické manželství ve kterém oba musejí dát hodně“, říká Mukremin Kilic z Ohio State University. Obě hvězdy se k sobě neustále přibližují až se jednoho dne srazí. Nedojde k tomu však dříve než za 10 miliard let.

Také Slunce se jednou stane bílým trpaslíkem o čem se více dočtete v článku Pomalá smrt sluneční soustavy.


Bílí trpaslíci v IAN

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pár bleskovek…
Ilustrační foto...
Neuvěřitelná Dione
Ilustrační foto...
V ohnisku: ...co se ještě neuškvařilo
Ilustrační foto...
Nový typ aktivních jader galaxií
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 7
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691