Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Prázdniny umírají, ať žije Petavius!

Ke konci se bohužel chýlí nejen lunární cyklus s pořadovým číslem 960, ale i letošní prázdniny. První večery měsíce září tedy budou ve znamení úzkého měsíčního srpku, ozdobeného krásným kráterem Petavius.

Ilustrační foto...Novoluní, čili doba, kdy se náš vesmírný soused zdržuje na pozemské obloze v těsném sousedství Slunce, a je proto nepozorovatelný, nastane již v poledne 29. srpna. O dva dny později možná najdete po západu Slunce asi osm stupňů od měsíčního srpku směrem ke Slunci i planetu Venuši. Vhodnější příležitost k prohlédnutí okouzlujícího úzkého Měsíce se nám však naskytne až večer 1. září, kdy budou hranici světla a stínu lemovat krátery Langrenus, Vendelinus, Petavius a Furnerius. Všechny členy tohoto kvarteta snadno najdete i ve větším triedru, který si při pozorování opřete o strom či záda vašeho partnera.

Nejhezčím zástupcem z celé čtveřice je při pohledu dalekohledem nejspíš Petavius, kterého již v 17. století pojmenoval G. B. Riccioli podle francouzského teologa a historika Denise Petavia (1583 - 1652). Průměr tohoto kráteru je opravdu úctyhodný -- 177 kilometrů. Pokud ho uzříte zrovna ve chvíli, kdy nad ním začne vycházet Slunce, bude se vám díky hře světel a stínů zdát jako velmi hluboký. Ve skutečnosti je však Petavius jen velmi mělkou prohlubní s poměrem hloubky k průměru 1:65 až 1:110.

"Celkově mi to připomíná malou kruhovou studánku, na které plave květina." Už tento barvitý popis Petavia od Evy Brandejsové, který zazněl na Měsíční expedici Ostrava ´95 při prohlížení coudé-refraktorem prozrazuje, jak zajímavý je tento kráter za šikmého osvětlení. Plochému dnu, na kterém lze pozorovat několik tmavých skvrn, dominuje komplex středových vrcholů, tyčících se až do výše 1 700 metrů. "Interiér" Petavia obsahuje i komplex brázd s názvem Rimae Ilustrační foto...Petavius. Nejnápadnější je široká brázda, táhnoucí se od středových kopců, až k vnitřnímu jihozápadnímu okraji kráteru. Je tak nápadná, že ji jako světlý proužek spatříte i daleko od terminátoru. Není divu, že dříve byla považována za umělé dílo obyvatel našeho nejbližšího souseda. Zbylé dvě brázdy náležící do komplexu jsou pak bohužel pozorovatelné jen většími dalekohledy.

V okolí kráteru nás nejprve zaujme nádherný zdvojený val, o kterém se zmiňuje i Karel Anděl ve svém "Průvodci ke zmenšenému vydání Mappy Selenographicy" z roku 1932. K západnímu valu ještě přiléhá nápadný kráter Wrottesley s průměrem 57 km a z opačné strany lemuje Petavia ještě krásné údolí s délkou 110 km -- Vallis Palitzsh.

Takový je Petavius při šikmém osvětlení, ale za úplňku je jeho vypátrání úkol spíše pro Sherlocka Holmese. Ve větších dalekohledech se prozrazuje jen světlým středovým vrcholkem a několika tmavšími skvrnkami. Prohlížejte tedy raději Petavia blízko terminátoru, kdy možná uvidíte i tříšť vymrštěnou z kráteru v podobě velmi jemných radiálních rýh v těsném severovýchodním sousedstvím.

Pokud nebudete mít po ruce žádný větší dalekohled a nic z toho, co zde bylo uvedeno nespatříte, nezoufejte, i tak bude úzký naoranžovělý srpek nádherným doplňkem večerní oblohy, který Vám možná alespoň na chvíli umožní zapomenout na právě přicházející nový školní rok.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V ohnisku: Planetky
Ilustrační foto...
Polární záře
Ilustrační foto...
Zlaté století astronomie - díl druhý
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 29
Ilustrační foto...
Planeta Země II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691