Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Prázdniny umírají, ať žije Petavius!

Ke konci se bohužel chýlí nejen lunární cyklus s pořadovým číslem 960, ale i letošní prázdniny. První večery měsíce září tedy budou ve znamení úzkého měsíčního srpku, ozdobeného krásným kráterem Petavius.

Ilustrační foto...Novoluní, čili doba, kdy se náš vesmírný soused zdržuje na pozemské obloze v těsném sousedství Slunce, a je proto nepozorovatelný, nastane již v poledne 29. srpna. O dva dny později možná najdete po západu Slunce asi osm stupňů od měsíčního srpku směrem ke Slunci i planetu Venuši. Vhodnější příležitost k prohlédnutí okouzlujícího úzkého Měsíce se nám však naskytne až večer 1. září, kdy budou hranici světla a stínu lemovat krátery Langrenus, Vendelinus, Petavius a Furnerius. Všechny členy tohoto kvarteta snadno najdete i ve větším triedru, který si při pozorování opřete o strom či záda vašeho partnera.

Nejhezčím zástupcem z celé čtveřice je při pohledu dalekohledem nejspíš Petavius, kterého již v 17. století pojmenoval G. B. Riccioli podle francouzského teologa a historika Denise Petavia (1583 - 1652). Průměr tohoto kráteru je opravdu úctyhodný -- 177 kilometrů. Pokud ho uzříte zrovna ve chvíli, kdy nad ním začne vycházet Slunce, bude se vám díky hře světel a stínů zdát jako velmi hluboký. Ve skutečnosti je však Petavius jen velmi mělkou prohlubní s poměrem hloubky k průměru 1:65 až 1:110.

"Celkově mi to připomíná malou kruhovou studánku, na které plave květina." Už tento barvitý popis Petavia od Evy Brandejsové, který zazněl na Měsíční expedici Ostrava ´95 při prohlížení coudé-refraktorem prozrazuje, jak zajímavý je tento kráter za šikmého osvětlení. Plochému dnu, na kterém lze pozorovat několik tmavých skvrn, dominuje komplex středových vrcholů, tyčících se až do výše 1 700 metrů. "Interiér" Petavia obsahuje i komplex brázd s názvem Rimae Ilustrační foto...Petavius. Nejnápadnější je široká brázda, táhnoucí se od středových kopců, až k vnitřnímu jihozápadnímu okraji kráteru. Je tak nápadná, že ji jako světlý proužek spatříte i daleko od terminátoru. Není divu, že dříve byla považována za umělé dílo obyvatel našeho nejbližšího souseda. Zbylé dvě brázdy náležící do komplexu jsou pak bohužel pozorovatelné jen většími dalekohledy.

V okolí kráteru nás nejprve zaujme nádherný zdvojený val, o kterém se zmiňuje i Karel Anděl ve svém "Průvodci ke zmenšenému vydání Mappy Selenographicy" z roku 1932. K západnímu valu ještě přiléhá nápadný kráter Wrottesley s průměrem 57 km a z opačné strany lemuje Petavia ještě krásné údolí s délkou 110 km -- Vallis Palitzsh.

Takový je Petavius při šikmém osvětlení, ale za úplňku je jeho vypátrání úkol spíše pro Sherlocka Holmese. Ve větších dalekohledech se prozrazuje jen světlým středovým vrcholkem a několika tmavšími skvrnkami. Prohlížejte tedy raději Petavia blízko terminátoru, kdy možná uvidíte i tříšť vymrštěnou z kráteru v podobě velmi jemných radiálních rýh v těsném severovýchodním sousedstvím.

Pokud nebudete mít po ruce žádný větší dalekohled a nic z toho, co zde bylo uvedeno nespatříte, nezoufejte, i tak bude úzký naoranžovělý srpek nádherným doplňkem večerní oblohy, který Vám možná alespoň na chvíli umožní zapomenout na právě přicházející nový školní rok.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
ESA dokončila modul Columbus
Ilustrační foto...
V ohnisku: Zatmění Slunce
Ilustrační foto...
Světový kosmický týden
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Od úplňku do úplňku
Ilustrační foto...
Záhada Merkuru konečně vyřešena?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691