Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

HST odhalil prstenec temné hmoty

Hubblův kosmický dalekohled si na svůj účet připsal další úspěch. Pomocí něj astronomové objevili ohromný prstenec temné hmoty, který vznikl během dávné srážky mezi dvěma galaktickými kupami.

Vše co můžeme na obloze pozorovat od planet přes hvězdy, galaxie a mlhoviny tvoří jen nepatrnou část celkové hmoty vesmíru. Mnohem větší podíl má skrytá (temná) hmota. Její původ ale zůstává záhadou. Nyní alespoň Hubblův kosmický dalekohled (HST) přinesl další důkaz, že temná hmota skutečně existuje.

Astronomové existenci této neviditelné substance, která je zdrojem další gravitace a udržuje galaktické shluky pohromadě, již poměrně dlouho předpovídali. Pokud bychom připustili, že skrytá hmota neexistuje, dostali bychom se do svízelné situace. V takovém případě by galaktické kupy držely pohromadě jen gravitací „viditelných těles“ a již dávno by se rozpadly. To se ale nestalo. Vědci zatím přesně nevědí, co se za temnou hmotou skrývá, nicméně indicie naznačují, že by se mělo jednat o nějaký typ elementárních částic, které prostupují vesmírem.

Ilustrační foto...
Obr.: Prstenec temné hmoty v kupě CL0024+17. Snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled v listopadu 2004.

„Je to poprvé, co jsme objevili temnou hmotu, jak vytváří jedinečnou strukturu, která je odlišná od rozložení plynů a galaxií v kupách“ , říká M. James Jee z Johns Hopkins University v Baltimore. Prstenec temné hmoty má mít průměr asi 2,6 milionů světelných let a Hubblův kosmický dalekohled ho vypátral v kupě galaxií s označením CL0024+17, která se nalézá 5 miliard světelných let od Země. Teď si možná řeknete, že si článek protiřečí. Temná hmota přece nejde vidět, tak jak mohl HST pozorovat prstenec temné hmoty? Astronomové sice temnou hmotu opravdu vidět nemohou, nicméně mohou pozorovat jak ohýbá světlo vzdálenějších galaxií v pozadí. Analýza ukázala zvlnění v tajemné substanci podobné zvlnění, které vytvoří kámen na hladině po žbluňknutí do vody.

M. James Jee k tomu dodává: „Ačkoliv skrytá hmota byla již objevena dříve v jiných galaktických kupách, nikdy nebyla pozorována tak široce oddělená od horkého plynu a galaxií, které tvoří kupu. Vidíme strukturu temné hmoty, která nesleduje galaxie a horké plyny, takže můžeme studovat odlišnosti v chování temné hmoty od té normální“.

Jee ještě dodává: „Když jsem spatřil prstenec, byl jsme mrzutý, protože jsem si myslel, že se jedná o artefakt, který by obsahoval vadu v naších datech. Nemohl jsem uvěřit mým výsledkům. Ale čím více jsem se snažil prstenec odstranit, tím více se to potvrzovalo. Trvalo déle než rok, než jsem byl přesvědčen, že tento prstenec je skutečný. Díval jsem se na velké množství kup, ale nikdy jsem nic podobného neviděl“.

Ilustrační foto...
Obr.: Ilustrace ukazuje dva pohledy na vzájemné působení galaktických shluků. Pohled vpravo je pohled ze Země. Obrázek zachycuje situaci v době od 5 miliard let před kolizí do dneška (2 miliardy let po kolizi).

A jak prstenec vznikl? Jee dohledal předchozí výzkumy, které hovoří o tom, že kupa kolidovala s další galaktickou kupu, někdy před 1 až 2 miliardami let. Výzkum publikovaný v roce 2002 byl založen na spektroskopických pozorováních třírozměrné struktury kupy. Výzkum ukázal dvě rozdílné skupiny galaxií, což naznačuje je kupa vznikla kolizí dvou kup. Astronomové mají na celou srážku čelní pohled, protože nastala přímo v rovině pohledu ze Země. Z tohoto pohledu vypadá temná hmota jako prstencová struktura. Vědci vytvořili simulace, které ukazují, co se vlastně při kolizi tenkrát stalo. Ve chvíli, kdy se obě kupy srazily, spadla temná hmota do centra spojnice kup a vytekla zpět. Když se temná hmota pohybovala vně, začala pod gravitačním tahem pomalu klesat dolů. Lze to přirovnat k situaci, kdy se na silnici shlukují auta.

„Studiem této srážky vidíme, jak temná hmota reaguje na gravitaci“ , říká jeden z členů týmu Holland Ford z Johns Hopkins University. „Příroda pro nás udělala experiment, který nemůžeme připravit v laboratoři a ten souhlasí s našimi teoretickými modely“, dodává Ford.

Temná hmota nesvítí ani neodráží žádné světlo a tak jedinou možností jak ji detekovat je studium světla, které svou gravitací temná hmota ohýbá. Tento jev se nazývá gravitační čočka.


Zdařilé animace najdete na stránkách ESA.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 60
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 35
Ilustrační foto...
Šance amatérů v profesionální astronomii
Ilustrační foto...
STS-118: Endeavour – průběh letu (9. - 12. srp
Ilustrační foto...
Dvě lampy v mlze: co lze vyčíst z jejich snímk
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691