Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Cassini: hnacím motorem tryskového proudění jsou bouře

Nové snímky ze sondy Cassini ukazují, že obrovské bouře jsou hnacím motorem tryskového proudění (jet streams) v atmosféře Saturnu.

„Nové informace o tom, jak je poháněno tryskové proudění na Saturnu je přesným opakem toho, co jsme si mysleli před Cassini“, říká Anthony Del Genio z NASA. Tryskové proudění (jet streams) jsou jakési koridory v atmosféře Saturnu, které unášejí velmi rychle mraky východním nebo západním směrem. Těmto proudům pak dodávají materiál víry, podobně jako rotující kola pohánějí dopravníkový pás.

„Zatímco předtím jsme si představovali dopravní pás – v tomto případě tryskové proudění pohání rotující víry, nyní se ukazuje, že skutečnost je přesně opačná“, říká Anthony Del Genio. Intuice říká, že víry vezmou tryskovému proudění energii, protože v bouři existuje tření. Pozorování ze sondy Cassini ale ukázaly, že víry naopak do tryskového proudění energii pumpují. Podobný mechanismus a vztah mezi rotujícími bouřkovými víry a proudy již byl pozorován na Zemi i v atmosféře Jupiteru.

Tým vědců analyzoval, jak bouře a víry působí na tryskové proudění v atmosféře Saturnu. Cassini pořídil sérii snímků v rozmezí asi 10 hodin (přibližně jedné otočky Saturnu kolem osy). Vědci odhalili, že víry dodávají tryskovému proudění svoji energii a hybnost, což pomáhá v tryskovém proudění držet vítr.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie zachycuje tryskové proudění (jet streams), které sonda Cassini pozorovala na 27,5° jižní šířky. Na obrázku je znázorněn velkou šipkou. Větry v tomto jetu dosahovaly rychlostí okolo 320 km/h. Menší šipky ukazují směr, ve kterém se víry pohybují a dodávají energii a hybnost tryskovému proudění.

Analýza dalších snímků, které pokrývají větší část Saturnovy jižní polokoule, ukazuje, že podobné jevy se vyskytují na celé planetě. To vysvětluje i pozoruhodná stabilita střídajících se pásů východního a západního tryskového proudění. Stejný proces byl také nedávno objeven na Jupiteru, v datech, získaných sondou Cassini v době, kdy prolétala kolem obra sluneční soustavy na své cestě k Saturnu. Na Zemi je dobře známá dvojice tryskových proudů, které obíhají Zemi na severní a jižní polokouli.

„Vycházeli jsme z předpokladu, že jasné oblačné pásy jsou regiony, kde plyn stoupá a temné pásy jsou místa kde plyn klesá, ale pokud víry pohánějí tryskové proudění způsobem, jaký jsme pozorovali, musí být opak pravdou“, říká Del Giro. „A skutečně, na obou planetách jsme objevili bouře jen v temných pásech, což musí znamenat, že tam plyn stoupá“, dodává Del Giro.

Petr Kubala

| Zdroj: saturn.jpl.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sonda Phoenix odstartovala k Marsu
Ilustrační foto...
Elita v Praze – začal sjezd IAU
Ilustrační foto...
Bolid nad Skandinávií
Ilustrační foto...
Martovská odysea - shrnutí
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691