Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

První teplotní mapa exoplanety

Každý týden nový a historický počin, i tak vypadá nejrychleji se rozvíjející obor současné astronomie – výzkum planet mimo sluneční soustavu. Vědci 9. května oznámili nové poznatky o teplotě na dvou exoplanetách.

Dva týmy vědců se zaměřili na dvě různé exoplanety pomocí infračerveného kosmického dalekohledu Spitzer. První z nich je exoplaneta s označením HD 189733b, kterou podle všeho bičují bouřlivé větry. Tou druhou je HD 149026b, která je pro změnu planetou s nejvyšší teplotou.

„Mapovali jsme změny teploty přes celý povrch planety, která je natolik daleko, že světlo od ní k nám letí 60 let“, říká Heather Knutson z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, o exoplanetě HD 189733b. Obě zkoumané planety jsou z kategorie „horkých Jupiterů“. Exoplanety z této kategorie mají hmotnost srovnatelnou s Jupiterem a obíhají okolo svých hvězd velmi blízko. Přibližně čtvrtina z dosud známých exoplanet spadá do této kategorie.

Ilustrační foto...
Obr.: Kosmický dalekohled pro infračervenou astronomii Spitzer.

U většiny exoplanet lze již relativně malým dalekohledem a CCD kamerou (případně spektrometrem) zjistit základní údaje – velikost, hmotnost, dobu oběhu apod. Nicméně co nemůžete zjistit, jsou informace o atmosféře a vzhledu exoplanety. Od roku 2005 ale pozoruje exoplanety kosmický dalekohled Spitzer, který tomu paradoxně nebyl vůbec určen, přesto však učinil ve výzkumu exoplanet historické objevy.

Spitzer už poněkolikáté pozoroval exoplanetu HD 189733b, která se nachází ve vzdálenosti 60 světelných let v souhvězdí Lišky. Exoplaneta oběhne kolem své mateřské hvězdy za 2,2 dnů. Spitzer pozoroval exoplanetu během jejího oběhu kolem hvězdy v infračervené části spektra. Mnoho dílčích měření bylo poskládáno dohromady a jejích základě sestavena vůbec první „teplotní mapa exoplanety“. Ta znázorňuje teplotu na celém „povrchu“ exoplanety. Teploty jsou poměrně rovnoměrné od 650°C na noční straně po 930°C na straně denní. Planeta obíhá kolem své hvězdy natolik blízko, že má vázanou rotaci. To znamená, že je ke své hvězdě natočena stále stejnou stranou. Podobně jako náš Měsíc k Zemi. Vázanou rotaci mají zřejmě všichni horcí Jupiteři.

Pokud má ale planeta vázanou rotaci, měly by být rozdíl teplot na noční a denní straně mnohem větší. Proč tomu tak není? Nabízí se jen jedno řešení a to silné větry, které teplo rovnoměrně rozprostírají po celé atmosféře plynné planety. Takové větry mohou dosahovat rychlosti až 9 600 kilometrů za hodinu – pro srovnání: nedávný orkán Kirill dosahoval maximální rychlosti asi 250 km/h !

Ilustrační foto...
Obr.: Teplotní mapa exoplanety HD 189733b.

„Tito horcí Jupiteři dostávají 20 000x více energie než Jupiter“, říká spoluautor studie David Charbonneau. Nicméně, i přes rovnoměrné rozdělení teplot má HD 189733b místo, ve kterém je teplota vyšší než v okolí. Oblast se nachází asi 30° východně od „pravého poledne“, neboli bodu, který se nachází nejblíže hvězdě. Spitzer se na stejnou exoplanetu zaměřil již dříve a určil chemické složení její atmosféry – viz v článku Spitzer zaznamenal další úspěch ve výzkumu exoplanet.

Ve druhé studii se Spitzer podíval na exoplanetu HD 149026b. Teplota této planety je neuvěřitelně vysoká – plných 2 038°C. Kosmický dalekohled Spitzer byl schopen změřit teplotu exoplanety pozorováním poklesu infračerveného záření ve chvíli, kdy se planeta nacházela z jeho pohledu za hvězdou. Podle všeho by horká exoplaneta neměla mít teplo rovnoměrně rozprostřeno tak, jako výše zmíněný kolega. Noční strana exoplanety bude nesrovnatelně chladnější.

HD 149026b se nachází 279 světelných let daleko v souhvězdí Herkula. Velikosti odpovídá Saturnu a její hmotnost je asi 70 až 90x větší než hmotnost Země. Kolem své hvězdy oběhne HD 149026b za 2,9 dne. Podle astronomů exoplaneta většinu tepla od své hvězdy pohlcuje a jen velmi málo odráží. HD 149026b je tak nejspíše nejen nejžhavější, ale i „nejčernější“ známou exoplanetou.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pekelná dílna na Ió
Ilustrační foto...
Ať žije ISS!
Ilustrační foto...
Je toho o deset deka navíc, můžu to tak nechat?
Ilustrační foto...
Geovycházky 15
Ilustrační foto...
Obloha v lednu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691