Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Progress M-60 míří k ISS, NASA rozhodl o Atlantisu

Dnes brzy ráno odstartovala k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) ruská loď Progress M-60. V noci na dnešek také NASA rozhodl o dalším osudu raketoplánu Atlantis.

Progress M-60 odstartoval z kosmodromu Bajkonur v 5:25 našeho času a po 8 minutách a 50 sekundách byl úspěšně naveden na oběžnou dráhu kolem Země. Na palubě má Progress více než 2,5 tuny zásob pro Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), kterou v současnosti obývají dva Rusové (Oleg V. Kotov a Fjodor N. Jurčichin) a Američanka Sunita Williams.

Ilustrační foto...
Obr.: Ilustrační foto: kosmická loď Progress na oběžné dráze

Progress M-60 dopraví ke stanici více než 470 kg pohonných hmot, 45 kg vzduchu, 420 kg vody a 1 400 kg ostatního materiálu. Kromě potravin a osobních balíčků pro posádku veze zařízení, která jsou nutná k chodu stanice a vědeckých experimentů.

Progress M-60 má k ISS dorazit v úterý 15. května v 7:12 našeho času. Přímý přenos z příletu vysílá NASA TV od 6:30. Poté co budou vyloženy všechny zásoby, bude Progress použit jako „kosmická popelnice“. Posádka ho naplní vším nepotřebným. Dne 20. července se pak Progress M-60 od ISS odpojí a bude naveden do hustých vrstev atmosféry.


Atlantis je připraven

Včera NASA oznámil, že opravy vnější palivové nádrže (ET) byly úspěšně dokončeny a nic tak nebrání tomu, aby byl Atlantis přepraven na startovací rampu. Nádrž byla poškozena kroupami při bouři 26. února. V neděli 4. března putovala celá sestava zpět do montážní haly VAB, kde začala oprava nádrže. Celkem technici opravili 2 660 poškození na ET. O něco méně byl poškozen kroupami také samotný Atlantis. Ve středu 16. května v 10 hodin našeho času se má Atlantis na startovací rampu vydat znovu.

Ilustrační foto...
Obr.: Opravený vrchol vnější palivové nádrže

Vedení NASA se v pátek v noci našeho času shodlo, že nádrž je v pořádku a nic tak nebrání v přesunu raketoplánu na startovací rampu. Nádrž sice pude mít na špici zřetelné skvrny od oprav, ale na bezpečí mise to nebude mít žádný vliv.

Atlantis (STS-117) by se měl do vesmíru vydat 8. června. Startovací okno, původně plánované pro raketoplán Endeavour (STS-118) končí až 18. července.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA (1), NASA (2) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Kompas (Pyxis), zkr. Pyx
Ilustrační foto...
Amatérský Hubble
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: Jet Stream
Ilustrační foto...
Těsný průlet na vlastní oči?
Ilustrační foto...
Nova Scuti?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691