Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Spirit stále u Home Plate

Jak je na tom Spirit na začátku dalšího marsovského léta. Článek nastíní, jak přežila zimu, co nového bylo objeveno u Home Plate a ukáže také prachové víry na pláních kráteru Gusev.

Home Plate jako důsledek vulkanické exploze?

Vědci se domnívají, že Home Plate vznikla důsledkem vulkanické exploze. V okolí je mnoho výlevných hornin (čedič). Za normálních okolností by prý tato láva jen vytékala, ale v oblasti Home Plate je možné nalézt důkazy, že došlo k explozi. To by bylo možné při styku s vodou. Na detailních záběrech hornin je vidět, že byly ovlivněny vodou. Také vysoký obsah chlóru napovídá, že horniny byly ve styku se slanou vodou. Důkazem pro eruptivní vznik Home Plate mají být také prohlubně vzniklé po dopadu kamenů - ty byly vymrštěny do výšky a při dopadu do měkkých usazenin vyhloubily důlky. O samotné Home Plate se vědci domnívají, že by mohla být dávným kráterem, který byl zaplněn sopečnými materiály, což naznačuje zvrstvení pozorované na snímcích Spirit.

Ilustrační foto...
Obr.: 4 cm velký kámen dopadl do měkkých usazenin Home Plate
Ilustrační foto...
Obr.: a - severní okraj Home Plate, b- hrubozrnné spodní vrstvy, c - jemnozrnné vrchní

Jak je využíván vylepšený software?

Od přistání na Marsu byl oběma vozítkům již dvakrát nahrán vylepšený software. Vědcům to tak umožňuje nejen zefektivnit práci roverů, ale také vyzkoušetnové způsoby ovládání robotů budoucí generace (Mars Science Laboratory 2009). Vylepšena byla např. autonavigace, kdy v případě problému se vozítko vrací zpět a zkouší jinou alternativu a případně zase jinou a zase jinou. Dále byl vylepšen systém detekce zajímavých jevů, jako jsou prachové víry (dust devils) a oblaka. Aby se ušetřila přenosová kapacita, robot se snaží rozeznat na snímcích něco zajímavého pouhým porovnáním snímků. Teprve pak jich nasnímá vícea pošle je na Zemi. Také bylo vylepšeno snímání, co se rychlosti týče, takže letos můžeme vidět mnohem živější animace větrných ďáblů, než v roce 2005.Pohříchu mnoho takových animací jsem zatím na webu neviděl. Na ukázku přináším alespoň dva případy.

Ilustrační foto...
Obr.: prachový ďábel, sol 1120, Spirit
Ilustrační foto...
Obr.: prachový závan, sol 1149, Spirit

Na hranici života a smrti

Mars je velmi nehostinné místo. Zvláště když se na něm rozhodnete žít mnohem déle, než bylo očekáváno a máte k dispozici jen solární energii. Tak nějakto vypadá s vozítky mise Mars Exploration Rover (MER). Před dvěma lety bylo na Marsu jaro a léto a na pláních kráteru Gusev bylo možné pozorovat prachovéďábly, rotující větrné víry, létající krajinou. Pokud máte alespoň povrchní představu o tom, že Mars oběhne Slunce zhruba jednou za dva pozemské roky, pakvám vyjde, že podobná sezóna je na Marsu i nyní. V roce 2005 pak jeden prachový vír patrně přešel přes Spirit a vyčistil její solární panely. Možná to bylprávě ten důležitý prvek do mozaiky, který umožnil přežít marsovskou zimu v roce 2006.

Ilustrační foto...

Jak velkou energii vlastně potřebuje ke svému pohybu a výzkumu vozítko Spirit? Po přistání dodávaly panely 900 watthodin, v první zimě to bylo přibližně300 Wh a zdálo se, že už k velkému nárůstu nedojde až do solu 425, kdy došlo k neočekávanému vyčištění panelů. Díky tomu se mohla Spirit vyškrabat na vrcholek kopce Husband a poté sjet opět do údolí k zvláštní okrouhlé vrstvě hornin zvané Home Plate. Zde se pokusila přečkat zimu, neboť úroveň energie dodávanésolárními články klesla na hranici bytí a nebytí. Ta se pohybuje někde kolem 250 Wh. Nejnižší hodnotu, 275 Wh naměřili v solu 933 (v srpnu 2006). Obě vozítkaMER tedy přežila (Opportunity je na tom s osluněním lépe, je blíže rovníku). V současné době dostává Spirit asi 350 Wh. Pro srovnání jedna klasická 100 wattová žárovka tuto energii vysvítí za 3,5 hodiny.

Ilustrační foto...
Obr.: Spirit u Home Plate, fotografie orbiteru MRO, 22. 11. 2006

Zdroj informací a fotografií:

MER - Spirit Updates
Spirit Press Release, 3. 5. 2007
Dust devils, sol 1120 a 1149

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 17
Ilustrační foto...
DIB – diffuse interstellar bands
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie na počátku 21. století
Ilustrační foto...
Ojedinělá výstava v brněnském planetáriu!!
Ilustrační foto...
STS-126 Endeavour: Průběh mise
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691