Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Test metanového motoru

Píše se 16. leden letošního roku a v Mohavské poušti burácí raketový motor. V mnoha ohledech to vypadá jako běžný rutinní test raketového motoru, ale zdání klame...

Zatímco většina raketových motorů NASA pohání kapalný kyslík a vodík nebo tuhé pohonné látky, tento motor je poháněn metanem! Celý projekt, který je zaměřen na vývoj zcela nového motoru vede Marshall Space Flight Center (MSFC).

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie z testu v Mohavské poušti, zdroj: xcor.com

Testovaný motor sice ještě není připraven k využití ve vesmíru, ale první krůček již učiněn byl. Hlavní výhodou je dostupnost paliva. Jeden ze skleníkových plynů na zemi metan se vyskytuje hojně i na jiných tělesech sluneční soustavy. Najít ho můžete například na Marsu, Titanu či Jupiteru. Případné pilotované lety by tak nemusely sebou nést příliš velké množství paliva. Asi nejbližší možné využití je pochopitelně při pilotovaném letu na Mars, kde bude množství paliva, potřebného na cestu k rudé planetě a zpět, alfou a omegou celého projektu.

Metan má tolik výhod, je neuvěřitelné, že se nepoužívá již dnes, shodují se vědci. Posuďte sami: kapalný vodík, tradiční palivo amerických raketoplánů musí být uložen při teplotě -252,9°C, což je jen 20° nad absolutní nulou! Naproti tomu je tady metan, kterému stačí k uložení pohodlnější teplota -161,6°C. Nádrže na metan proto nepotřebují tolik izolace jako nádrže na kapalný vodík. Metan také na rozdíl od některých jiných paliv není jedovatý pro člověka.

Na Marsu sice na první pohled příliš metanu není, ale lze ho tam celkem jednoduše vyrobit. Vše co k tomu potřebujete je oxid uhličitý s nepatrným množstvím vodíku. Oxidu uhličitého je v atmosféře rudé planety dost a trocha vodíku by se přece jen musela zřejmě dovést, ale nebylo by ho potřeba zase tak moc. Vodík by teoreticky mohl být vyroben z marťanského ledu. S vodíku a oxidu uhličitého pak získáte nejen palivo v podobě metanu ale i vodu.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie z testu v Mohavské poušti, zdroj: xcor.com

Dále ve sluneční soustavě je pak metan doslova zadarmo. Na Saturnově měsíci Titanu vám prší z nebe a po povrchu teče a vytváří celá jezera a moře. Titan může v budoucnosti sloužit jako největší „metanová pumpa“ ve sluneční soustavě. Mluvili jsme zde o pilotovaném letu, ale představte si tohle: kosmická sonda přistává na povrchu Titanu (to už se stalo v roce 2005, kdy přistála sonda Huygens), natankuje palivo - metan a vrátí se na zpět na Zemi i se vzorky! Doposud se z tak vzdálených končin sluneční soustavy žádná kosmická sonda se vzorky nevrátila. Metanový motor nám teď otevírá nové možnosti.


Velmi fascinují video z testu si můžete stáhnout zde (3,3 MB, wmv). Doporučujeme si pustit i zvuk! Credit: Mike Massee/XCOR Aerospace.


Také atmosféry Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu obsahují metan. Na povrchu Pluta je zmrzlý metan, za drahou Neptunu všeobecně bude metan ve velkém množství. Paliva tak kosmické sondy budoucnosti nemusí vozit tolik jako dnes.

Od současného testu k první sondě poháněné metanem je ale ještě dlouhá cesta. Před vědci je několik technických problémů, které musí vyřešit. Jedním z nich je zapálení takového motoru. Některá paliva se vznítí při kontaktu s okysličovadlem. Metan ale potřebuje zdroj vznícení. To může být dosti obtížné ve vnějších částech sluneční soustavy, kde teplota klesá ke stovkám stupňů pod nulou. Tým teď pracuje na tom, aby motor „nahodil“ za každých podmínek.

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov , xcor.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru VIII
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost? -
Ilustrační foto...
John Fitzgerald Kennedy k národu
Ilustrační foto...
Pozorování částečného zatmění Slunce
Ilustrační foto...
Chicxulub a konec dynastie -- část druhá
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691