Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Chandra spatřila nejjasnější supernovu v historii

Nejjasnější supernovu v historii zaznamenal kosmický dalekohled pro rentgenovou část spektra Chandra a pozemské dalekohledy.

Nejnovější pozorování z Chandry ukazuje, že exploze velmi masivních hvězd byly relativně běžné v raném vesmíru. Supernova, kterou Chandra pozorovala byla tou nejjasnější v historii. „Tohle byla skutečně monstrosní exploze, stokrát silnější než typické supernovy“, říká Nathan Smith z Univerzity v Berkeley. Hvězda, která takto zakončila svou životní pouť, byla asi 150x hmotnější než naše Slunce.

Astronomové se domnívají, že v první generaci hvězd byli v hojnější míře velmi masivní hvězdy, které se dožívají jen několika milionů let a končí jako supernovy. Díky tomuto pozorování můžeme lépe pochopit jak umíraly první hvězdy ve vesmíru. Supernova s označením SN 2006gy poskytuje důkaz, že konečné stádium takovýchto masivních hvězd se liší od teoretických předpovědí.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: supernova SN 2006gy, autor: NASA/CXC/UC Berkeley/N.Smith et al.; IR: Lick/UC Berkeley/J.Bloom & C.Hansen

Hvězda, která ukončila svou existenci výbuchem supernovy SN 2006gy zřejmě před svým koncem ztratila velkou část své hmoty. Něco podobného vědci pozorují u hvězdy Eta Carinae v naší Galaxii, což by naznačovalo, že hvězda se taktéž chystá k výbuchu, kdy k tomu dojde ale nevíme.

SN 2006gy je sice nejjasnější supernovou v historii, ale nachází se až v galaxii NGC 1260 ve vzdálenosti 240 milionů světelných let, takže nezpůsobila na pozemské obloze žádný větší rozruch. Na druhé straně je tady Eta Carinae v naší Galaxii jen 7500 světelných let daleko. Právě proto je hvězda pečlivě sledovaná.

Supernova tzv. druhého typu se týká velmi hmotných hvězd. Po uplynutí doby termonukleární syntézy se začne hvězda hroutit. Pozůstatkem takové události je neutronová hvězda (malá hvězda o obrovské hustotě) nebo černá díra. Zbytek hvězdy je při závěrečném procesu rozmetán. Na rozdíl od supernov prvního typu mají supernovy druhého typu ve svém spektru čáry vodíku.

Supernovy hrají ve vesmíru klíčovou úlohu. Právě při těchto událostech vznikají prvky důležité ke zformování planet, supernova také mohla být impulsem ke vzniku sluneční soustavy. Na druhou stranu může blízka supernova zahubit vše živé na Zemi. Více v článku zde.

Astronomové skutečně očekávají supernovu nového milénia. Supernovu, které by vzplála v naší Galaxii. Podle statistik má v naší Galaxii k výbuchu supernovy dojít jednou za 400 let. A poslední případ nastal právě přibližně před čtyřmi sty lety. K výbuchu tak klidně může dojít zítra, stejně tak ale i za sto let...


Zajímavou animaci si můžete přehrát na stránkách CNN (Animation shows the violent death of a star).

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ceres
Ilustrační foto...
Tanec prachu na Erosu
Ilustrační foto...
Patnáctý Marťan
Ilustrační foto...
Když hvězdy vyvádějí
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 1994
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691