Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Záhada Merkuru konečně vyřešena?

Vědci možná vyřešili jednu z nejpalčivějších záhad planetologie, která je zaměstnávala posledních 30 let.

Vědci pracovali s velmi citlivými radary, určenými k výzkumu těles sluneční soustavy. Pomocí Goldstone Solar System Radar zjistili, že nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur má roztavené jádro. Otázka jádra Merkuru nedá vědcům spát od chvíle, kdy Mariner 10 jako zatím jediná kosmická sonda prolétla okolo planety.

Ilustrační foto...
Obr.: Schéma ukazuje vnitřní strukturu Merkuru. Podle radarových pozorování by mělo být jádro, nebo alespoň jeho vnější část v tekutém stavu. Autor: Nicolle Rager Fuller, National Science Foundation

Mariner 10 odstartoval v roce 1973 a v letech 1974 a 1975 celkem třikrát prolétl okolo Merkuru. Byla to první a zatím i poslední blízká návštěva této nejmenší planety planetárního systému. Mimo jiné se podařilo zjistit, že Merkur má velmi slabé magnetické pole, které dosahuje asi 1% toho zemského. Více se o magnetickém poli Merkuru dočtete v článku zde.

Objev slabého magnetického pole byl pro vědce překvapivý. Magnetická pole planet jsou spojena s tekutým jádrem a podle předpokladů by měl být Merkur příliš malý na to, aby měl tekuté jádro. Podle teorií by se měl Merkur skládat z křemičitanového pláště, který obklopuje železné jádro v pevném skupenství. Teorie totiž předpokládá, že malé planety poměrně rychle po svém vzniku vychladly a tekuté jádro by dnes již rozhodně mít neměly. Mariner 10 ovšem naměřil sice slabé, ale přesto nečekané magnetické pole. A kde je magnetické pole, tam by mělo být i tekuté jádro. Kde je tedy chyba?

V roce 2002 vědci namířili na Merkur poprvé nejdokonalejší pozemské radary, určené k výzkumu těles sluneční soustavy, aby konečně a jednou provždy smetli všechny spekulace. „Využili jsme 18 příležitostí za posledních pět let a vyslali k Merkuru silný radarový signál z teleskopu Goldstone, který má průměr 70 metrů“, říká Martin Slade z JPL. Signál se pokaždé odrazil od planety a za 10 minut ho vědci zaregistrovali dalším radioteleskopem v Goldstone a v Západní Virginii.

Ilustrační foto...
Obr.: Takto vědci pozorovali pomocí radaru Merkur. Žlutý paprsek byl poslán k planetě radioteleskopem v Goldstone. Odražený signál (červený paprsek) pak přijaly jiné radioteleskopy v Goldstone a Západní Virginii.

Radarová pozorování umožnila vědcům vypočítat rychlost rotace Merkuru při jeho oběhu kolem Slunce. Vše také bylo ověřeno třemi pozorováními na radioteleskopu Arecibo v Portoriku. Měření prokázala, že jádro, nebo alespoň jeho vnější část, musí být tekuté. Aby to bylo možné i tak dlouho po vzniku tělesa, je zapotřebí, aby jádro obsahovalo lehké prvky (např. síru), které se taví při nižších teplotách. Znalost chemického složení jádra Merkuru nám může pomoci lépe pochopit formování těles sluneční soustavy.

Radioteleskop v Goldstone je součástí sítě NASA pro komunikaci s kosmickými sondami. Jeho průměr je 70 metrů a je schopen zachytit signál od kosmické sondy až ze vzdálenosti 16 miliard kilometrů (106 AU).

Některé otázky může také zodpovědět kosmická sonda Messenger, která zahájí výzkum Merkuru a třemi průlety ve výši 200 km nad povrchem (14. ledna 2008, 6. října 2008 a 30. září 2009). Na oběžnou dráhu Merkuru bude sonda navedena v srpnu 2011. Své plány s Merkurem má také Evropská kosmická agentura.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
C E R N A V E N U S E
Ilustrační foto...
Pozorovací víkendy v Úpici
Ilustrační foto...
Kometa na dubnové obloze
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – online přenos ze startu
Ilustrační foto...
Noční obloha nejen pro hvězdáře III.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691