Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stelární porodnice ve hvězdokupě?

Astronomové se dlouho domnívali, že v kulových hvězdokupách vznikají hvězdy prakticky současně v relativně krátkém časovém intervalu a pak vznik nových hvězd definitivně ustane. Z omylu je nyní vyvedl Hubblův kosmický dalekohled.

Hubblův kosmický dalekohled se zaměřil na kulovou hvězdokupu s označením NGC 2808 a zjistil, že se tam hvězdy rodí stále. Dokonce teď pozorujeme zrod již třetí generace hvězd v historii NGC 2808. „Nikdy jsme si nepředstavovali, že by něco podobného bylo možné“, říká Giampaolo Piotto z Univerzity v Padově, šéf současné studie.

Kulové hvězdokupy jsou roztroušeny v okolí naší Galaxie a vznikaly během jejího zrodu. Jedná se o kompaktní shluky tisíců hvězd, které jsou vázaný gravitací. Standardní definice kulové hvězdokupy říká, že všechny hvězdy vznikaly ve stejnou dobu, na stejném místě a ze stejného materiálu. Právě proto byli vědci velmi překvapení, že ve hvězdokupě NGC 2808 nalezli několik generací hvězd. Tento objev bude mít hluboké dopady na kosmologii.

Pomocí přístroje Advanced Camera for Surveys na palubě HST byly určeny jasnosti a barvy hvězd ve shluku. To umožnilo astronomům rozlišit jednotlivé generace hvězd. Celkem se podařilo detekovat tři generace, z nichž se každá následující jeví mírně modřejší. To ukazuje, že po sobě jdoucí generace hvězd obsahují nepatrně jiné chemické složení. Jednou z možných příčin, která ale zatím nebyla potvrzena, je postupně se zvyšující množství helia. Natolik masivní hvězdokupa jako NGC 2808 by mohla držet dostatečně vysoké množství plynů k tomu, aby v ní probíhal zrod hvězd v několika generacích.

Ilustrační foto...
Obr.: Kulová hvězdokupa NGC 2808 na snímku z HST se nachází v souhvězdí Lodního kýlu.

Spouštěcím mechanismem tvorby nových hvězd mohou být rázové vlny od supernov a hvězdný vítr od obřích hvězd. Tyto impulsy stlačí plyn a zahájí tak proces vzniku nových hvězd z plynu, který je díky starším hvězdám více bohatý na helium. V astrofyzikálních učebnicích doposud převládal názor, že hvězdokupy produkují jen jednu generaci hvězd, protože energie záření z nových hvězd „uklidí“ zbývající plynný materiál a další generace hvězd už jednoduše nemá z čeho vzniknout. NGC 2808 je ale dvakrát až třikrát hmotnější než typické kulové hvězdokupy a může mít tedy dostatečnou gravitaci na to, aby si nějaký ten plyn „navíc“ udržela. Z asi 150 kulových hvězdokup v naší Galaxii je NGC 2808 jednou z nejhmotnějších a obsahuje na 1 milion hvězd.

Další možné vysvětlení je, že NGC 2808 je falešnou hvězdokupou a ve skutečnosti se jedná o malou galaxii, která byla obnažena o většinu materiálu, tak že ho gravitačně odtrhla naše Galaxie. Několik generací hvězd bylo totiž nalezeno také v Omega Centauri, kulové hvězdokupě, kterou rovněž nyní zkoumal HST. Vědci se domnívají, že Omega Cenauri je pozůstatkem malé galaxie.

Výzkum je teprve na samém počátku, ale již dnes se zdá, že některé kulové hvězdokupy mohou obsahovat více než jednu generaci hvězd. Tým také plánuje použít dalekohled VLT Evropské jižní observatoře a pomocí spektroskopických pozorování určit přesnější chemické složení kulové hvězdokupy. Stejně tak je v plánu výzkum dalších kulových hvězdokup pomocí HST.

Petr Kubala

| Zdroj: hubblesite.org IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kde je Vulkán?
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 2
Ilustrační foto...
COROT se připravuje ke startu
Ilustrační foto...
Den otevřených dveří
Ilustrační foto...
Tyfloastronomická kuchařka II.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691