Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

COROT objevil první exoplanetu

Kosmický dalekohled COROT, který je jako první primárně určen ke hledání planet u cizích hvězd, má na svém kontě první úspěch. Vědci jsou navíc přímo šokování dosavadními výsledky dalekohledu, který je 10x efektivnější než se čekalo.

Překvapující výsledky vnesly astronomům nový vítr do plachet a jejích optimismus nezná hranic. Nyní dokonce hovoří o tom, že COROT by mohl objevit i planety o velikosti Země. Cílem mezinárodní mise kosmického dalekohledu je hledání nových exoplanet a výzkum „hvězdné seismologie“, která je částečně principiálně podobná zemětřesení. Mechanické vlny šířící se hvězdou pomáhají vědcům lépe pochopit děje v nitru hvězd.

Ilustrační foto...
Obr.: Světelná křivka objevené exoplanety.

Teď COROT objevil svou první exoplanetu, pojmenovanou COROT-Exo-1b. Jedná se o exoplanetu z kategorie „horkých Jupiterů“. Její průměr je 1,78x větší než průměr Jupiteru. Planeta obíhá okolo hvězdy podobné našemu Slunci s periodou 1,5 dne. COROT-Exo-1b se nachází asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce. Následná spektroskopická měření ukázala, že hmotnost planety je asi 1,3x větší než hmotnost Jupiteru.

„Data jsou ještě čerstvá, ale výjimečná", říká Malcolm Fridlund z ESA. „To ukazuje, že systémy na palubě pracují lépe než jsme čekali, v některých případech až 10x překonali naše očekávání. To bude mít enormní dopad na výsledky mise“, dodává. Navíc přesnost dalekohledu se ještě zvýší, takže bude teoreticky možné jim objevit i skalnaté planety, možná dokonce o velikosti Země.

Ilustrační foto...
Obr.: Světelná křivka dvojhvězdy, kterou zkoumal COROT.

COROT hledá planety pomocí transitní fotometrie. Přítomnost exoplanety se projeví poklesem jasnosti hvězdy právě v okamžiku, kdy planeta přechází přes hvězdu. Průměr zrcadla dalekohledu je přitom srovnatelný s běžným amatérským dalekohledem. Výhodou COROTu je ale jeho pozice vysoko nad vrcholky mraků a atmosférou, daleko od světelného znečištění.

COROT (COnvection, ROtation & planetary Transits) obsahuje primární zrcadlo o velikosti 30 cm v průměru. Délka mise je naplánována na dva a půl roku. Během mise bude zkoumáno na 120 000 hvězd. COROT provozuje Francie společně s dalšími státy: Rakouskem, Belgií, Brazílii, Německem, Španělskem. Projekt také podporuje Evropská kosmická agentura (ESA).

Příští rok se má do vesmíru vydat další kosmický dalekohled určený k hledání exoplanet s názvem Kepler.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nový kráter na Měsíci
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Profesor Plavec vzpomíná I.
Ilustrační foto...
P/2007 R5 (SOHO) se vrátila!
Ilustrační foto...
Hubble vyfotografoval Slunce!
Ilustrační foto...
Tyfloastronomie?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691