Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zamřel Walter Schirra (1923 - 2007)

Včera 3. května zemřel jeden z prvních astronautů Walter Schirra. Jako jediný letěl v lodích Mercury, Gemini a Apollo. Bylo mu 84 let.

Schirra se účastnil amerického kosmického programu jako jeden ze 7 astronautů od roku 1959. Do vesmíru se poprvé podíval při pátém letu lodi Mercury v roce 1962, kdy šestkrát obletěl Zemi. V roce 1965 se vydal do vesmíru znovu na palubě lodi Gemini 6A společně s Tomem Staffordem. S lodí se přiblížili k dalšímu kosmickému plavidlu - Gemini 7. Poprvé tak ve formaci letěli dvě kosmické lodě na oběžné dráze a to po dobu pěti hodin.

Ilustrační foto...
Obr.: Walter Schirra a loď Mercury.

Schirra také velel lodi Apollo 7. První let lodi Apollo v roce 1968 měl za cíl vyzkoušet novou kosmickou loď, určenou k dopravě lidí na Měsíc. Posádku tvořili kromě Schirra Walt Cunningham a Donn Eisele. Apollo 7 strávilo na oběžné dráze kolem Země jedenáct dní a do historie se mimo jiné zapsalo i prvním živým televizním přenosem z vesmíru.

Walter Schirra odešel od vojenského námořnictva a z NASA v roce 1969 a stal se komentátorem u televize CBS. V televizi pracoval do roku 1979, kdy založil svou společnost Schirra Enterprises.

Ilustrační foto...
Obr.: Posádka Apolla 7 zleva: Donn Eisele, Walter Schirra a Walter Cunningham.

Walter M. Schirra se narodil v Hackensack 12. března 1923. V roce 1945 absolvoval Námořní akademii a dal se k ozbrojeným silám. Působil jako pilot a operační důstojník na letadlové lodi. Během války v Koreji létal se stíhačkou F-86. V roce 1959 byl vybrán ze 110 uchazečů mezi první tým amerických astronautů, který kromě něj tvořilo dalších šest lidí.

Během svého života obdržel mnoho vyznamenání a čestných doktorátů. Byl rovněž ředitelem Aerospace Museum v San Diegu.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Titan - díl druhý (Co nám řekly Voyagery)
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 8
Ilustrační foto...
Komety, všude kam se podíváš
Ilustrační foto...
Setkání pozorovatelů halových jevů v Holešov
Ilustrační foto...
Kosmonautika v roce sedm
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691