Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Další rekordní exoplaneta

Uplynul sotva týden co astronomové oznámili objev doposud nejmenší exoplanety, která má jen o polovinu větší průměr než naše Země. Ve středu 2. května byl oznámen objev další rekordní exoplanety, tentokrát ale z opačného konce. Astronomové nalezli doposud nejhmotnější planetu, objevenou transitní metodou.

Astronomové z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) oznámili ve středu objev nové exoplanety HAT-P-2b (HD 147506 b) Její hmotnost je 8x větší, než hmotnost obra sluneční soustavy Jupiteru. Planeta je neobvyklá také v jiných kritériích. Její oběžná dráha je mimořádně protáhlá. Nejblíže se tak ke své mateřské hvězdě dostane na vzdálenost 5 milionů kilometrů a nejdále pak do vzdálenosti 15,5 milionů km. Kdyby měla naše Země stejně velkou výstřednost, bylo by přísluní někde u Merkuru a odsluní téměř u Marsu!

Ilustrační foto...
Obr.: Hvězda HD 147506 na snímku (uprostřed) z katalogu The STScI Digitized Sky Survey.

Taková oběžná dráha má na planetu velký vliv v podobě velmi rychlé a značné změny teploty. Exoplaneta oběhne svou mateřskou hvězdu za pouhých 5,63 dní. I když se to může zdát velmi málo, je to nejdelší oběžná doba z doposud objevených exoplanet transitní metodou.

„Tato planeta je natolik neobvyklá, že jsme se zpočátku domnívali, že se jedná o planý poplach, o něco co se jen zdá být exoplanetou. Poté co jsme vyloučili všechny možnosti, se ukázalo, že se jedná skutečně o podivnou planetu“, říká Gáspár Bakos z CfA.

HAT-P-2b obíhá okolo hvězdy spektrální třídy typu F, která je asi 2x větší než Slunce a nalézá se 440 světelných let od Země směrem v souhvězdí Herkula. Jednou za 5 dnů a 15 hodin přejde planeta přes hvězdu, čímž poklesne jasnost hvězdy. Tento pokles je velmi malý – standardně maximálně okolo 2%, ale i tak dnes již dobře měřitelný i menšími přístroji. Tato metoda, nepříliš odlišná od pozorování zákrytových dvojhvězd, byla využita při objevu HAT-P-2b a dalších 17 exoplanet z celkového počtu 231.

Na základě měření bylo zjištěno, že planeta je asi 1,18x větší a 8,2 hmotnější než Jupiter. Planeta je sice plynnou, ale pokud by jste stáli na vrcholcích mraků v atmosféře, pocítili by jste 14x silnější gravitaci než na povrchu Země. Obdobné planety se nazývají „horkými Jupitery“. Pro tuto planetu ale takové označení příliš vhodné není. Na rozdíl od Jupiteru má totiž nesrovnatelně větší hustotu, blízkou spíše hustotě Země a to i přesto, že je z vodíku. Exoplaneta je se svými parametry blízko hranice, oddělující hvězdy a planet.

Ilustrační foto...
Obr.: Dalekohledy HAT v Arizoně.

Výstřednost oběžné dráhy je velmi velká (e = 0,5). Jednou z možných příčin může být přítomnost další planety ve větší vzdálenosti, která zásadním způsobem ovlivňuje dráhu HAT-P-2b. Přítomnost viníka se ale zatím neprokázala. HAT-P-2b obíhá okolo hvězdy HD 147506 s vizuální jasností 8,7 mag, kterou můžete spatřit i v menším dalekohledu.

Exoplaneta byla objevena pomocí sítě dalekohledů HAT (Hungarian Automated Telescope). Čtyři dalekohledy jsou umístěny v Smithsonian Astrophysical Observatory's Whipple Observatory v Arizoně a dva v Submillimeter Array na Havaji. Každou jasnou noc pozorují tyto teleskopy plně automaticky oblohu a proměřují tisíce hvězd. Před čase objevil tým také poměrně zajímavou exoplanetu (viz článek zde).

Podrobnosti o nové exoplanetě a její mateřské hvězdě

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 79
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2002 - 5. část
Ilustrační foto...
Všichni na Jupiter!
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Nebeská znamení
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691