Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

SOFIA poprvé letěla

Víte co se stane, když zkřížíte dopravní letadlo s hvězdárnou? Že je to nesmysl, kdepak není. Minulý týden se do vzduchu poprvé podívala SOFIA – nová létající observatoř pro infračervenou astronomii.

O létající observatoři SOFIA jsme vás informovali v srpnu loňského roku. Od té doby přípravy této ojedinělé astronomické observatoře pokročilo a SOFIA se poprvé proháněla po obloze. Nyní čeká observatoř instalace hlavního přístroje – dalekohledu pro blízkou infračervenou oblast o průměru 2,5 metrů a hmotnosti 20 tun! Dalekohled dodá Německo.

Ilustrační foto...
Obr.: SOFIA v novém kabátě.

SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) bude létající astronomická observatoř. Jedná se o upravený letoun Boeing 747-SP, který je schopen dosáhnout výšky až 13,7 km nad Zemí, kde je o 99% méně vodní páry než nad zemském povrchu. To umožní pozorování v infračervené části spektra a pořizování spektroskopických měření s kvalitou, které není možné dosáhnout ani na těch největších pozemských dalekohledech.

Realizace americko-německého projektu začala již v roce 1996. Teprve v roce 2000 ovšem začaly samotné práce na letadle. Oproti klasickému dopravnímu letadlu bylo potřeba:

  • Instalovat 4,5 metrů velkou dutinu, která se otevře a umožní tak pozorování z paluby letadla.
  • Instalovat chladicí zařízení na kapalný dusík, které bude udržovat teplotu uvnitř dalekohledu na hodnotě, která bude „venku“ po otevřené dveří.
  • Celková údržba letadla Boeing 747-SP, které bylo v letech 1977 až 1995 v komerčních službách.

Podrobnosti o projektu SOFIA se dočtete v článku zde a na stránkách projektu.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, sofia.usra.edu  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O sondě, kde zítra již znamená včera
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis - souhrnné informace
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce 16. května 2003
Ilustrační foto...
Titan - díl druhý (Co nám řekly Voyagery)
Ilustrační foto...
Místa astronomické vzdělanosti 1918 –1945
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691