Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velká skvrna na Slunci a konec jednoho cyklu

Na slunečním kotouči se v těchto dnech objevila poměrně velká sluneční skvrna. Vědci zároveň oznámili, že jedenáctiletý sluneční cyklus tímto definitivně končí a v březnu příštího roku začne nový.

Relativně velká sluneční skvrna se objevila na východním okraji Slunce ve středu 25. dubna 2007 a nyní se postupně přesouvá k západu. Skvrna dostala označení 953 a je jednou z největších za poslední dobu.

Ilustrační foto...
Obr.: Sluneční skvrna 953 na Slunci. Fotografii pořídila družice SOHO v pondělí 30. dubna v 11:11 našeho času.

Zároveň v těchto dnech oznámili vědci, že končí současný jedenáctiletý sluneční cyklus. Nyní se tak nacházíme v době slunečního minima, které je typické malým počtem slunečních skvrn. Někdy se dokonce po delší dobu nevyskytuje na slunečním kotouči skvrna žádná. Nový cyklus sluneční aktivity má podle odborníků začít příští rok v březnu a jeho maximum má nastat na přelomu let 2011 a 2012. Období maxima je naopak charakteristické velkým množstvím erupcí a zvýšeným počtem slunečních skvrn.

Sluneční skvrna je oblast ve sluneční fotosféře, která je chladnější než okolí. Zatímco teplota ve sluneční fotosféře dosahuje okolo 5800 K, teplota sluneční skvrny je „jen“ 4000 K. Skvrna se jeví ve viditelné oblasti spektra jako černá, což je ovšem pouze klam způsobený tím, že okolní fotosféra je jasnější. Sluneční skvrna sama o sobě by svítila oranžově. Vznik skvrn velmi úzce souvisí s magnetickým polem naší hvězdy. Jedná se o jakési poruchy v magnetickém poli. Magnetické siločáry ve skvrně jsou velmi pokroucené, takže zabraňují stoupání horkých proudů. Díky tomu je v oblasti potlačen přenos energie z nitra hvězdy. Důsledkem toho je lokální pokles teploty asi o 2000 K. Životnost skvrn se pohybuje od několika hodin až po několik týdnů. U větších skvrn můžeme v dalekohledu rozpoznat dvě části. Ta tmavší uprostřed je umbra“ (stín). Poněkud světlejšímu okolí se říká penumbra (polostín).

Ilustrační foto...
Obr.: Dvě velmi aktivní oblasti na Slunci. Fotografii pořídila družice SOHO v pondělí 30. dubna v 15:19 našeho času.

Skvrnu lze pozorovat i pouhým okem. Svůj zrak si musíte ovšem patřičně chránit. Tradiční nevěrohodné metody v podobě začmouzeného skla, diskety, nebo dokonce obyčejné sluneční brýle jsou mimořádně nebezpečné!! Nejlepší je využít svářečské sklo (intenzita 13 – 16), případně speciální brýle pro pozorování zatmění Slunce. Další možností je návštěva blízké hvězdárny.

Aktuální fotografie Slunce z družice SOHO najdete na stránkách IAN zde.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: sciencedaily.com, SOHO  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Let bolidu Morávka
Ilustrační foto...
Noc a den kdysi a dnes
Ilustrační foto...
Druhý Měsíc?
Ilustrační foto...
Jak malé měsíce Saturnu ke svým tvarům přiš
Ilustrační foto...
Jednoduchý návod ke sběru prachu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691