Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomové nalezli planetu vhodnou pro život

Je to tady! To o čem se několik dní špitalo v astronomických kruzích, dnes dopoledne na svých stránkách oficiálně potvrdila Evropská jižní observatoř (ESO). Astronomové objevili u jiné hvězdy planetu, která se svou hmotností doposud nejvíce blíží hmotnosti Země.

Tým vědců ze Švýcarska, Francie a Portugalska objevil novou exoplanetu pomocí dalekohledu Evropské jižní observatoře (ESO) s průměrem 3,6 metrů. Nová exoplaneta má hmotnost 5x větší, než je hmotnost naší Země a jen o polovinu větší průměr. Doposud astronomové objevovali především exoplanety o hmotnosti Jupiteru a větší, které navíc obíhají okolo svých hvězd velmi blízko. Nová exoplaneta sice kolem své hvězdy obíhá také ve velmi malé vzdálenosti, jenomže mateřskou hvězdou je v tomto případě červený trpaslík, tedy velmi chladná hvězda. Z tohoto důvodu je na skalnatém povrchu planety příjemná teplota okolo 20°C. Objevená exoplaneta je tak historicky první objevenou planetou mimo sluneční soustavu, která může mít na svém povrchu vodu v kapalném skupenství.

Ilustrační foto...
Obr.: Planetární soustava okolo hvězdy Gliese 581 v představách malíře.

„Exozemě“ obíhá okolo své mateřské hvězdy s periodou pouhých 13 dnů, což je 14x blíže, než obíhá Země okolo Slunce. Jenomže mateřskou hvězdou je červený trpaslík, takže zóna života u této hvězdy je mnohem blíže, než u hvězd typu Slunce. Nová exoplaneta má název podle své mateřské hvězdy s příponou „c“ - Gliese 581 c.

Mateřská hvězda Gliese 581 patří mezi 100 nejbližších hvězd a je vzdálená jen 20,5 světelných let od Země v souhvězdí Vah. Ze stovky nejbližších hvězd je plných 80 červenými trpaslíky. Na obloze pouhým okem však ani jednu neuvidíte, vyzařují příliš málo světla.

Ilustrační foto...
Obr.: Hvězda Gliese 581 na obloze v souhvězdí Vah.

Před dvěma lety stejný tým vědců oznámil objev exoplanety u téže hvězdy. Planeta o hmotnosti Neptunu obíhá okolo hvězdy s periodou 5,4 dne. Z výpočtů se navíc zdá, že okolo hvězdy obíhá také planeta o hmotnosti asi 8 Zemí a periodou 84 dnů. Hvězda Gliese 581 tak má celkově minimálně 3 planety.

Objev exoplanety byl učiněn pomocí spektrografu HARPS (High Accuracy Radial Velocity for Planetary Searcher), který je umístěn na 3,6 metrů velkém dalekohledu na observatoři La Silla v Chile. Vědci přitom využili jednu z nejpoužívanějších metod pro hledání planet mimo sluneční soustavu - měření radiálních rychlostí. Exoplaneta se při této metodě projeví posunem spektrálních čar mateřské hvězdy. Není totiž pravdou, že planeta obíhá kolem hvězdy. Všechny objekty totiž obíhají okolo společného těžiště, které ale vzhledem ke hmotnostem leží pod povrchem hvězdy. Více o metodách hledání exoplanet zde.

Výzkum exoplanet je nejvíce se rozvíjejícím oborem v astronomii. Před časem například kosmický dalekohled Spitzer poprvé v historii pozoroval atmosféru exoplanety.

Ilustrační foto...
Obr.: Měření radiální rychlosti hvězdy Gliese 581.

Kde je voda, tam je život?

Na nově objevené exoplanetě Gliese 581c dosahuje teplota od 0° do 40° C, což by teoreticky umožňovalo výskyt vody v kapalném skupenství. Zda na povrchu tekutá voda skutečně je ovšem nevíme. Navíc zažitá představa, že kde je voda, tam je život, rozhodně neplatí. Voda je sice patrně nutnou, avšak nepostačující podmínkou ke vzniku a vývoji života. Podle některých teorií může být dokonce ve vesmíru život založen i na jiné vazbě. Spekuluje se například o možnosti bakteriálního života na Marsu na bázi peroxidu vodíku! Před pár dny ovšem Hubblův dalekohled zřejmě nalezl stopy vody v atmosféře jiné planety, která je ovšem plynou planetou, naprosto nevhodnou k životu.

Současný objev je však průlomový. Poprvé v historii se podařilo objevit planetu o hmotnosti, která je srovnatelná s hmotností naší planety. Fakt, že planeta obíhá okolo červeného trpaslíka, rozhodně objev nedegraduje, dokonce naopak! Červení trpaslíci tvoří drtivou většinu hvězd v galaxii a potvrzení výskytu planet pozemského typu tak vnáší nový vítr do plachet zastáncům života ve vesmíru.

Petr Kubala

| Zdroj: ESO IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mezinárodní astronomická unie v Praze
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2001 – díl pátý
Ilustrační foto...
V ohnisku: Zákryty hvězd
Ilustrační foto...
Názory čtenářů
Ilustrační foto...
Instantní galerie 6 – speciál
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691