Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nenápadný vědec z UNAMu

Zná ho jen několik málo jeho kolegů, zmínku o něm nenajdete ani ve Wikipedii. Jen občas se o něm dočtete v tisku v jeho rodné zemi. Přitom je Dr. Rafael Navarro-Gonzalez jedním z největších odborníků na téma, které přitahuje miliony lidí po celém světě. Pro radu za ním do mexické metropole zajel nejeden kolega z NASA či ESA.

Většinu lidí to asi překvapí, ale největší světový odborník na hledání stop života na Marsu není Američan a už vůbec nepracuje v NASA s drahými kosmickými sondami. Dr. Rafael Navarro-Gonzalez pracuje na druhé největší univerzitě na světě, kterou u nás téměř nikdo nezná. Mexická národní autonomní univerzita (UNAM) sídlí v mexické metropoli.

Příběh Vikingů

První významnější hledání stop života na Marsu pochází z roku 1976, kdy se zodpovězení jedné z největších otázek v dějinách lidstva pokusila dvojice sond Viking. Testy ovšem byly neprůkazné. To co se zprvu zdálo být projevem života, mohlo být způsobeno chemickými procesy neživé hmoty. Kosmické sondy provedly testy na přítomnost organického materiálu. Zjevná jeho nepřítomnost dovedla mnoho vědců k názoru, že na povrchu rudé planety žádný život není.

Ilustrační foto...
Obr.: Sonda Viking 2 na Marsu.

V posledních letech provedli vědci řadů testů v poušti a dalších téměř neživých částech naší planety a došli k závěru, že testy instalované na sondách Viking nebyly dost účinné na to, aby stopy života odhalily. Hlavním autorem těchto studií byl Dr. Rafael Navarro-Gonzalez. Dokonce i půdy bez železa mohou obsahovat organické látky, které sondy Viking nemohly odhalit. Dr. Rafael Navarro-Gonzalez za použití techniky ze sond Viking hledal stopy života na Zemi v naprosto nehostinných podmínkách. Například v suchých údolích Antarktidy, nebo v nejsušším místě světa v chilské poušti Atacama. Vědci rovněž studovali půdy velmi bohaté na oxidy železa, které jsou podobné půdě na Marsu. Zaměřili se například na okolí Rio Tinto ve Španělsku. Rovněž byla studována sopečná půda v okolí sopky Mauna Kea na Havaji. Půda odtud často nahrazuje půdu z Marsu při testech, natolik je jí podobná. Podle vědců by sondy Viking ani v této havajské půdě život nenašly.

Ilustrační foto...
Obr.: Poušť Atacama v Chile je mimo jiné i sídlem Evropské jižní observatoře. © Rafael Navarro González

Dr. Rafael Navarro-Gonzalez

Dr. Rafael Navarro-Gonzalez se narodil roku 1959 v Ciudad de México. V roce 1983 získal na Mexické národní autonomní univerzitě (UNAM) titul Lic. v biologii, což je obdoba našeho Mgr. Roku 1989 se stal doktorem chemie na Univerzitě v Marylandu. Pracuje v Instituto de Ciencias Nucleares (Institut jaderných věd), který je součástí UNAM. Působil na Univerzitě Maryland a v Paříži. Do dnešních dnů publikoval více než 100 vědeckých prací. V nich se zaměřuje především na původ života na Zemi a v posledních letech je jeho specializací život na Marsu. V této otázce patří ke světově nejuznávanějším odborníkům.

Ilustrační foto...
Obr.: Rafael Navarro González při přednášce.

Navarro-Gonzalez velmi úzce spolupracuje také s doktorem Mario Molinou, který rovněž pochází z Mexika a taktéž vystudoval na UNAMu. Společně se věnovali problematice chemie atmosféry. Mario Molina je držitelem Nobelovy ceny za chemii. Dr. Rafael Navarro- Gonzalez se v současnosti aktivně podílí na přípravě kosmické sondy Mars Science Laboratory (MSL), která má odstartovat k rudé planetě v roce 2009.


Doporučené a použité odkazy

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vyhlášení soutěže o logo IAN
Ilustrační foto...
Padal písek ze Sahary?
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 21
Ilustrační foto...
Evropa v kosmu
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 13
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691